Nettikaista ja Nokia CS-15, kokemuksia

Hankin DNA-mokkulan (Nokia CS-15) kannettavaan, joka ei ole ihan uusinta uutta. Kone on Dell Inspiron 4100, jossa on 1 GHz:n suoritin ja 1 GiB muistia. Kiintolevy on jaettu kahteen osioon. C:llä on Windows XP Home FI ja D:llä on Windows XP Pro UK. Koska koneessa on vain yksi USB-portti ja siihen on kytketty Bluetooth-sovitin, on PCMCIA-paikassa ATEN USB 2.0 2-porttinen USB-sovitin.


Asennus C:lle meni tikun kytkemisen jälkeen ongelmitta ja yhteyskin näytti syntyvän. Kenttä oli tuolloisessa paikassa heikko ja yhteys katkeili taajaan. Tuli sellainen vaikutelma, että modeemin ohjelma kuormittaa heikossa kentässä prosessoria hyvin paljon. Tehtävienhallinta näytti 100 %:a jokseenkin koko ajan ja usein kone hyytyi kokonaan.


Myös D:lle asennus meni tikun kytkemisen jälkeen ongelmitta, mutta yhteydenotto aiheutti .NET-virheilmoituksen:

Application Failure

Critical application error

Exception : Configuration system failed to initialize
Stack : at System.Configuration.ClientConfigurationSystem.EnsureInit(String configKey)
at System.Configuration.ClientConfigurationSystem.PrepareClientConfigSystem(String sectionName)
at System.Configuration.ClientConfigurationSystem.System.Configuration.Internal.IInternalConfigSystem.GetSection(String sectionName)
at System.Configuration.ConfigurationManager.GetSection(String sectionName)
at System.Configuration.ConfigurationManager.get_AppSettings()
at F.A.a(String[]iArgs)

Exception : Unrecognized configuration section system.serviceModel. (D:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Config\machine.config line 137)
Stack : at System.Configuration.ConfigurationSchemaErrors.ThrowIfErrors(Boolean ignoreLocal)
at System.Configuration.BaseConfigurationRecord.ThrowIfParseErrors(ConfigurationSchemaErrors schemaErrors)
at System.Configuration.BaseConfigurationRecord.ThrowIfInitErrors()
at System.Configuration.ClientConfigurationSystem.EnsureInit(String configKey)


Tähän ei tuossa tilanteessa ollut ratkaisua. Ongelma ratkesi myöhemmin kopioimalla tiedosto D:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\CONFIG\machine.config C:-osiolta. Varsinainen syy on vielä tutkimatta, mutta se ei liene modeemin asennuksessa tai ohjelmassa.

Se käsitys vahvistui, että modeemin ohjelma kuormittaa nimenomaan heikossa kentässä prosessoria. Task Managerin CPU Usage menee helposti 100 %:iin. Hyvässä kentässä yhteys toimii nopeasti ja pätkimättä.


Myöhemmin tuli vastaan vielä yksi yhteensopimattomuus juttu. Mokkulan ollessa sovittimen toisessa portissa ei ainakaan TomTom-navigaattoria voi kytkeä samaan aikaan, sillä kone jumittuu saman tien. Voi tosin olla, että tämä on sovittimen tai koneen syytä. Pulaa sähköstä tms.

2

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antiikkinen ja tehoton kone sulla siis. Kannattaako taistella?
      Sinuna kokeilisin vielä Ubuntu 10.04:ää, eihän se maksa mitään ja on paljon kehittyneempi käyttis kuin Xp.

      • Turhaan maksanut

        Itsellä kävi niin että tietokone päätti poistaa kaikki dna nimiset ajurit yms. Nyt kun tikun törkkää laitteeseen se ilmestyy E:lle ja lähtee heti pois no application...
        Voisiko joku laittaa linkkii jos löytää softan tähän olisi iso apu... kiitos
        (on ollut toi tikku 1vuoden ja en kuin 4kuukautta pitänyt päällä.. sinne meni rahat=(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7535
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      99
      5447
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      263
      4698
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4612
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3322
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2738
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2388
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      53
      2384
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2224
    Aihe