Onko muilla pareilla sama juttu kuin meillä? Muuten menee ihan ok, mutta kun pitäis sopia jostain häihin liittyvästä niin jo tulee heti jotain sanomista suuntaan tai toiseen... Onneksi sitten illalla aina saadaan sovittua kaikki erimielisyydet, mutta kuitenkin... Tympäisee, kun tietää, että taas kohta kinastellaan, josa on tarvetta puhua häävalmisteluista!Onneksi ei kuitenkaan puhuta häistä kuin vain lauantaisin tai sunnuntaisin, niin menee vaan yksi päivä överiksi!
riitelyä ennen häitä
ansu
112526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Viestistäsi tuli mieleen tuttavapariskuntani, jonka seurustelun ensimmäinen kunnon riita tuli viikkoa ennen häitä, kun mistään ei löytynyt sulhasen mielestä oikean värisiä kynttilöitä juhlapöytään... Häät sujuivat kuitenkin loistavasti ja pari vaikuttaa onnelliselta.
Mistähän te oikeastaan riitelette? Onko kyse yksityiskohdista vai ylipäätään juhlien koosta, vihkimisestä yms? Ehkä olisi hyvä nollata tilanne, ja miettiä ensin, mikä teille kummallekin on hääjuhlassa tärkeintä. Jos olette samaa mieltä, miettikää, voisiko ideoitanne/toivomuksianne yhdistää. Jos taas haluatte panostaa eri juttuihin, huolehtikaa molemmat omasta osuudestanne ja sovittakaa ne yhteen.
Mielestäni hääjuhlissa molempien pitäisi tuntea olonsa luontevaksi ja sen pitäisi olla molempien näköinen. Kompromissien teko ei estä toteuttamasta omia unelmia. Kiemurtelevan kummpanin rinnalla ei ole kivaa olla missään juhlissa, joten toisen huomioiminen kannattaa!Jos siippasi ei oikein tiedä mistä pitää, hän todennäköisesti tietää, mistä ei pidä. Jos taas itsellä on ollut selkeä visio omista häistä jo 13-vuotiaana, olisi hyvä miettiä, kuinka paljon organzaa ja ruusunlehtiä oikeasti tarvitaan ja päivittää vähän. Kuunnelkaa toisianne! Joskus kannattaa myös miettiä ensin ja muotoilla asiansa, eikä töksäyttää henkilökohtaisuuksia.
Tämä on toiminut ainakin meillä, vaikka joskus on keskusteltu tiukempaankin sävyyn. Hienoa, jos osaatte sopia asioista kuitenkin keskenänne.
meistä ei tunne oloaan sulavaksi kaiken kansan keskellä, mutta häät kun on häät... mieheni sanoi, ettei halua puuttua valmisteluihin, että ihan sellaiset häät ku mitä minä haluan. mäkään en ole kauhean innoissani kaiken tän työkiireen keskellä häitten järjestelyistä, mutta jonkunhan on sekin tehtävä! lähinnä riidellään kutsukorttien tekstin tekemisestä, sillä mulle nää koneet ei avaudu! mutta onneks tosiaan sovitaan kaikki ennen auringonlaskua!
Tekisi mieleni sanoa, että karatkaa vihille ja lähettäkää hämäyskutsut :-)
Pienetkin häät voivat olla kivat eikä kusukortin tarvitse olla sana- ja kuvataiteen mestariteos. Kaupasta saa valmiita kutsukorttipohjia, joihin merkitään vaan päivä ja paikka. Jos porukkaa ei tule paljoa, käsinkirjoitettu kirje on persoonallisin. Pyydä vaikka jotakuta kaveriasi apuun. Häät ovat häät, kuten kirjoitit, mutta häät ovat häät ilman kruusausta ja pönäköitä seremonioitakin. Tärkeintä on, että teille molemmille jää hyvät muistot sekä valmisteluista että itse juhlista. Tsemppiä!
Ei tule mitään juhlavia seremonioita, eikä satamäärin vieraita! siitä oltiin ehdottoman samaa mieltä!!! kutsut on nyt tehty ja nyt edessä enään vain sellaisia asioita, mihin mieheni ei voi osallistua. koekampauksia -ja meikkejä, puvun sovitusta, kukkien valintaa ja ruuan valmistelua! vapauttava tunne, ku tietää, että nyt sitten saa tehdä omaan tahtiin ja oman mielen mukaan!
..Meilläkin sulkki on vähän "kypsynyt" häistä puhumiseen, olenkin keksinyt, että välillä odottelen, että HÄN aloittaa puhumisen; näin pääsee luontevasti puhumaan muutkin asiat. Sitten, olen tehnyt hänelle "muistilappuja"; ne toimivat hyvin! Eli hän on hoidellut asioita niiden "pohjalta"..Kinattu ei sentään olla, kompromissejä olemme tehneet, mutta aika hyvällä mallilla asiat alkavat olla; onneksi sulkki luottaa makuuni ja tykkää puuhastella tietsan kanssa;)
Jaksamista!
Kuulostaa melkein tutulta. Nyt kun häihin on aikaa enää pari kuukautta, alkavat riidat häihin liittyen vähentyä, mutta aikaisemmin sulhoni ei halunnut keskustella koko asiasta ja minä taas halusin suunnitella ja riitahan siitä tuli. Mies sanoi ettei halua hössöttää asiasta, joka tapahtuu puolen vuoden kuluttua. Mutta nyt hänkin alkaa olla häistämme yhtä innostunut kuin minä, luojan kiitos...
Mulla ja poikaystävällä sama juttu! Meillä on
joulun alla häät, ni tämä ei halua etes miettiä vielä niitä."ku vielä puolivuotta aikaa". Oon seurannu sivusta kavereitten häitten laittoa, ja sitä hommaa kyllä piisaa! Haluaisin ite alottaa hyvissä ajoin- just siksi ettei lopussa tuu kiire, koska kiire taas tietää stressiä ja riitoja. Mutta miehet on vaan niin idiootteja ettei ne osaa aatella asiaa loppuun asti...Paitsi siltä kannalta että vihjailee että hei kulta voitasko alkaa lenkkeilee että oisit parhaimmillas häissä...kosh!
Meillä ei oo vielä hääpäivää sovittu, mutta vasta ens kesänä aateltiin mennä naimisiin. Niin vaikka siihen on yli vuosi aikaa, ollaan jo suunniteltu kaikennäköstä. Ei onneks oo vielä tullu minkäänlaista riitaa.
Toivottavasti menee ens kesään asti niin, että pystytään rauhan omaisesti puhumaan häistä ja omista häihin liittyvistä haaveista jne..
Että ei ne miehet aina oo niin tyhmiä, ettei ajattele asiaa loppuun asti. Meillä mies alottaa keskustelun häistä ja nyt jo ollaan lähes loppuun asti suunniteltu.. Vielä vuosi aikaa kattoa ja suunnitella, mutta on seki jo jotain, ku on nyt ylipäänsä puhuttu häistä ja jo hiukan suunniteltu.. :)
(Siis eihän se oo varmaa, kestääkö tämä rakkaus, mutta jos Jumala suo, ja jos kestää, niin vuojen päästä kesällä astumme vihille.. Ja ainaki tahto ois elää tämän miehen rinnalla kuolemaan asti)
Mentiin naimisiin kesällä ja meillä ei ollut pienintäkään riitaa. Mua ei suoraan sanoen kiinnostanut pätkääkään minkäväriset lautasliinat, kukat sun muut tulee. Vaimo ne kaikki valitsi. Mitä turhaan stressaa. Mun jakeluun ei mene miten joku mies voi alkaa kitistä jostain kynttilän väreistä. Haloo, miehet herätkää. Kuhan ruokaa ja juomaa riittää niin homma on bueno.
siis kysehän ei ole ollut mistään kynttilöiden väreistätms., koska jos totta puhutaan niin eipä se muakaan kiinnosta. kyse oli tietokonehommista, jotka mieheni osaa hoitaa ammattitaidolla huomattavasti rivakammin kuin minä! ja siitähän se kina syntyikin, kun aika paljon kaikkea suunniteltiin tietokoneen ohjelmien turvin. nyt ukkelikin jo jaksaa innostua asioista, kun vain hiukka yli kk aikaa
Lähinnä liittyi pitopalveluun ja vieraiden määrään. tosi vähän, koska häät ovat kyllä enemmän morsiamen juhla, ja morsiamen vanhemmat maksoivat tarjoilun.
Välillä tuli pikku kinastelua siitä, että en muka välittänyt tarpeeksi koristelusta, häämenusta ym. Tosiasiassa mulla ei ollut mitään käsitystä noista asioista.
Itseäni hatutti muutamat itse itsensä kutsuneet vieraat, tasapuolisesti molemmilta puolilta. Sitten yksi seikka eli viitoitus kirkosta juhlapaikalle. Itse en pitänyt sitä tarpeellisena, koska hääpaikalta oli niin lyhyt matka kirkkoon. Sanoin vaimolleni, että hän saa hoitaa sen, jos se on niin tärkeää. Se meni ihan yhteisymmäryksessä, hän säästi minut koko asialta.