Jokos teillä hämyvalossa

istutaan, ei ihan vielä kuitenkaan pihvalon loisteessa.
Mulla palaa kynttilä, tunnelmoin.
4171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei pala vielä pihvalot, ja yleensäkään en savuta huushollia millään kärykkeellä.

Äänestä
  • tartte kärryyttää kun ostaa sellaiset oikeat kynttelit niin ei savuta.

    Äänestä

Mun tietsikan yläpuolella loistaa ihana päivänvalolamppu. Se on sellainen ihanaa vaaleaa valoa hohtava suurennuslasilamppu työvalona. Silmät rakastaa tätä valoa ja kun haluaa katsoa tarkasti ja tehdä vaikka käsitöitä, niin läppäri kiinni ja suurennuslasi käyttöön. Vieressä on tavallinen pöytälamppu-työvalaisin, mutta se joutaa tosta romukoppaan.

Tää uusi hieno päivänvalolamppu oli aika kallis, ja en tiedä mitä mahtaa sitten ne polttimot maksaa, ei varmaan ihan led lampun hintoja...

En pidä kynttilöistä, ja en käytä niitä sisällä enkä ulkona.

Äänestä

Meitin askeettisella " luomumökillä" jonkun matkan päässä kotoota piti jo keskiyöllä viritellä kynttilät, että pääsee pirtissä eteenpäin varpaita telomatta. Tosin kissa sytytti myös häntänsä siinä samalla palamaan ja piti vaihtaa tunnelmatuikkuihin, joista ei ole mökillä mitään iloa jos meinaa jotakin saada tehdyksi. Olipa sitten kiva kattella aamulla taiten tiskattuja laseja kun ei näillä silmillä jaksa enää hämärässä tihrustaa, missä on mikäkin tahra lasissa ollut :D

Mutta joo, kotona oli kiva rämäyttää sähkövalot päälle ja aattelin jättää ne kynttilät jonnekin marraskuulle kun tässä jääkaappimaassa elää kuin olisi jääkapin valot puoli vuotta ihan rikki (lainaus Suomi-brändääjältä).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsyttää kirjoitti:

istutaan, ei ihan vielä kuitenkaan pihvalon loisteessa.
Mulla palaa kynttilä, tunnelmoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu