Omistusasuja VS. vuokra-asuja

Firmaanne hakee kaksi paperilla tasaveroista työnhakijaa, mutta pikaisessa haastattelussa käy ilmi, että toinen asuu omassa asunnossa ja toinen vuokralla?

Annatteko tämän vaikuttaa päätökseen vain haetteko muita ratkaisevia tekijöitä?
Onko sellaisia työtehtäviä jossa vuokralainen ei voi uskottavasti työskennellä?
8219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Työnnä kirjoiyuksesi perseeseeseesi. Keslkity siiehen harkinanvarasen toimeentulotuen anomukseen.
Mikä yritys lurkilta?

Äänestä

Mitäs vittua se työnantajalle kuuluu asuuko vuokralla vai ei. Tuskin tuollaista edes kysytään mutta jos kysytään niin pitänee sitten valehdella jos sillä muka on merkitystä. Tuskin on.

Äänestä
  • "pitänee sitten valehdella jos sillä muka on merkitystä"

    Eli tiedostat itsekin että asialla on merkitystä ja valehtelisit asuvasi omassa asunnossa…

    Äänestä

asia on vaikuttanut omassa-asujan eduksi. En tiedä onko asia nykyään enää niin, mutta uskoisin niin. Omassa-asujanhan olettaa heti olevan luotettavampi koska hoitaa yksityisasiansa kunnolla. Samalla tavalla vaikuttaa monesti se, oletko naimisissa vai et. On edelleen monia toimenkuvia joissa noilla asioilla oikeasti on merkitystyä jos palkataan ihminen josta ei tiedetä yhtään mitään ennestään. Ainahan asiat eivät ole noin mustavalkoisia, mutta yleensä pitää paikkansa.

Jos nyt pitäisi noista kahdesta päättää, kysyisin perhesuhteista. Jos molemmat asuvat yksin niin herää kysymys että onko omassa-asuja maksamassa itse omaansa pois vai kenties elää perinnön tms. turvin. Silloin luotettavuudesta on paha sanoa. Jos taas molemmilla on perhettä, herää kysymys että onko vuokralaisella raha-asiat kunnossa koska yleensä perheelliset hankkivat oman asunnon. Jos taas on hankkimassa sellaista, niin saattaa se kertoa erittäin hyvästä työmoraalista.

Itse ehkä hakisin muitakin ratkaisevia tekijöitä kuin nämä, mutta jos muita ei löydy niin kyllä ottaisin omassa-asujan. Riippuen tietysti myös toimenkuvasta. Monesti omassa-asujan ei tarvitse tehdä ylitöitä, joten sekin kannattaa huomioida jos niitä olisi paljon tehtävä.

Äänestä

Työnantaja toteaa työhaastattelun lopuksi vuokra-asujalle:
"Kiitos mielenkiinnosta, kuten sanottu paikkaan oli runsaasti hakijoita ja hakuprosessi kestää vielä muutaman päivän. Ilmoittelemme sitten kuinka kävi.

Työnantaja toteaa työhaastattelun lopuksi omistusasujalle:
Onneksi olkoon, paikka on teidän!!!

Äänestä
  • Jos minulta toi kysyttäs? Lähtisin ja kiitäsin. Asuisin sitten miten vain.
    Olen palkannut tuhansia, eikö moinen kysymys tullut mieleenikään.
    Velkalurkien keksintöhömppää..

    Äänestä

Työhaastattelussa ei moista asiaa saa edes kysyä, laitonta.
Toisaalta kovin velkaantunut kaveri kannattaa palkata, on motivaatio työn tekoon kovempi.
Vuokralla asuja voi saada yhtäkkiä päähänsä vaikka lähteä kanarialle myymään time-share kämppiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henkilöstöpäällikkö. kirjoitti:

Firmaanne hakee kaksi paperilla tasaveroista työnhakijaa, mutta pikaisessa haastattelussa käy ilmi, että toinen asuu omassa asunnossa ja toinen vuokralla?

Annatteko tämän vaikuttaa päätökseen vain haetteko muita ratkaisevia tekijöitä?
Onko sellaisia työtehtäviä jossa vuokralainen ei voi uskottavasti työskennellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu