Miten voi hankkia kylmä-aine luvan?
Opiskelen TKK:lla fyssaa ja LVI:tä. Haluan asentaa talooni ilma-ilmalämpöpumpun siten, että takuu jää voimaan.
Kylmä-aine luvan hankinta
10
8354
Vastaukset
- tarvitaan
Alalla kauemmin ollut selvinnee pelkällä näyttökokeella. Muut joutuvat käymään n. 3vk pituisen kurssin (maksaa 2-3 t€). Näyttökokeen läpäisyn jälkeen tutkintilautakunta kirjoittaa todistuksen. Tutkintolautakunta kokoontuu 4 kertaa vuodessa. Todistus lähetetään kylmäaineasentajalupahakemuksen kera TUKES:sille (maksaa sekin satasia).Hakemuksen mukana luettelo kylmäaineasentajan työkaluista, jotka olet hankkinut asentajan työtä varten (työkalut 2-3 t€). TUKES:lta päätös tulee nopeammin (1-2vk). Myönteisen päätöksen jälkeen voitkin sitten asentaa ilmalämpöpumpun. Älä hätäile asentamisen kanssa. Ilman lupaa asentava voidaan tuomita 2 vuoden vankeusrangaistukseen.
- OpiskelijaVertailee
En asenna laitetta itse.
Tutkin yrityksiä, jotka asentaa laitteita, Tampereella.
Halvin hinta vaikuttaa olevan SK Laiteasennuksella: MSZ-FD25VA asennus, 1580e.
Laitteen sisäyksikkö painaa 12 kiloa.
Tukes sanoo, että yrityksen toiminta-ala on - kylmää.
OpiskelijaVertailee kirjoitti:
En asenna laitetta itse.
Tutkin yrityksiä, jotka asentaa laitteita, Tampereella.
Halvin hinta vaikuttaa olevan SK Laiteasennuksella: MSZ-FD25VA asennus, 1580e.
Laitteen sisäyksikkö painaa 12 kiloa.
Tukes sanoo, että yrityksen toiminta-ala onKylmäainetta käsittelevissä yrityksissä on kolme luokkaa. Puhutaan kylmäluvista. Pienin lupa on alle kolme kiloa. 3kg tarkoittaa kylmäaineen määrää. Ilma-ilmalämpöpumpuissa kylmäainemäärä on kilon luokkaa.
- veikkaan ettet voi
Voitko linkittää lainkohdan minkä mukaan tuomio napsahtaa.
- Pumppu Pamppu
veikkaan ettet voi kirjoitti:
Voitko linkittää lainkohdan minkä mukaan tuomio napsahtaa.
Heitetään tyrmään virkavallan vastustamisesta.
- kyllä löytyy
veikkaan ettet voi kirjoitti:
Voitko linkittää lainkohdan minkä mukaan tuomio napsahtaa.
Laki 587/2001 48 luku 1§ Ympäristön turmelemisesta.
- Mukana kylmässä
Voi miten hupaisaa että jollain on aikaa myydä omaa työtään ilmaiseksi.
Mitsun FD-25 myynti asiakkaalle hintaan 1580€ on kannattamatonta hommaa eli ei kannata sillä hinnalla huoltoautoa käynnistää.
Kylmäalan osaajat ei moiseen syyllisty joten lykkyä tykö heille jotka kartuttavat sillä tavoin itselle kokemusta alasta,jos hinta on veroton niin sitten asiaa voi harkita.
Eikös se ilmalämpöjuna menny jo vuosina 2001-2007 ja ne jotka ei kerinny siihen mukaan keräävät hippuja elääkseen. - Asentaja 1
Pelkällä asennusluvalla ilman vastuuhenkilöä ei viellä asennella mitään!
- asentaja kymppi
Kylmäaineasentajan lupaa hakiessa kannattaa hakea samalla vastuuhenkilön asemaa.
- asennan itse :)
Melkoista pullistelua kylmäpuolella. Lisää kilpailua alalle, niin jo alkaa poijjanpallerot palailla takasin maan pinnalle luuloistaan.
Ehdottoman hyvä bisnes ja maksaa nopeasti lupaan tarvitut rahat takasin.
Tämä on sijoitus, joka tuottaa.
Ensimmäisenä vuotena saat sijoitukset takasin monin kertaisesti ja itsellesi töitä !
Kursseille vaan ja vempaimet ostamaan.
Tämän varmempaa aluetta ei olekaan päästä tienaamaan.
Hinnoissa on ilmaa tolkuttomasti !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741710Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551304
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075