Fedora 13 64-bit on hyvä!

Red red red and hat

Ainakin se on paljon parempi kuin jostakin imuroimalla nussitut win seiskat, joiden asennuskin epäonnistuu vain siksi, että Fedoraa haukkuvat hemmot joutuvat puristelemaan finnejä liian tiuhaan!

7

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fedoristi13

      Fedora on hyvä jakelu. Linux-käyttäjillä ei vain ole mitään tarvetta käyttää Windowsseja - piraateista nyt puhumattakaan.

      • DumpTwice

        Red Hat valitettavasti on ikävän tyyris, mutta luulisin tämän kolmentoista olevan melkeinpä yhtä hyvä. Red Hat oli käytössä, kunnes lopettivat ilmaisuuden. Fedoraa tuli myös alkuaikoina kokeiltua, ja huomasin tässä sen muuttuneen aivan toiseksi. Eli hyväksi jakeluksi, kuten kerroit.

        Red Hatin saisi piraattina. Joo, silloin sortuisin aika omituiseen tekoon linux-porukkaa tuntien.


    • V.P. Lehto

      vaikka itse käytänkin edelleenkin 32-bittistä versiota. Minulle Fedora 13 oli ensimmäinen kokeilu sitten kymmenen vuoden takaisen ensikokemuksen Linuxin kanssa (Red Hat). Minulle tämä Fedora 13 on ollut todella miellyttävä yllätys. Pelkäsin nimittäin että joudun varsinaiseen liemeen helpon Ubuntun ja Mintin jälkeen. Mutta monessakin mielessä (eteenkin siksi että saan vaivattomasti uusimpia kerneleitä käyttöön ja uusimpia versioita softasta muutenkin) tämä FF 13 on harkinnan arvoinen niille, joilla on jo kokemusta Linuxista.

      Eräs esimerkki: jos minulla olisi ollut viime talvella FF12 käytössä olisin todennäköisesti pystynyt käyttämään 7-sarjan ATI-näytönohjainta, jonka sain koekäyttöön atk-kaupasta. Ubuntun 31-kerneli ei kuitenkaan silloin antanut tukea tuolle näytönohjaimelle. Tuki tuli muistaakseni vasta 32-kernelille. Tässä vain yksi esimerkki Fedoran eduista. Muitakin on. Esim. wlan-tuki on kuulemma parempi Fedoralla kuin Ubuntulla. Tiedä pitäneekö paikkaansa. Mutta kaipa tuo mahdollisuus käyttää heti uusimpia kerneleitä antaa etulyöntiaseman.

      • Fedora rules

        Fedora onkin Linux kehityksen upstream, eli siinä näemme jatkuvasti viimeisimmät uutuudet mitä Linuxeilla on tarjota.

        Tästä on etuna täydellinen edelläkävijyys, josta Ubuntukin 1/2 - 1 vuotta jäljessä!

        Haittana on tietysti se, että Fedora ei edes halua tukea kovin vanhaa rautaa (joskin yllättävän hyvin kaikki pelaa esimerkiksi omassa kakkoskoneessa joka on 8 vuotta vanha!) ja pieniä lastentauteja saattaa esiintyä uusimmissa ohjelmissa.

        Takana on kuitenkin maailman ainoa todellinen kaupallisesti Linuxista elävä yritys Red Hat ja sen mukanaan tuomat resurssit. Fedora on siten ehdoton ykkönen ilmaisissa Linux-jakeluissa.

        Seuraavassa Fedora 14:ssa näemme virallisesti maailman ensimmäisenä esimerkiksi uuden Gnome 3:n (http://www.gnome.org), jossa pistetään koko desktop uusiksi!

        http://www.youtube.com/watch?v=lQUuH2dIFHM
        http://vimeo.com/5355916


      • ytrewqy
        Fedora rules kirjoitti:

        Fedora onkin Linux kehityksen upstream, eli siinä näemme jatkuvasti viimeisimmät uutuudet mitä Linuxeilla on tarjota.

        Tästä on etuna täydellinen edelläkävijyys, josta Ubuntukin 1/2 - 1 vuotta jäljessä!

        Haittana on tietysti se, että Fedora ei edes halua tukea kovin vanhaa rautaa (joskin yllättävän hyvin kaikki pelaa esimerkiksi omassa kakkoskoneessa joka on 8 vuotta vanha!) ja pieniä lastentauteja saattaa esiintyä uusimmissa ohjelmissa.

        Takana on kuitenkin maailman ainoa todellinen kaupallisesti Linuxista elävä yritys Red Hat ja sen mukanaan tuomat resurssit. Fedora on siten ehdoton ykkönen ilmaisissa Linux-jakeluissa.

        Seuraavassa Fedora 14:ssa näemme virallisesti maailman ensimmäisenä esimerkiksi uuden Gnome 3:n (http://www.gnome.org), jossa pistetään koko desktop uusiksi!

        http://www.youtube.com/watch?v=lQUuH2dIFHM
        http://vimeo.com/5355916

        että olet tajunnut lopettaa warettamisen,ilmaisia käyttiksiäkin on olemassa ,vaikka vähän rajoittuneita ,että jostain on aina luovutttava.Itselläni ei ole laitonta softaa windows koneessa eikä siten viruksiakaan.


    • Fedora Remix

      Jos haluaa kokeilla Fedoraa, suosittelen tutustumaan Omega Fedora Remixiin:
      Omega (Carolina) Release
      Omega is a completely free and open source Linux based operating system and a Fedora remix suitable for desktop and laptop users. It is a installable Live image (1.3 GB) for regular PC (i686 and x86_64 architecture) systems. It has all the features of Fedora and number of additional software including multimedia players and codecs by default. Omega plays any multimedia content (including MP3) or commercial DVD's out of the box.
      http://omega.dgplug.org/

      • Fedora rules

        Omegan väite on hölynpölyä: "completely free and open source" !!
        Se ei ole sitä sillä se tukee esimerkiksi tuossakin mainittua MP3:a oletusasennuksessa ja se on kaupallinen ja lisenssin omaava tekniikka.

        Ainoa 100% avoin ja vapaa on aito Fedora (siiä vain firmware on lisensoitua tavaraa).

        Suosittelen siis aitoa Fedoraa, johon voi toki halutessaan asentaa tarvittavat paketit ulkoisesta repositorystä. Samassa yhteydessä suosittelen aidosti avointa musiikkiformaattia OGG Vorbisia kaupallisen MP3:n sijaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      75
      2773
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2248
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1527
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1024
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      828
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      106
      818
    Aihe