Muutto Miamiin

I belong to Miami

Hei!

Olen nyt aika nuori, mutta tiedän, mitä elämältä haluan. Olen ylä-asteella.
Tahtoisin niin kovasti muuttaa Miamiin. Olen hyvä englannissa, ja aloitan espanjan jossain vaiheessa. Olen aina tuntenut, että en kuulu suomeen, ja minun kuuluisi asua Yhdysvalloissa.
Miami tuli minulle esiin, sillä olen katsonut "Brooke Knows best" ohjelmaa MTV:ltä, ja siinä nähnyt miten ihana paikka Miami on.
Kysselin eilen isältä ja äidiltä MIELIPIDETTÄ :D, niin eivät ihan innostuneet, mutta eivät kieltäneetkään.
Rahaa on ihan sopivasti, jos siitä on jonkun mielestä kysymys. Miten se muutto onnistuisi?

Minulla on myös valmiina unelma-ura, eli tahtoisin olla laulaja. Olen koko elämäni tykännyt laulaa, ja minua on kehuttu jo pienestä pitäen. Aloitan yksityis- laulutunnit, ja koulussa aion osallistua mahdollisesti moniin esityksiin, ja vaikka näytelmiinkin, sillä tykkään näytellä.
Onko Miamissa mahdollista kokeilla saada levytyssopimus?

Äiti nosti yhden tärkeän jutun esille, eilen kun olimme lenkillä, eli minun täytyy hankkia Miamista joku työ, eikä pelkästään laulaja, sillä siitä ei voi koskaan olla varma. Ja täytyyhän minun saada samalla rahaa, että pystyn elättämään itseni. Eli onko Miamissa jotain hyviä normaaleja töitä?
Minua on alkanut kiinnostaa tuollaiset muoti työt / toimistot. En nyt tarkoita, että itse olisin joku malli, vaan että etsisin malleille sopivat asut, ja olisin siellä toimistossa... mitä siihen työhön kuuluukaan. Onko sellaista työtä Miamissa, ja onko helppo hankkia, jos on opiskellut hyvin koulussa yms. ????

Kukaan ei varmaan jaksanut lukea tätä romaania :P
No kiitos vastauksista ! (jos ees saan) lol

6

1467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtariksi...

      Muutto ja työluvan/viisumin saaminen eivät ole helppoja juttuja. Vaativat paljon aikaa, rahaa ja vaivannäköä. Koska olet vielä noin nuori, niin sinun kannattaisi harkita lähtemistä vaihto-oppilaaksi Yhdysvaltoihin joko nyt yläasteella, jos vielä mahdollista, tai sitten lukiossa. Tällä tavoin saat mahdollisuuden tutustua maahan ja siellä asumiseen suhteellisen pienin kustannuksin (sanoit, että raha ei ole ongelma) ja eri järjestöjen kautta paikkoja löytyy kyllä. Tosin on huomattava, että aina et pysty valitsemaan mihin osavaltioon, kaupungista puhumattakaan, sinut sijoitetaan. Vaihto-opiskeluvuosi olisi kuitenkin hyvin helposti toteutettavissa, ja sen aikana saat paljon arvokasta kokemusta.

      Joudut joka tapauksessa ennen mahdollista USA:han muuttoasi käymään koulusi Suomessa, aina yliopistotasolle saakka (käytännössä et tule saamaan ikinä viisumia tai työlupaa, ellei sinulla ole taustalla soveltuvaa korkeakoulututkintoa). Mikäli rahaa on tosiaan käytössä paljon, useita kymmeniä tuhansia euroja, niin voit tietysti suorittaa yliopisto-opiskelusi kokonaisuudessaan Yhdysvalloissa.

    • Auppariksi

      Tee kuten tuossa edellä mainittiin, ja lähde vaihto-oppilaaksi. Tai jos olet tyttö niin sitten kun olet täysi-ikäinen, niin voit lähteä Au-pairiksi hoitamaan lapsia. Siinäpä ne helpot vaihtoehdot sitten ovatkin.

    • jesuseffingchrist

      Vaadimme parempia provoja.

      • .ulkosuomi

        Olen varmaan tulossa vanhaksi, kun heti ensinnä tuli mieleen Miami Vice...


      • Alkuperäinen kirj.
        .ulkosuomi kirjoitti:

        Olen varmaan tulossa vanhaksi, kun heti ensinnä tuli mieleen Miami Vice...

        .ulkosuomi: :DD

        Kaikki: Joo, kiitos että vastasitte :)


    • Jose El

      Jos oli provo, mitä epäilen niin ok, mutta vastaan silti.

      Hanki koulutus ja ammatti, koska muuten sinua ei haluta maahan. Jos sulla on oikea ammatti, esim. sairaanhoitaja, kirvesmies, puuseppä, ilmastointimies yms. niin ainakin suomalaisalueilla pohjoisempana on todella kova kysyntä ja suomalaisilla hyvä maine. Saat varmasti duunia.

      Laulajan lahjoista en voi tietää, mutta veikkaan että South Beachilla unelmat karisevat vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2752
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      362
      2005
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1727
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1638
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1370
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe