Kriinumi

akva68

Kuinka paljon voi leikata lehtiä, jottei kasvi kärsi? Missä vaiheessa voi odottaa kukkia, tekee jo uusia sipuleita? Onko kasvin nimi edes oikea ainakin sinne päin?

5

2822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kriinumi ei tietääkseni kuki? Akvakasvistahan tässä on ilmeisesti kysymys kun akvaariopalsta :). Huonekasveista löytyy nimittäin myös kriinumi joka kukkii.

      Lienee tämä sama: http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=093
      Meillä myös tuo ja kuuluu lempiakvakasveihini :). Lehtiä voi pätkästä koska haluaa. Ei tarvitse saksiakaan, kun siitä vaan käsillä naps poikki.

      • siis todellakin se voi kukkia! En ole tiennytkään. :)


    • Niin vielä mainitsen, että itse olen reilusti lyhentänyt välillä lehtiä, eikä ole ollut siitä moksiskaan. Eli sanoisin, että niin paljon kun tarve vaatii.

      • akva68

        Kiitos kun valaisit asiaa. Nyt vaan leikkaamaan. Missä vaiheessa voi uuden sipulin irrottaa emo kasvista vai irtoaako itse kun on tarpeeksi suuri?


    • Koeillut

      Kriinumi kukkii joka kesä, jopa kaksikin kertaa, kun se laitetaan syksyllä talvilepoon. Kasvi jätetään kastelematta ja lehdet kuivuvat pois. Keväällä, kun lehdet alkavat kasvaa, kukka on hyvä vaihtaa uuteen multaan ja samalla voi irrottaa sivusipulit. Istuta niin, että puolet sipulista jää näkyviin. Kukan voi laittaa kesäksi ulos, mutta ei paahteiseen paikkaan. Kukka saattaa tehdä myös siemeniä, joista voi kasvattaa uuden kasvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe