Levänuoliaisesta

Outo myyjä

Elikkäs meillä ehti olla levänuoliainen vain muutaman päivän kun se kuoli, kun menimme liikkeeseen takaisin liikkeestä sanotiin että levänuoliaiset tekee niin että ne esittää usein kuollutta..
Kysymys kuulukin että voiko mukamas levänuoliainen esittää kuolutta niin ettei se reagoi mihinkään ja silmät on lasittuneet ja koko kala on muuttanut väriä, eikä liiku vaikka sitä koskettaisi tai ottaisi haaviin?
Kävimme liikkeessä meidän altaan mitat ja asukit läpi ja vein vesi näytteenkin eikä siinä ollut mitään poikkeavaa, liikkeessä olivat sitä mieltä että kaikki on altaassa hyvin ja kala sinne sopii..
Mietimme vain myyjän vastausta kun kävimme juttelemassa miksi kala heti kuoli, miksi myyjä vastasi näin ja onko myyjällä tarpeeksi tietoa myymistään lajeista vai vaihdammeko liikettä..

1

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Kuolleelta tuo levännuoliainen kuulostaa, et tainnut karanteenata sitä ? Se on voinut olla stressaantunut jonka johdosta kuoli, esim. juuri tullut liikkeeseen ja sitten vielä heti uuteen kotiin, parhaat liikkeet karanteenaavat ensin kalansa ja vasta kuukauden päästä myyvät niitä. Itse ehkä vaihtaisin liikettä jos ette saaneet rahoja pois tai uutta kalaa. Mutta myyjillä ei välttämättä ole tietoa kalojen vaatimuksista ja sitten taas jos onkin, niin tietyt ihmiset ostavat muualta jos ei myydäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      436
      2877
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      2539
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1969
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1484
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      177
      1385
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1182
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      96
      1126
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1067
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1035
    10. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      108
      910
    Aihe