HEI!
olen aikeissa hankkia osaomistusasunnon ja kysyisin vähän kokemuksia niiltä jotka sellaisessa asustelevat. Ensiksi sellaista, että sitten joskus kun tulee aika lunastaa asunto omaksi niin miten käy yhtiövastikkeen. Kun osaomistus muuttuu kokonaan omistusasunnoksi niin laskeeko yhtiövastike sellaiselle tasolle mikä yleensä on omistusasunnossa (vastikkeethan ovat huomattavasti matalampia ihan kovan rahan omistusasunnoissa) vai pysyykö vastike samana kuin vuokra-aikana asuessa?
Toinen juttu koskee remontointia. Saako siis asuntoa rempata mielensä mukaan, poistaa väliseiniä tms, vai onko remontointi tarkoin rajoitettu niinkuin asumisoikeusasunnoissa on?
Ja kolmas kysymys. Jos maksan asunnosta esim 30 000, niin otetaanko koko kauppahinta huomioon asunnon lunastuksen tullessa ajankohtaiseksi vai vähennetäänkö siitä myyjän saama voitto (esim. 10 000) ja sitten tämä jäljelle jäävä 20 000 ainoastaan huomioidaan. Olisin tosi kiitollinen jos joku vaivautuisi vastaamaan kun en mistään ole löytänyt näihin kysymyksiin vastauksia.
asuminen osaomistusasunnossa
4
859
Vastaukset
- Ile
Minä se en sitten ymmärrä osa-omistus asumista.
Otat 30000euroa lainaa ja maksat lisäksi 700euron vastiketta. Rajoitetut valtuudet ja parhaassa tapauksessa et saa kämppää koskaan itsellesi. - Asukas
Osaomistustaloja on erilaisia, mutta kaikki muuttuvat tietenkin aikanaan omistusasunnoiksi ja silloin tietenkin vastike on normaali hoitovastike, nythän niissä maksetaan vuokraa.
Lunastushinnasta vähennetään tietenkin alkuperäinen osuus, jos myyjä saa jotakin voittoa ei sitä hyvitetä, ainakin Saton korkotukilainoitetut osaomistusasunnot saa myydä vain Saton määräämään hintaan ja myyjä saa vain indeksikorotukset, sitten on näitä erikoisia juttuja kuten tietyt Ta-osaomistusasunnot, joissa myyjä voi pyytää mitä haluaa, niissä kannattaa tinkiä ja miettiä mikä on asunnon arvo, koska maksat siitä kuitenkin reilua vuokraa vuosia. - Asukas
Pieni esimerkki hintapyynnöistä, Vantaalla oli 2. vuotta sitten myynnissä 57. neliön saunallinen kaksio ja siitä pyydettiin 17. tuhatta euroa ja asunto oli aika pitkään kaupan, nyt samassa talossa on vastaava huoneisto myynnissä ja siitä pyydetään 31. tuhatta euroa, kyseessä on juuri Ta- osaomistus, on hiukan ilmaa hintapyynnössä, koska 2. vuotta sitten tuolla rahalla sai Herttoniemen rannasta 62. neliön saunallisen osaomistuskämpän, ja paikka on hiukan eri kuin Vantaan Länsimäki.
- moi
Oletkohan sinä sekoittanut vähän asioita. Kun muutat osaomistusasuntoon, maksat vuokraa, et yhtiövastiketta. Lainanlyhennyksen osuus tästä kokonaisvuokrasta on yleensä noin 20%.
Osaomistusasunnon hintahan on määrätty etukäteen. Sanotaan esim. että osaomitusmaksu on aluksi 10% asunnon hinnansta: 10000 euroa ja asunnon hinta siis 100000 euroa. Vuokra-ajan päättyessä (esim. 15 v) otat lainaa että voit lunastaa kämpän itsellesi esim. 100000-10000-lainanlyhennykset (vaikka 25000) = 65000 euroa.
Kun lasket yhteen maksamasi vuokrat vuosien (yleensä kai 10-20 v) ajalta niin maksat asunnosta loppujen lopuksi huomattavasti enemmän kuin jos ostaisit saman asunnon normaalilla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1095971- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056