Sopeutumattomat

Suomen tulevista maahanmuuttajista Romanian mustalaiset ja virolaiset aiheuttavat kaikista suurimmat ongelmat Suomessa. Mitä keinoja voitaisiin mahdollisesti käyttää, että nämä ihmisryhmät oppisivat käyttätymään Suomen lakien ja normien mukaan? Tätä nykyä molemmat ryhmät elävät täysin oman itä-eurooppalaisen pohjoismaiseen kulttuuriin sopimattoman moraalikäsityksen mukaan. Miten opetettaisiin esimerkiksi se, että toisen tavaran vieminen on varastamista etc.?
2191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomen suurin rikollisryhmä on suomalaiset. Ei siitä mihinkään pääse.

Äänestä
  • Täydellisyyden tavoittelu on vaikeaa, aina on yksilöitä, jotka toimivat toisin kuin on opetettu. Ympäristö vaikuttaa hyvien tapojen, etiikan ja moraalin muokkautumiseen ja säilymiseen. Siinä on syy miksi muutamissa maissa ei eletä yhtä kristillis-luterilaisen mallin mukaan kuin meillä. Eroa on huomattavissa jopa samassa maassa eri heimojen kesken. Moraali ym riippuu kotikasvatuksesta, siitä mitä mm. isoäidit ovat lapsenlapsilleen opettaneet, mikä on oikein mikä väärää.
    Baltian maissa toimiessa oli mielenkiintoista havaita kuinka tietyt arvot olivat tietyssä ihmisjoukoissa säilyneet perhetasolla yli 50 vuotta kestäneen NL:n koulutus-ja kokemusvaikutuksen. Myimme nimittäin 90-luvulta alkaen kalliita koneita maanviljelijöille ja jopa luotolla. Voin sanoa, että teimme noin 500 kauppaa ja kaikki , yhtä ennen toimitusta purkautunutta lukuunottamatta, menivät sopimusten mukaan, tulivat ajallaan maksetuiksi. Oikeutta ei tarvinnut käydä eikä koneita takaisin hakea. Näin siitä huolimatta, että asiakkaiden tilanne saattoi paljonkin muuttua sopimusaikana ulkoisten olosuhteiden muuttuessa.


    Itse tulkitsen tätä niin, että Viron ja Latvian maaseuduilla vahvoissa maataloussuvuissa vanhat hyvät arvot ja asenteet olivat hyvin säilyneet yli tuon 50 vuoden koettelemuksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Observatore kirjoitti:

Suomen tulevista maahanmuuttajista Romanian mustalaiset ja virolaiset aiheuttavat kaikista suurimmat ongelmat Suomessa. Mitä keinoja voitaisiin mahdollisesti käyttää, että nämä ihmisryhmät oppisivat käyttätymään Suomen lakien ja normien mukaan? Tätä nykyä molemmat ryhmät elävät täysin oman itä-eurooppalaisen pohjoismaiseen kulttuuriin sopimattoman moraalikäsityksen mukaan. Miten opetettaisiin esimerkiksi se, että toisen tavaran vieminen on varastamista etc.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu