Fedora 13 64-bit on hyvä!

Red red red and hat

Ainakin se on paljon parempi kuin jostakin imuroimalla nussitut win seiskat, joiden asennuskin epäonnistuu vain siksi, että Fedoraa haukkuvat hemmot joutuvat puristelemaan finnejä liian tiuhaan!

7

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fedoristi13

      Fedora on hyvä jakelu. Linux-käyttäjillä ei vain ole mitään tarvetta käyttää Windowsseja - piraateista nyt puhumattakaan.

      • DumpTwice

        Red Hat valitettavasti on ikävän tyyris, mutta luulisin tämän kolmentoista olevan melkeinpä yhtä hyvä. Red Hat oli käytössä, kunnes lopettivat ilmaisuuden. Fedoraa tuli myös alkuaikoina kokeiltua, ja huomasin tässä sen muuttuneen aivan toiseksi. Eli hyväksi jakeluksi, kuten kerroit.

        Red Hatin saisi piraattina. Joo, silloin sortuisin aika omituiseen tekoon linux-porukkaa tuntien.


    • V.P. Lehto

      vaikka itse käytänkin edelleenkin 32-bittistä versiota. Minulle Fedora 13 oli ensimmäinen kokeilu sitten kymmenen vuoden takaisen ensikokemuksen Linuxin kanssa (Red Hat). Minulle tämä Fedora 13 on ollut todella miellyttävä yllätys. Pelkäsin nimittäin että joudun varsinaiseen liemeen helpon Ubuntun ja Mintin jälkeen. Mutta monessakin mielessä (eteenkin siksi että saan vaivattomasti uusimpia kerneleitä käyttöön ja uusimpia versioita softasta muutenkin) tämä FF 13 on harkinnan arvoinen niille, joilla on jo kokemusta Linuxista.

      Eräs esimerkki: jos minulla olisi ollut viime talvella FF12 käytössä olisin todennäköisesti pystynyt käyttämään 7-sarjan ATI-näytönohjainta, jonka sain koekäyttöön atk-kaupasta. Ubuntun 31-kerneli ei kuitenkaan silloin antanut tukea tuolle näytönohjaimelle. Tuki tuli muistaakseni vasta 32-kernelille. Tässä vain yksi esimerkki Fedoran eduista. Muitakin on. Esim. wlan-tuki on kuulemma parempi Fedoralla kuin Ubuntulla. Tiedä pitäneekö paikkaansa. Mutta kaipa tuo mahdollisuus käyttää heti uusimpia kerneleitä antaa etulyöntiaseman.

      • Fedora rules

        Fedora onkin Linux kehityksen upstream, eli siinä näemme jatkuvasti viimeisimmät uutuudet mitä Linuxeilla on tarjota.

        Tästä on etuna täydellinen edelläkävijyys, josta Ubuntukin 1/2 - 1 vuotta jäljessä!

        Haittana on tietysti se, että Fedora ei edes halua tukea kovin vanhaa rautaa (joskin yllättävän hyvin kaikki pelaa esimerkiksi omassa kakkoskoneessa joka on 8 vuotta vanha!) ja pieniä lastentauteja saattaa esiintyä uusimmissa ohjelmissa.

        Takana on kuitenkin maailman ainoa todellinen kaupallisesti Linuxista elävä yritys Red Hat ja sen mukanaan tuomat resurssit. Fedora on siten ehdoton ykkönen ilmaisissa Linux-jakeluissa.

        Seuraavassa Fedora 14:ssa näemme virallisesti maailman ensimmäisenä esimerkiksi uuden Gnome 3:n (http://www.gnome.org), jossa pistetään koko desktop uusiksi!

        http://www.youtube.com/watch?v=lQUuH2dIFHM
        http://vimeo.com/5355916


      • ytrewqy
        Fedora rules kirjoitti:

        Fedora onkin Linux kehityksen upstream, eli siinä näemme jatkuvasti viimeisimmät uutuudet mitä Linuxeilla on tarjota.

        Tästä on etuna täydellinen edelläkävijyys, josta Ubuntukin 1/2 - 1 vuotta jäljessä!

        Haittana on tietysti se, että Fedora ei edes halua tukea kovin vanhaa rautaa (joskin yllättävän hyvin kaikki pelaa esimerkiksi omassa kakkoskoneessa joka on 8 vuotta vanha!) ja pieniä lastentauteja saattaa esiintyä uusimmissa ohjelmissa.

        Takana on kuitenkin maailman ainoa todellinen kaupallisesti Linuxista elävä yritys Red Hat ja sen mukanaan tuomat resurssit. Fedora on siten ehdoton ykkönen ilmaisissa Linux-jakeluissa.

        Seuraavassa Fedora 14:ssa näemme virallisesti maailman ensimmäisenä esimerkiksi uuden Gnome 3:n (http://www.gnome.org), jossa pistetään koko desktop uusiksi!

        http://www.youtube.com/watch?v=lQUuH2dIFHM
        http://vimeo.com/5355916

        että olet tajunnut lopettaa warettamisen,ilmaisia käyttiksiäkin on olemassa ,vaikka vähän rajoittuneita ,että jostain on aina luovutttava.Itselläni ei ole laitonta softaa windows koneessa eikä siten viruksiakaan.


    • Fedora Remix

      Jos haluaa kokeilla Fedoraa, suosittelen tutustumaan Omega Fedora Remixiin:
      Omega (Carolina) Release
      Omega is a completely free and open source Linux based operating system and a Fedora remix suitable for desktop and laptop users. It is a installable Live image (1.3 GB) for regular PC (i686 and x86_64 architecture) systems. It has all the features of Fedora and number of additional software including multimedia players and codecs by default. Omega plays any multimedia content (including MP3) or commercial DVD's out of the box.
      http://omega.dgplug.org/

      • Fedora rules

        Omegan väite on hölynpölyä: "completely free and open source" !!
        Se ei ole sitä sillä se tukee esimerkiksi tuossakin mainittua MP3:a oletusasennuksessa ja se on kaupallinen ja lisenssin omaava tekniikka.

        Ainoa 100% avoin ja vapaa on aito Fedora (siiä vain firmware on lisensoitua tavaraa).

        Suosittelen siis aitoa Fedoraa, johon voi toki halutessaan asentaa tarvittavat paketit ulkoisesta repositorystä. Samassa yhteydessä suosittelen aidosti avointa musiikkiformaattia OGG Vorbisia kaupallisen MP3:n sijaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      175
      4674
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3382
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      117
      2926
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      51
      2257
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2247
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1965
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      67
      1555
    Aihe