Akvaarioon kaloja

Iolana

Hei

Minulla on ennestään jo joku satalitranen akvaario, mutta mentii poikaystävän kanssa ostamaan
250l (100x50x50) ja nyt mietitään sinne asusutsta.
Itse olen ihastunut ahveniin ja en osaakkaa päättää kolmen vaihtoehdon välillä; eli ruostekirjo-, keltakääpiö- ja sinileukakirjoahven. Olen lueskellut niistä ja kaikkea, joten kysyisin että voiko noita sekoittaa keskenään? vaikkapa ruostetta ja keltistä? Jos ei voi niin mahtuisiko yhtä noista kahtena kutuparina minun akvaariooni?

Ja muusta asutuksesta sen verran, olen koittanut ottaa selvää jne... monnisten kanssa niillä saattaa tulla kränää mutta mites on haarniskamonninen? Poikaystävä kun sellaisen parin haluaisi sinne myös.

"Täyte" kalaksi olen ajatellut kirsikkabarbi/keltabarbi/kuparitetra, onko niillä mahollisuuksia selvitä vai onko ne "ei missään nimessä tuollaisia"

Entä voiko piikkisilmää hommata ahvenien seuraksi? Minulle kun tulee se hienonhieno hiekka ja piikkisilmä porukka voisi olla mukava porukka sinne pörräämään.

Olen laittanut lapuille ja muualle ylös kalojen vesi ja muita arvoja, ja näyttäisi muuten olevan samoilla aalloilla keskenään, en kyllä ole varma sinileuasta, mutta sen näkee sitten.

Jos kyselette ph ja vedenlämpöö niiin en voi vastata koska ei ole vielä päätetty, että se sitten menee kalojen mukaan!

Kiitoksia vastanneille!! Maltan tuskin odottaa että pääsen sisustamaan uutta akvaariotani ja kaloja hankkimaan! ^^
p.s toivottavasti sai selkoa :P

0

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6278
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        350
        5764
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        60
        2763
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        107
        2198
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1888
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1744
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1633
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        181
        1290
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1197
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        1088
      Aihe