Varmaa tietoa bensan hinnasta

Näin Dominan

Tiistaina Riiassa 3.8.2010 katselin bensan hinnan ilmoitettavan euroissa ja vähän sitä ihmettelinkin ja ehkä se siksi jäi mieleeni ,mutta aseman nimi ei. Hinta oli 0,749 euroa ja asema sijaitsi Domina-liikekeskuksen jälkeen keskustasta päin tultaessa. Kauppakeskus Domina on muuten aikas isokokoinen kolossi ,mutta keskittynyt lähinnä muotivaateliikkeisiin. Sitä harvoin mainitaan oppaissakaan ja ei vaikka kokoa löytyy ole yhtä mielenkiintoinen kuin esim. Alfa tai Spice ,jossa on mahtava Lido-lastenpuisto. Myöskään sillä ei ole omaa trolley-pysäkkiä,kuten Alfalla pysähtyy ratikatkin vaan joudut käppäileen n.300 metriä.

5

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lätti

      Latvian virallinen rahayksikkö on Latvian lati (LVL) ja kaikki kuluttajahinnat on ilmoitettava lateina. Latvialaisen huoltoasemat eivät missään tapauksessa ilmoita polttoaineen hintoja euroissa, vaan lateissa.

      Latit voit muuntaa euroiksi jakamalla ne luvulla 0,702804.

      • Näin Dominan

        Ihmettelin hintaa 0,749 e käykää itse katsomassa jos ette usko siis Dominan jälkeen keskustasta tultaessa.


      • Lätti
        Näin Dominan kirjoitti:

        Ihmettelin hintaa 0,749 e käykää itse katsomassa jos ette usko siis Dominan jälkeen keskustasta tultaessa.

        Ensimmäinen asema "Dominan jälkeen keskustasta tultaessa" on Neste A24-automaattiasema ja tuo mainitsemasi hinta on tasantarkkaan Latvian lateina, ts. 0,749 LVL = 1,07 EUR.

        Ei maksa vaivaa ajaa tarkistamaan itsestäänselvyyttä.


    • on täysiv

      väärä!

      Latviassa hinnat ilmoitetaan lateissa.

      Tuolta löydät ulkomaiden bensanhintoja:

      http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat

      Itse maksoin alkukesästä hiukan päälle 1,10 euroa per litra. Silloin oli likimain samoissa hinnoissa kuin Virossa.

      • Riganieki

        Juu, kyllä se lateina täällä ilmoitetaan!
        Tällä hetkellä 0,74 -0,77 latia. Jaa se 0,7028:lla ja saat eurohinnan. Neste on täällä edullisempi kuin Statoil,
        ja jotkut pienet yksittäiset saattavat myydä hieman edullisemmin. Diesel on muutaman santimin halvempaa kuin 95E.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5291
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      146
      1601
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1436
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1260
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1064
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      201
      965
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      903
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      829
    Aihe