Tiistaina Riiassa 3.8.2010 katselin bensan hinnan ilmoitettavan euroissa ja vähän sitä ihmettelinkin ja ehkä se siksi jäi mieleeni ,mutta aseman nimi ei. Hinta oli 0,749 euroa ja asema sijaitsi Domina-liikekeskuksen jälkeen keskustasta päin tultaessa. Kauppakeskus Domina on muuten aikas isokokoinen kolossi ,mutta keskittynyt lähinnä muotivaateliikkeisiin. Sitä harvoin mainitaan oppaissakaan ja ei vaikka kokoa löytyy ole yhtä mielenkiintoinen kuin esim. Alfa tai Spice ,jossa on mahtava Lido-lastenpuisto. Myöskään sillä ei ole omaa trolley-pysäkkiä,kuten Alfalla pysähtyy ratikatkin vaan joudut käppäileen n.300 metriä.
Vastaukset 5
- Lätti
Latvian virallinen rahayksikkö on Latvian lati (LVL) ja kaikki kuluttajahinnat on ilmoitettava lateina. Latvialaisen huoltoasemat eivät missään tapauksessa ilmoita polttoaineen hintoja euroissa, vaan lateissa.
Latit voit muuntaa euroiksi jakamalla ne luvulla 0,702804.- Näin Dominan
Ihmettelin hintaa 0,749 e käykää itse katsomassa jos ette usko siis Dominan jälkeen keskustasta tultaessa.
- Lätti
Näin Dominan kirjoitti:
Ihmettelin hintaa 0,749 e käykää itse katsomassa jos ette usko siis Dominan jälkeen keskustasta tultaessa.
Ensimmäinen asema "Dominan jälkeen keskustasta tultaessa" on Neste A24-automaattiasema ja tuo mainitsemasi hinta on tasantarkkaan Latvian lateina, ts. 0,749 LVL = 1,07 EUR.
Ei maksa vaivaa ajaa tarkistamaan itsestäänselvyyttä.
- on täysiv
väärä!
Latviassa hinnat ilmoitetaan lateissa.
Tuolta löydät ulkomaiden bensanhintoja:
http://www.polttoaine.net/index.php?cmd=maat
Itse maksoin alkukesästä hiukan päälle 1,10 euroa per litra. Silloin oli likimain samoissa hinnoissa kuin Virossa.- Riganieki
Juu, kyllä se lateina täällä ilmoitetaan!
Tällä hetkellä 0,74 -0,77 latia. Jaa se 0,7028:lla ja saat eurohinnan. Neste on täällä edullisempi kuin Statoil,
ja jotkut pienet yksittäiset saattavat myydä hieman edullisemmin. Diesel on muutaman santimin halvempaa kuin 95E.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475