Kampaamokouluista

Millaiset ovat kampaamokoulujen pääsykokeet?
Voiko joku kertoa jotain yleistä ammatista, opiskelusta yms??
Kaikki tieto on tarpeen!
Kiitos!
2252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

opiskelen tällä hetkellä itse hiusalaa jo toista vuotta, meidän koulussa ei ole pääsykoetta(helsingin kauneudenhoitoalankoulu, pasila).kosmetologeilla on. tulevalta opiskeljalta vaaditaan hyvää värinäköä, taiteellisuutta,(mahd. myös kokemusta alalta),kädentaitoja ja kiinnostusta alalta.:)ja lääkärintodistus pitää olla, allergiatesti siis, koska joutuu olla paljon eri aineiden kanssa tekemisissä.opiskelu kestää peruskoulupohjasella opiskelijalla 3vuotta ja yo-pohjasella 2vuotta.ihan kivaa on ollut opiskella hiusalaa.jos olet kiinnostunut alasta, niin voin sanoa että tää on tosi hauska ala!:) parempi ku lukio!;)

Äänestä
  • Joensuussa ei ollut muuta kuin haastattelu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neitonen_81 kirjoitti:

Millaiset ovat kampaamokoulujen pääsykokeet?
Voiko joku kertoa jotain yleistä ammatista, opiskelusta yms??
Kaikki tieto on tarpeen!
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu