Turvallisuus

Mamma78

Olen perheeni kanssa varannut lennot Fort Lauderdaliin joulukuussa. Mukana 2 pientä lasta. Sain kuulla, että Miamin "huumehörhöt" ovat siirtyneet FL:iin ja siellä ei olisi turvallista liikkua, ainakaan iltaisin. Onko komeuksia kenelläkään kaupungin menosta ja meiningistä? Tuttuvani olivat menneet siellä etsimään ruokapaikkaa, kun poliisit olivat pysäyttäneet heidät ja sanoneet, ovatko he hulluja, siellä saattaa päästä hengestään. Sitten poliisit olivat ystävällisesti kuskanneet tutut kauppaan hakemaan murkinaa ja hotellille.
Mitä paikkaa suosittelelisitte lapsiperheille?

3

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DeerfieldBeach

      Lasten kanssa on tullut paljon reissattua Floridassa ja tässä jotain lyhyesti:

      Totta se kyllä on että FtL:ssa on aika paljon noita epämääräisiä alueita. Pahempiakin juttuja on sattunut, mutta ne on yksittäistapauksia, enkä halua pelotella.

      Jos majoitus on siellä rannan tuntumassa, on kaikki ok. Siellä liikkuu valtavasti porukkaa kävellen, toki myös hörhöjä niinkuin aina suuremmissa paikoissa, mutta aika rauhassa saa olla. En siltikään suosittelisi pienten lasten kanssa Fort Lauderdalea. Kokeiltu on mutta ei vaan oikein toimi. Samaa voisin sanoa Miamista ja Miami Beachistä.

      Onko teillä majoitus jo varattu? Jos on niin mistä? Voin kertoa tarkemmin lähialueista.

      Jos teillä ei vielä ole majoitusta, harkitsisin (ihan noin lastenkin kannalta) jotain vähän rauhallisempaa paikkaa. Esimerkkinä Deerfield Beach. Siisti, tyylikäs, turvallinen ja voi kävellä joka paikkaan. Upea ranta ja paljon todella hyviä ravintoloita. Ehdoton suosikkini lasten kanssa matkustaessa. Noin 20 minuutin ajomatka FtL:stä. Majoitus kannattaa etsiä rannan tuntumasta ja voin neuvoa asiassa jos tarvetta ilmenee.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Deerfield_Beach,_Florida

      Muitakin suositeltavia paikkoja toki on, mutta kauempana. Suomalaisalueet on myös ihan ok lasten kanssa, mutta autoa tarvii melkein koko ajan.

    • American girl

      Kiertelimme kesällä Floridaa ristiin rastiin. Olemme käyneet Floridassa myös aiemminkin kolmen melko pienen lapsen kanssa. Pitkiä aikoja emme ole Miamin ympäristössä ja Fotr Lauderdalessa viettäneet, mutta jotain voi kyllä sanoa. Miamista on jotenkin jäänyt suttuinen kuva. Autolla ajessa ei mielellään pysähtele, niin epämääräisen näköistä porukkaa ympäristössä liikuskelee. Espanjalaiset ovat todella valloittaneet seudun. Ystävällisiä amerikkalaisia ei paljon näy.
      Fort Lauderdalessa yövyimme pari yötä keskustan ulkopuolella. Siellä ei näyttänyt kovin epämääräiseltä. Rannalla käydessä "paikallisia" näytti olevan aamutoimilla päärannan pukutiloissa. Itse menisin kyllä johonkin aivan muualle Miamin ympäristöstä. Muualla on paljon enemmän nähtävääkin, täytyy sanoa. Miamista pohjoiseen rantaa riittää vaikka kuinka pitkälle. Sieltä voisi lasten kanssa suunnata autolla helposti myös Orlandoon, jossa on niin valtavasti tekemistä, että kaksi viikkoakaan ei riitä paikan läpikäymiseen. Länsirannikolla on todella hienoja hiekkarantoja, ehkäpä Floridan parhaimmat.
      Kerron mielelläni lisää paikoista, jos kerrot vähän ensin mitä reissulta haette. Ovatko lapset pieniä?

    • WPB

      Floridassa on todella paljon hienoa. Mene periaatteessa minne vain Deerfield Beach - West Palm Beach välisellä alueella oleville ranta-alueille. Älä kuitenkaan mene Riviera Beachille. Pohjoisessa Orlando on myös varma kohde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5574
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      138
      3637
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3369
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3223
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      48
      2773
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2314
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2260
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      231
      2213
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      2054
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1842
    Aihe