kuka laittaisi ne kuriin? Suojatien yli pojletaan surutta esim. Kauppakadulla vilkaisematta edes sivuille. Äänekoskella ei ole montaa suojatietä, joita pitkin saa AJAA polkupyörällä, Kauppakadullakaan ei taida olla yhtään. Pitävät etuoikeutenaan ajaa suoraan auton eteen. Eivät tosiaankaan tajua liikennesääntöjä, tuollaisilta tolloilta pyörät pois.
Polkupyöräilijät,
koppava
5231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin että jos pyörätie jatkuu suoraan ajoradan yli niin silloin saa pyöräilijä pyöräillä yli, vai miten se nyt meni?? Kyllä maalaisjärkeä pitäisi käyttää vaikka on liikkeellä polkupyörällä, kaikkien liikenteessä on noudatettava varovaisuutta oli sitten etuajo-oikeus tai ei. Yleensä kyllä itse annan tietä pyöräilijälle ettei hänen tartte nousta pyörän päältä mutta voihan joskus olla ettei pyöräilijää havaitsekaan riittävän ajoissa silloin kyllä tietää kummalle mustelmat tulee, maksoi sitten sakot kumpi tahansa..joten luulis normaalilla järjellä varustettu ihminen varoa, ajoi millä kulkupelillä tahansa.
luontoa säästävä ja äänetön kulkuneuvo jota kyllä voisi suositella nykynuorisollekin..moporalli on päässyt karkaamaan käsistä ja pahasti, vanhemmat eivät enää voi hillitä jälkikasvunsa mopohurjastelua sekä siitä syntyvää melusaastetta, moporalliin ei puututa ennenkuin joku esim pieni lapsi kuolee mopon yliajamana..mun mielestä esim mopoista lähtevään melusaasteeseen olisi puututtava katsastuksen yhteydessä asennettávaan sinettiin joka sinetöisi alkuperäisen, hiljaisen pakoputken, liikenteessä tavattavaan mopoon josta sinetti puuttuu tai sitä on käpälöity, annettaisiin mopon omistajalle/käyttäjälle tuntuva sakko.
puututa ennenkuin jotain pahaa tapahtuu, eihän sitä mitenkään voi ennakoida ei ei, uutisissa jatkuvasti nuorten rattijuoppojen kaahailua, kuten tämän päivän lehdessä, alaikäiset aamuyöstä varastavat auton ja kaahaavat pari likkaa kyydissään pois tieltä ja molemmat työt loukkaantui lennettyään ulos auton takapenkiltä ja vielä nämä pari pojan kloppia jättivät toisen tytön virumaan loukkaantuneena tien poskeen, josta ohikulkijat hänet aamulla löysivät, onneksi saatiin klopit kiinni, miksi ihmeessä vanhemmat eivät laita kotiintulo aikoja, jos ei tule kotiin silloin kun sovitaan niin sitten ei tule ruokaa eikä viikkorahaa, joku tolkku yöjuoksuissakin oltava, päivät sitten maataan sängyn pohjalla kuin mitkäkin raadot, kyllä on kasvamassa aivan vetämätön ja vastuuton ikäluokka, siinä on Herra Katainenkin ihmeissään.
Suolahdessa kuuluu ja näkyy jatkuvasti korkeatehoisten autojen mylvintä ja kumin vinkuna taajama-alueella. Ihan oikeasti alkaa tuntumaan, ettei nuorisoa saada noudattamaan minkään valtakunnan lakeja. Asiat ovat pahentuneet vuosien varrella toiseen potenssiin, eikä kukaan tee mitään. Eivät vanhemmatkaan. Missä ihmeessä ne poliisitkin luuraavat? Ai niin, ei ole resursseja.
käykääpä Tanskasta ottamassa mallia miten sujuvaa pyörien ja autojen välinen YHTEISPELI
parhaimmillaan voi olla. Kööpenhaminassa voi helposti ajella muun liikenteen seassa - siellä
otetaan jopa pyöräilijät huomioon!!! Suomessa meitä yritetään lähinnä vain mollata ja tappaa
sekä rajoittaa liikkumisvapautta.