toimii
maassamme "svenska-nu"-projekti. Se saa taloudellista tukea sekä Ruotsin että S u o m e n valtiolta!
Päivä HS:ssa kirjoitttaa ruotsinsuomalainen Matti J. Korhonen, että suomen kieltä Ruotsissa olisi myös samalla tavalla tuettava.
Olisi perustettava "suomi-nyt"-projeksti ja saatava sillekin molempien valtioiden taloudellinen tuki.
Asuuhan Ruotsissa valtava määrä suomalaisia, jotka ovat ahkerasti työskennellen auttaneet Ruotsia silloin, kun työvoimaa sinne tarvittiin!
.
maassamme "svenska-nu"-projekti. Se saa taloudellista tukea sekä Ruotsin että S u o m e n valtiolta!
Päivä HS:ssa kirjoitttaa ruotsinsuomalainen Matti J. Korhonen, että suomen kieltä Ruotsissa olisi myös samalla tavalla tuettava.
Olisi perustettava "suomi-nyt"-projeksti ja saatava sillekin molempien valtioiden taloudellinen tuki.
Asuuhan Ruotsissa valtava määrä suomalaisia, jotka ovat ahkerasti työskennellen auttaneet Ruotsia silloin, kun työvoimaa sinne tarvittiin!
.
Vastaukset 166
Vanhimmat
Suomalaiset Ruotsissa ovat maahanmuuttajia ja me olemme sitä mieltä, että mamut ovat rikollisia. Vielä heitä hyysäämään!
kieltäni ilmaiseksi: luen netistä joka päivä aftonbladet.se ja expressen.se uutisia ym.
Nekin rahat vaan veli venäläiselle lähialue avustukseen!
On siinäkin paree avustaa euroopan rikkaimpia ihmisiä, täällä Suomessa ei edes kaikilla ole vieläkään sähköjä kodeissaan, mutta Suomenvaltiolla on silti otsaa avustaa Venäjää, ja ottaa pakolaisia ?.
Paljonko meinaat,että Ruotsista on tullut Suomeen aitoja mamuja. Aika vähän,uskoisin.
No suurlähetystöt,yli-opiston opettajat ymym tietenkin. Työtävieroksuvia elättejä tuskin
ensimmäistäkään.
tuohon tarkoitukseen verorahojamme antaa ja käyttää?
oikein taida pärjätä Pohjolassa, missä valtaosa kuuluu samaan kieliryhmään. En näe kaksikielisenä ongelmaa muussa kuin asenteissa, jotka ovat minusta lyhytnäköisiä. Paljon on Suomen talous riippuvainen suomenruotsalaisten panostuksesta veronmaksajina, rikkaita ovat työllistävät suvut. Eikö jo olisi aika päästä tuosta alemmuudentunteesta? Vähemmistönä he ovat tässä maahanmuuttajien aikakautena.
Onhan se väärin, että suomenkielisten verorahoilla tuetaan ruotsin kielen opiskelu, kun ensisijaisesti pitäisi varat ohjata suomen kielen opiskeluun. On surullisen paljon tosisuomalaisia, jotka eivät osaa äidinkieltään. Myös tällä palstalla.
millähän luulet 60:sten enää opiskelevan puhdasta Suomea? Paljon on maaseudun väestöä näilläkin saitella, ja kyllä määrätty yksinkertaisuus paljastuu sinunkin kommentistasi. Se siitä, eikä sen enempää, jos et kykene ajattelemaan.
työllistävät suvut? Ruotsissa pärjää hyvin englannilla nykyään ja kaikki kansainvälinen toiminta tapahtuu englanniksi. Samoin norjalaisten ja tanskalaisten kanssa. Suomalaisten alistamista on pantu käytäntöön
juuri pakollisen ruotsin avulla. Parempia työpaikkoja ei saanut vielä 60-70 luvulla, jos ei ollut hyvää ruotsinkielen taitoa.Suomalaisten rahaa upotettiin ruotsinkieliseen väestöön.
Eurooppa on enemmän kuin Skandinavia. Kannattaa hankkia tosi kansainvälistä kielitaitoa, englanti, saksa, ranska, espanja esimerkiksi.
Ruotsin kieltä tarvitaan: Valtion viroissa: Tulli,Poliisi,Ministeriöt ,eli sinulla pitää olla Ruotsi hallinnassa,jos meinaat työpaikan ottaa.
Jokaisella on oikeus käyttää sitä murretta, mitä on tottunut käyttämään. Jos täällä ei tule kielellisesti ymmärretyksi, niin on ymmärryksessä vikaa.
Onko kellään sitä listaa,jossa näkyi kuinka paljon verorahojamme laitetaan Venäjän hyvinvoinnin parantamiseksi. Lista oli iltapäivälehdessä pari päivää sitten.
i
..................................................................................................
Lähialueyhteistyö perustuu Venäjän kanssa 1992 allekirjoitettuun lähialuesopimukseen.
Suomi rahoittaa ne valtion budjetista v.2010 vain ja ainoastaan 19,5 milj euroa,joten
mistään isosta asiasta ei kuitenkaan ole kyse.
...................................................................................................
19,5 miljoonaa euroa Suomen valtion rahoja Venäjän lähialueille.
Ei ole minun mielestä mitenkään kohtuuton summa. Osa rahoista menee kuitenkin Karjalan alueen kehittämiseen,alueelle jossa on minunkin juureni.Tuskin 20 miljoonaa euroa Suomen taloutta kaataa.
"Jos täällä ei tule kielellisesti ymmärretyksi, niin on ymmärryksessä vikaa."
Vika voi olla myös kirjoittajassa. Kieli on yhteinen sopimus, josta poikkeaminen vaikeuttaa ymmärtämistä tai tekee sen jopa mahdottomaksi. Jokaisella on "oikeus" kirjoittaa väärin, mutta se ei ole järkevää, jos aikoo tulla ymmärretyksi.
vaan vaaditaan!
Kun savolainen puhuu, on vastuu kuulijalla.
Yhtä ymmärrettävää tuo sun tekstisi on kuin Kelan hakemuksetkin;)
Ei juma,kyllä pisti mummo hyvän.
Täytyy kohta pyyhkiä nuo kahvit tosta pöydältä.
Niin kuin sanoin: vika voi olla paitsi lukijassa myös kirjoittajassa, eli siinähän olemme samaa mieltä.
Kielen määritelmäkö oli vaikea? Mitä muuta kieli on kuin sanaton sopimus siitä, mitä milläkin äänteellä, sanalla, ja sanojen yhdistelmillä tarkoitetaan? Oikeinkirjoitus taasen pyrkii siihen, että teksti olisi mahdollisimman yksiselitteistä (paitsi kaunokirjallisuudessa, jossa usein tavoitellaankin monimerkityksisyyttä).
kilpakirjoitusko täällä onkin käynnissä? Luulisi, että keskustelupalstalla tyyli on suhteellisen vapaa!
"sana on sormi, joka osoittaa kuuta, mutta sormi ei ole kuu". Eli vaikka puhuisit selkokieltä, merkitys voi silti avautua ihmisille eri tavoin.
"tyyli on ihminen itse" (Erno Paasilinna).
Hei lopetetaanko tää ÄÄLIÖMÄINEN paskanjauhanta näist pisteistä ja pilkuista.
ei muuta ällä ertaa,sillä minä olen oikeassa ja muut vasemmassa
Menin kaverille monen vuoden jälkeen vierailulle.
Eteisessä oli iso kylti,kun tiesi että tulen kylään.
"OLEN PANNU HUONEESSA,terv. Pekka"
Olen minäkin joskus pannut,jopa huoneessa,
olethan sä vaimonkin "tappanut", muistelen.
Anoin lomaa armeijan aikana: Loman syy: Vaimon tappaminen,vaikka anomuksessa piti olla vaimon tapaaminen.
En saanut viikonloppuvapaata " ehtiihän sotamies,(vai olinko silloin jo alikessu) tappaa vaimon iltalomallakin".
oli niin hauska juttu että jäi mieleen ja niin taitaa jäädä pannuhuonekin...
Niin, että väärinkirjoittaminen se vasta hauskaa on...
20 miljoonaa euroa Venäjälle 2010 budjetista ei tunnu missään.
Töihin/kouluun haluan,siksi luen Ruotsin kieltä.
ja pakkomatematiikkaa.Homoja joka ainoassa tv-ohjelmassa nekin maksaa.
Ekana ne venäläiset ottaa Suomen alueita, sitten "Suomen herrat" avustaa vielä heitä ? HALLOO onko järki hukassa vai mitä, eikös sotakorvaukset olla jo maksettu, noille häviäjille.
Täällä Länsi-Suomessa me jouduimme ensin asuttamaan karjalaiset, nyt vieläpä venäläiset!
Väärinymmärryksiä sattuu, vaikka kirjoittaisi millaista kieltä. Kirjoittajan ja lukijan elinympäristö, elämänkokemukset, murrealue, koulutus jne. poikkeavat toisistaan, ja kun kieli on sosiaalinen ilmiö, siinä ei edes ole absoluuttista oikeaa ja väärää. Kysymys on pelkästään tarkoituksenmukaisuudesta.
Mutta muuten se on kallis ja turha kieli SUOMESSA
Turhan vaativa määritelmä!
Jonkun tason osaaminen riittää!
kun oma napa on lähinnä, tulee tuo ajattelu esiin. Onneksi Valtio on viisaampi kuin me tossunkuluttajat!
kyllä jotain tarvis teherä, sano hurri!
http://www.youtube.com/watch?v=ryMQVfMo9q8&NR=1
Heillä on enemmän yliopisto-opiskelupaikkoja kuin suomalaisilla ja alemmilla pistemäärillä niihin pääsevät hurrit.
Koulutaloihin eivät Espoossakaan tule yhteisiin, vaan pitää rakentaa kalliit erilliset talot!
Pakkoruotsia pitää opiskella koko maassa se tyhmänkaunaisen Paavo Lipposen aikaansaaman lain ansiosta, jotta ruotsinkielisiä voisivat suomalaiset palvella heidän murteellaan,
jota ei edes Ruotsissa ymmärretä.
ENGLANNILLA pärjää Ruotsissa hyvin. Englantia ja ranskaa enemmän, silloin pärjää missä vain!
Tulee tosi kalliiksi Suomessa kaikki ruotsintaminen.
He ovat jostain syystä A I N A hallituksessa!
Pakkoruotsi on mahdotonta oppia, kun motivaatio puuttuu pakotettaessa.
Ruotsalaiset istuvat päällämme kuin jokin paksu taikina! Eroon syöpäläisistä!
.
on faktaa, viimeinen rivi on mielipide, johon en täysin voi yhtyä, ihan siitä syystä, että minulla itselläni on pelkästään myönteisiä kokemuksia suomenruotsalaisista, esimiehinä, ystävinä...
Kyllä se olisi suuri synti ja loukkaus jos kielitaidottomat
Suomalaisvirkamiehet menisivät ehdottamaan Ruotsalaisille "Puhutaaks englantii".
Ajattele vähän mitä puhut.
Ruotsinkielinen vävyni on hoikka ja suoraselkäinen upseeri ja herrasmies. Hänestä taikinamaisuus on kyllä helvetin kaukana!
Ruotsin kieli on auttanut lapsiani pääsemään elämässä eteenpäin.
Yksi heistä kävi opettajakorkeakoulun Oslossa ja on peruskoulunluokanopettajana
Norjassa. Norjalainen vävy puheli Porvoon kummitädin kanssa Porvoon Ruotsia pihakeinussa ja
saivat toisten puheista selvää kohtuu hyvin,siis eilen.
Sairaanhoitajat,joille tyttäreni opettaa myös Norjan kieltä oman toimensa ohella
manaavat kun eivät nuorena opiskeleet Ruotsia,nyt moni lähtee maitojunassa
takas Suomeen. Norja on eri kieli,mutta hyöty Ruotsin osaamisesta on erittäin suuri.
Olen itsekin asunut vuosia Norjassa. Varsinkin Etelä-Norjassa sillä pärjää täysin. Ruotsi onkin vähimmäisvaatimuksena, kun menee Norjaan töihin.
on tietenkin hyötyä, mutta vaikka olen itse asunut Ruotsissa ja nuorena oppinutkin kielen "hyvin", en ole koskaan tykännyt puhua ruotsia, se on liian kankea kieli, vaikkapa englantiin verrattuna. Ruotsalaistuneiden sukulaisteni kanssa puhun mieluiten englantia - ei se näytä heitä loukkaavan.
Jos joskus satun yksiin saksankielisten kanssa, puhun heidänkin kanssaan englantia - tilanne on tasa-arvoinen, kun molemmat puhuvat "vierasta kieltä".
Ja ajattele kuinka paljon helpompi oli aloittaa opettajakorkeakoulu Oslossa,vaikka täytyy myöntää,että hän teki Norjassa lapsenhoitotyötä koulua edeltävän vuoden.
Vai eivät ruottalaiset ymmärrä suomenruottalaisia.
Mitäs tykkäät siitä kun eräs ruottalainen (nainen) väitti et selvintä Ruotsia puhuvat helsinkiläiset suomenruottalaiset. Tämä nainen opetti Ruotsia Ruotsissa.
Mielipiteitä kun voi olla monia.
Tiesitkö sitä että Ruotsin kielessä löytyy toista sataa murretta, ja ne eivät ole Suomessa.
Joten kyllä heillä on omiensakin kanssa vaikeuksia kielen/murteiden suhteen ymmärtää.
En minäkään Karjalan murteita ymmärrä vaikka jotenkin Suomea osaan suomenruottalaisena/ruottinsuomalaisena.
Kun katselen television ruotsin kielistä yhteislauluohjelmaa,niin siellä ihmiset ovat iloisia,aitoja ja sydämellä ohjelmaan mukaan meneviä. Siellä lauletaan ja iloitaan yhdessä ja aidosti. Suomalaiset vastaavat ohjelmat on yhtä jäykkiä kun raittiusyhdistyksen kokoukset,kaikki on p.....a jäykkänä ja pelko p.......ä,että koska se juontaja tulee mikin kanssa luokseni ja joudun laulamaan ja häpäisemään itseni. Huumori puuttuu täysin.
Mutta rakkaat eläkeläiset opiskelkaa enkkua,sillä pärjäätte seuramatkoilla se riittää teille,mutta ei nuorille
joilla on tarkoitus aloittaa työnteko,mutta ilman ruotsin kielen taitoa se harvoin onnistuu----valitettavasti.
ruotsinkielen taito oikein on suomalaisessa lihassa. Varsinkin näiden 60 plussalaisten?
Kun katsoo ikäryhmissä 50 ja sitä nuorempien juttuja niin ei kenenkään jutuissa näy samanlaista vihamielisyyttä.
Kaippa syynä se kun ne ikäpolvet vielä tekevät töitä sekä ymmärtävät kieltenosaamisen tärkeyden ihmisten kanssakäymisessä.
kaikki lasketaan rahassa ja pyritään "tasapuolisuuteen" niin kaipa nämä suomenruotsalaisten "etuudet" sitten kirjataan menopuolelle...
Jos olet seurannut palstaa vähänkin pitempään, olet varmaan huomannut, että kirjoittajista suuri osa on jonkin asian suhteen fanaatikkoja. On uskonnollisia fundamentalisteja, poliittisia intoilijoita, maahanmuutto- ja ryssävihamielisiä, kielipoliittisia, eläkeläis-, siveys-, kansallis- ym. kiihkoilijoita. Ilmeisesti vanhuus alkaa vähitellen kaventaa näköalaa, ja oma ajattelu tuntua ainoalta oikealta. En ole vanhempien palstoilla käynyt, mutta 5-kymppisten sivuilla en muista ihan vastaavaa nähneeni.
Ruotsin kielen tärkeydestä ollaan kahta mieltä, eikä kysymys ole kielitaidon merkityksestä sinänsä, vaan siitä, että pakkoruotsi kaventaa kieltenopiskelun valinnanmahdollisuuksia. Ruotsinkielisten etuoikeudet (vrt. Ahvenanmaa) ärsyttävät niin kuin kaikki muutkin privilegiot. Jatkuva hallituksessaolo ja sitä kautta ruotsalaisten etujen suhteeton ajaminen herättää sekin pahaa verta. Ja lopuksi suomalaisten vuosisatainen aiheeton alemmuudentunto näkyy sekin, kun nyt ensimmäistä kertaa tämän uuden kanavan ansiosta jokaisella on mahdollisuus kaunojaan purkaa.
Kirjoitit
"Jos olet seurannut palstaa vähänkin pitempään, olet varmaan huomannut, että kirjoittajista suuri osa on jonkin asian suhteen fanaatikkoja. On uskonnollisia fundamentalisteja, poliittisia intoilijoita, maahanmuutto- ja ryssävihamielisiä, kielipoliittisia, eläkeläis-, siveys-, kansallis- ym. kiihkoilijoita."
Samaista ongelmaa et ole löytänyt 50-palstalta, ymmärrän 50-palstalla sensuurin varjo lepää palstan yllä ja leikkaa hanakasti keskustelun aiheita. Viimeisin pannaan julistus oli harrastukset joista ei saa kirjoitta ja jos uskaltaa, aloitus lentää harrastukset palstalle, uskonnolliset-, poliittiset- ja siveysaiheiset mielipiteet samoin.
Joten olemme onnekkaita täällä 60 palstalla saadessamme keskustella vapaasti eri aiheista ja olla fanaatikkoja tai avarakatseisia.
Kieli, mutta 1979 piti olla ministerinlupa, että sain ostaa kiinteistön ja 1986 piti olla ruotsinkansalainen että pääsin töihin, nyt ovat nuo kai pois, en tiedä.
Ruotsinkieli on hyvä "tavallisella" mennä Norjaan töihin.
Kielistä: Opetus ei missään pidä olla pakko mitä kieltä pitää opiskella kouluissa. Vapaa aika voi lukea mitä kieltä haluaa.
Suomalaiset Norjaan töihin, kun on pakolla opetettu Ruotsinkieltä ?? Suomessa työt tekee Romanit tai vähätöiset.
Siitä Suomi nousuun.
Kirjoitus on ihan eri juttu Norjaksi,vittu Ruotsilla teet suurta vahinkoa,siinä ei oo mitään samaa.
_______________________
Pietarsaaren tupakkatehtaankin työntekijöitä rassukoita suomalaisnaisia hyödynsivät vuosikymmeniä
aivan pieni palkka heillä ei edes asuntoa pystynyt vuokraamaan sillä rahalla
ja ruotsinkieliset hurrit käärivät itselleen miljoonia - suomalaisten selkänahasta on heitin rikkautensa!
ja eläkeikä 75:een, niin johan ongelmat ratkee...
avulla, täysin turha kieli, omituinen rudimentti elu jäänne, jätös.
Norjan kieli on melkein sama kuin ruotsinkieli ja islanninkieli tulee norjankielestä, tanskankieli on myös ruotsia he vain pätkivät sanoja ja suussa on kuuma peruna. Saksanlähellä tulee taas uusi murre, mutta koskaan ei ole ollut vaikeuksia, sillä he ymmärtävät "pääkieltä", sama on kai Eestissä.
Ja sitten voikin aloittaa jo yhteisen harrastustoiminnan omien lastensa kanssa. Vai lähteekö 52 vuotias enää pelamaan palloa iskän kää,tai linskille äiskän kaa.
Germaaninen kieli. Helpottaa valtavasti esim Saksan opiskelussa.
Ruotsista ei mitään apua ole, korkeintaan sekoittaa.
Olet oikeassa ex hollaninkieli on sekoitus välillä tulee ruotsia ja norjaa saksaa englantia.
Älä puhu paskaa ! Kokemusta on,tosin kahden lapseni kautta.
Mennessäni sveduihin olin lukiosta huolimatta likimain ummikko. tosin menin ensin Blekingeen.
Svedu on todella avain saksaan ja auttaa hieman englannissakin.
Niin paljon yhteistä saksan kanssa on että muutaman viikon Saksan oleskelun jälkeen ei tahdo heti svedu taipua mutta ymmärretyksi tulee.
Sama toisin päin. Alkupäivät saksankielisellä alueella taivutan yhteiset sanat svedun mukaan mutta ei sekään pahemmin haittaa.
Katselevat hieman pitkään ja saattavat tarkentaa mitä oikein tarkoitin.
Silti vastustan svedun dominoivaa roolia kielenopetuksessamme.
Samoin niiden erioikeuksia, varsinkin Ahvenanmaan.
Vaihdettaisiin sen venäläisten kanssa vaikkapa pieneen maaplänttiin kannaksella.
Joutuisivat svedut harkitsemaan uudelleen aseistariisuntaansa.
norjalaiset eivät enää suostu ymmärtämään ruotsia!
Vielä 60-luvulla tilanne oli toinen.
Suomessa voivat työntää eläkkeelle ?
Luepa uutisia, nykyään alle 35 vuotiaat jäävät jo eläkkeelle. Viime vuonnakin yli 20 000 tuollaista on saanut eläkkeen Suomessa. (Ei kai ne ole pakolaisia/mustalaisia kaikki ?)
Ja ketkäs olivat ne jotka määräsivät nuo erikoisehdot Ahvenanmaalle. Tuskinpa vaan suomalaiset. Olisivatko olleet myös sinun rakkaat ryssät mukana yhtenä sopija osapuolena ?
Kieli on sama, mutta nuotti on toinen, kyllä ymmärtävät ja helppo matkia.
Sanastossa on pieniä eroja.
Ääntämisessä Ruotsin sisälläkin on suurempia eroja kuin svedun ja norjan välillä.
60-luvulla minulla ei ollut vaikeuksia kommunikoida norskien kanssa.
Nyt saman ikäluokan tyypit ovat öljyineen ylpistyneet että kieltäytyvät ymmärtämästä kuin heidän "norjaansa"!
Kun norjaksi kirjoitettu lääkeresepti annetaan ruotsalaisen käteen,niin voin sanoa,että eivät mokomat ymmärrä siitä yhtikäs mitään.
Nää on niitä ongelmia,miksi suomalainen,heikosti ruotsiakin ymmärtävä sairaanhoitaja lähetetään maitojunalla kotiin. Se teksi ja sen ymmärtäminen.
Voi tapahtua suuriakin vahinkoja ja norjassa varmistetaan,varmistetaan,ettei niin pääse käymään.
Keski--ikäinen astuu maitojunaan,nöyränä tyttönä/poikana.
http://www.youtube.com/watch?v=UrsRq7GAj-I&feature=related
Suomi vetää tässäkin asiassa voiton, mitä tulee kirjoituksiin, siinä näkyy kuinka asia kiinnostaa, mikä ei ole normaalia.
jotta saisivat ruotsalaisseuduille väkiluvun lisäystä, kun he ovat vähentyneet miltei olemattomiin.
Astrid Thors oli heti ekana haastateltavana Peter Nymanin uutisissa kolmosella. Kyllä ovat nyt paniikissa, meneekö heiltä kaikki suuret etuoikeudet, jos väki vähenee liikaa. Me kaikki maksamme ma-mujen tuonnin.
maksetaanko. Toivottavasti älyävät käyttää halpalentoja.
Vaasan vastaanottokeskuksessa on nyt (1/0) 20 pakolaista joita he eivät saa sijoitettua mihinkään rantaruotsalaiseen kuntaan! Mustasaaressa esimerkiksi on vain alle pari prosenttia ulkolaisia, ja he eivät sijoita näitä pakolaisia 20 000 asukkaan kuntaan, jossa on RKP suurin puolue!
Entäs Jalasjärven kunta, ulkolaisia asukkeja vaan 0.6%, samanlainen tilanne on koko Etelä-Pohjanmaalla. Et silleen ne oikeat kunnan päättäjät tämän homman hallitsee.
Eivätkä sijoittaneet karjalaisiakaan, paitsi jos sukunimi oli ruotsinkielinen. Saivat sitten sellaisia...
Onko tehty sukututkimusta??
joku pitkän ketjun yrittäjä tarttui varmaan aiheeseen ehkä vielä varmempaan kuin se ässällä alkava. Kaikki ovat varmaan kohta tosi hyvällä tuulella, kun syntipukkia saa keihästää olan takaa.
ja siekin päätit ivallasi sitä ketjua pidentää, kuten miekin ny.
Astrid Thors oli eilen Peter Nymani kolmosuutisissa siitä kertomassa. Heidät ruotsalaistetaan siellä, ja niin väki lisii RKP:ssä!
meidän selkänahastammme ruotsalaisten rikkaude ovat peräisin, työvoimaa on riistetty olemattomilla palkoilla.
Yleisurheilun Sm-kisoissa toimittajanainen haastatteli kahta tai kolmea voittajaa Ruotsiksi.Tuntui tosi hyvältä.
1943 ei ivaile. Se on aivan satavarmaa. Mistä muuten olet keksinyt noin erikoisen nimimerkin ?
Opettele Ruotsin kieli, saat ystäviä ja työpaikan ,jos sitä vielä tarvitset.
Vierailimme eilen Kainuun museossa Kajaanissa tutustumassa -Keräiljöitä Kainuussa- näyttelyyn. Poistuessani ostin vuoden 1930 helmikuussa ilmestyneen Kainuun Sanomat lehden.. kopion. Istuimme aurinkoiselle terassille kahville. Aloin selailla lehteä ja löysin mielenkiintoisen pakinan suomenkielen asemasta.
Hallintokoneisto pyöri hyvin ruotsinkielisenä ja pakinoitsija peräsikin edes yhden suomenkielisen edustajan saamista, en nyt muista mihinka komiteaan, mutta kuitenkin. Pakina oli taidokkaasti kirjoitettu ja sen kielias uskomattoman nykyaikainen.
Olemme omituinen kansa, jolla on outo ja vaikea kieli jota ulkomaalaisten on vaikea oppia. Nythän maastamme muokataan monukulttuurillista sulatusuunia ja jopa afrikankielisiä palveuja ollaan kohta vaatimassa tasapuolisuuden nimissä. Vaatia saa, mutta järki se on oltava kerjätessäkin.
Me suomalaisetko vaadimme Ruotsiin suomenkielen taloudellista tukemista Suomesta käsin, koska olemme Ruotsia rakentaneet. (Minäkin osllistuin tuohon rakentamiseen 1960-luvun lopulla).
Ilmeisesti tulee aika jolloin somalinkieltä on valtion varoista tuettava koska sieltä tuleva pakolaisjoukko ei kun kasvaa. Se onko heistä Suomea rakantamaan on taas asia erikseen.
Kun he tulevat vastaani, he oikein näyttelevät itseään, että näin komeita tässä tulee!
Katson aina sivuun tai pyöräillessäni jonnekin kauas heidän ohitseen.
Suomen kansan on vaikea uskoa, että HE, S U O M A L A I S E T , ovat nyt itsenäinen kansa, joiden
selkänahasta ei enää k u k a a n ota miljardejaan irti. Eivät vanhat alistamaan tottuneet ruotsinkieliset, eivät somali tai venäläiset.
http://www.utu.fi/agricola/hist/kronologia/1700.html
Poistettu miksi.
Tutkikaa ovaa "ruotsalaista sukua",
http://hiski.genealogia.fi/hiski/gfsayc?fi
Ottakaa kylän nimi ja talonminessa voi olla sukunimesi, tietenkin täytyy lähteä nykyajasta taakse päin.
Sitä me olemme!
Yritämme mielistellä kaikkia ulkomaalaisia.
Olemme huolissamme siitä mitä kuvittelemme heidän meistä ajattelevan.
Aivan ensimmäiseksi pitäisi panna puntariin sveduissa asuvien suomalaisten ja meidän ns. (niin sanotut) svedukielisten oikeudet.
Somalikielestä en ole niinkään huolestunut mutta lisääntyvä venäjänkielinen väkemme saattaa jossain vaiheessa pyytämättäkin saada Kremlin tukea omille vaatimuksilleen saman aseman saamiseksi ns. svedukielisten kanssa.
Valtiojohtomme reaktion arvannette.
Yksinkertaisin torjunta olisi ns. svedukielisten pudottaminen samalle tasolle valtaväestön kanssa.
Mitään kotikielen opetusta ei saa olla. Suomessa puhutaan ja opetetaan pakollisesti suomenkieltä kaikki muut kielet olkoon oppilaan oma valinta , tulevien ammattien vaatima.
Kaikki mieliskely on ällöttävää ja se näkyy TV:ssä mediassa, aina vain kasvaa. Tuntuu siltä, että banaani samalla kertaa sopisi käteen.
On turha vaatia Suomen opiskelua Ruotsinkielisiltä.
Eli asiassa on toinenkin puoli.
.............................................................
Nuori,jos vähääkään ajattelet työpaikan saantia,niin opiskelu Ruotsin kieltä.
Laumamielen mielikieltä osaa kaikki ja sieltä joukosta vielä kaiken lisäksi erottuvat
vaihto-oppilaat,jotka nappaavat työpaikan nenäsi edestä.
Suomenkieli on kaikkein vaikein.
Närpiön nakkikioskilla et Suomen kielellä hampparia saa.
Kyllä todella on kiire jo saada pakkoruotsi pois koululaisiamme rasittamasta.
Sillä ei tee mitään!
ja paskat......
Ja pakkosuomi meiltä ruotsinkielisiltä. Hae töitä,niin huomaat kun ruotsinkieliset menee jonon ohi. Aivan varmasti.
eikö kummallakaan Suomen kielellä? Vai tarkoitatko ettei suomen kielellä hampparia saa?
Mitä tarkoitat, että Kokolassa ollessaan?
ei tietty, ku ei sitä siellä myydä, hampparia meinaan.
laitetaan vain Suomen rajat kiinni, eikä opiskella mitään ulukomaan kieliä, - nautitaan sitten omasta sisäsiittoisesta erinomaisuudestamme..ja kaikilla on hyvä olla..
Uusiutuva orgaaninen luonnontuote. Paska. Sanos närpiössä,että sinua paskattaa.Kuolevat nauruun ja sinulla tulee orgaaniset housuun.
Hakka Pällä suomi poika !
Tuosta tuli mieleen kirja Pirunlaakso, kirjoittaja Andre Brink. :-)
näytät olevan!
Täydellinen, suojaton ummikko!
Heittosi on niin älytön että heikottaa!
Pakkoruotsi pois Ruotsin suomenkielisiltä! Ajatuskulkusi perusteella vastaavasti täysin kohtuullinen vaatimus.
Työkaverini Pajalasta ovat sveduissa syntyneitä ( jos joku ei tiedä paikkakuntaa Tornionjoen Ruotsin puolella) mutta kouluun mennessään he eivät osanneet sanaakaan ruotsia.
Siitä huolimatta he eivät saaneet edes opetusta äidinkielellään, suomeksi.
Lisäksi, heiltä oli koulussa välitunneillakin kielletty keskustelu suomeksi!
Tilanne on kaukana siitä että heidän olisi ollut, äidinkielisen ( suomeksi tapahtuneen) opetuksen lisäksi pitänyt opiskella ruotsia.
Vastaavasti meillä pitäisi kaikki ruotsinkielinen opetus lopettaa ja lisäksi lapsilta myös kieltää kouluaikana tapahtuva ruotsinkielinen keskustelu!
Voi tule ja purista!
Ettekö te onnettomat asennevammaiset näe vinoutumaanne?!?!
ja ainoastaa suomi pakollisena kielenä, muut valinnaisia.
Ei se mene niin, että tuosta poikki ja tuohon jengit. Englanti, saksa, venäjä, ranska ja ruotsi olisiko siinä tärkeysjärjestys ja sopiva valinnanvara.
Onko käsitteistössäsi ruotsi ainoa suomalaiselle vieras kieli?
Pyyhi peilistäsi huurut!
Kielten opettajat ovat huolissaan englannin dominoinnista ja siitä että PAKKORUOTSI tukkii muiden kielten opiskelun!
Vaikka lapsukaiset aloittavat muuta niin pakkoruotsin tullessa vastaan he lopettavat aloittamansa.
Käytännössä virkamiesruotsin suorittaneet käyttävät useimmiten englantia svedujen kanssa asioidessaan.
Ilkeä tunnustaa mutta keskimäärin svedut osaavat englantia meikäläisiä paremmin.
Se ei ollut siestin oleellinen sanoma. Vastasin viestiin, etsi narun pää.
halua opiskella mitään kieltä, pakolliset alta pois ja sillä sipuli - ei kaikki ole yleisneroja, mutta
sitten on niitä jotka oppivat ruotsinkielen opiskelusta huolimatta useampaakin kieltä, he yleensä menevätkin sitten yliopistoihin.
Tuskin esim. sosiaa- ja terveydenhoito aloille haluavat, opiskelisivat mitään muutakaan kieltä enempää kuin pakolliset kuviot.., tai muillekaan käytännön aloille pyrkivät..
Kun nyt kieliketjussa olemme, niin sallittakoon pieni suomen kielen kertaus.
Kielten nimet ovat erilleen kirjoitettavia sanaliittoja, suomen kieli, ruotsin kieli (vrt. suomenkielinen, ruotsinkielinen).
Kielten nimet ja erisnimistä johdetut sanat kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
Mitenkäs tuo perustelee svedun ylivaltaa?
Ehdottomasti ylivomainen osa ns. svedukielisistä pystyy hoitamaan asiansa suomeksi.
Tulkkejahan hankittaan jo mitä eksoottisimpiinkin kieliin.
Opepopulan mukaan pakkoruotsi nimenomaan on johtanut nuorten kielitaidottomuuteen.
On se lontoo, sitten ei ole mitään, väkinänen tukholma jota ei edes opittu on unohtunut.
Tuosta svedusta on todellista haittaa kielitaidon kehittymiselle.
Meillä lukee seitsemää.Yksi on se Hollanti.
t.ollaan juteltu ennenkin.
Mikä on leppäkertun pahin vihollinen ? Vastaan itse: Pilkunnussija.
vain valinnaisten kielten opiskelulle ns. pakkoruotsista olisi haittaa, ei toisen pakollisen kielen, englannin opiskelulle.
Jos aineyhdistelmässä on pari muuta kieltä, pakkoruotsi häiritsee panostamista muihin kieliin. Onhan kolmea kieltä helpompi lukea kuin neljää. Kaikki pakollinen tuntuu minusta vastenmieliseltä: pakkopaitakaan ei ole yhtä mukava kuin paita.
7,6 miljoonan asukkaan sveitsissä mennään neljällä kielellä eteenpäin.
ei ole käytännön kokemusta kys.pakkopaidoista, mutta uskoisin että tuo "pakko" tosiaan on se suurin este oppimiselle, - en ymmärrä miksi pakkoenglanti ei töki, muka maailman kieli, - maalimassa kai esim. espanja ja ranska ovat yhtä paljon puhuttuja tai käytettyjä kieliä kuin englantikin?
Ja sitäpaitsi voisihan jokainen loppujenlopuksi lukea vaikka esperantoa, mutta taitaisi tulla kunnille/kaupungeille kalliiksi palkata jo peruskouluun espanjan, ranskan, viron, venäjän, portugalin, ja vaikka esperanton opettajat..
Mietin tässä tyhmänä vain..
esperantoa, ei esperanton kieltä, - ei taijja olla sen nimistä valtiota :)
Mistä alkaen?
Olen elänyt käsityksessä että pakollista ei ole muu kuin kuolema ja ruotsin tunneilla istuminen!
Eivätkä lapsukaiset tuon pakkoputken jälkeenkään edes osaa sitä svedua, joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta.
Resurssien törkeää haaskausta!
Olen kuvitellut sen valinnaiseksi.
englannin opiskelu ala peruskoulun kolmannelta, sen kummemmin kyselemättä lapsen mielipidettä kys. kielestä - miusta se on jo samanlainen pakko kuin esim. matematiikka tai äidinkieli..:) Ylemmillä luokilla kai sitten voi valita, en tiedä tarkkaan kuinka..
Se ei ole pakko!
Käytännössä, suurimman osan valitessa englannin, se oikeastaan sitä on.
Jonkun muun kielen valinta johtaisi usein ylipitkiin koulumatkoihin.
Tämän hetken faktatietoa minulla ei ole.
Olisimme aikanaan halunneet penskoillemme sen pakkoruotsin jälkeen saksan mutta se olisi edellyttänyt koulun vaihtoa toiseen kaupunginosaan.
Matka olisi muuttunut 600:sta metristä 12:sta kilometriin.
Kyllä olet kuvitellut aivan oikein.Käytännössä monissa kunnissa siitä tulee mahdollisuuksien ja vaihtoehtojen puuttuessa "pakollista".
Ruotsia inhoan sen antamien etuoikeuksien vuoksi.
Sisäsuomalaiset eivät edes tajua.
Englanti on eittämättä maailmankieli joka on käyttötasoon helppo oppia muidenkin jälkeen.
Eniten minua inhotta englantilaisten ja jenkkien asenne joka joka paikassa edellyytää että heidän kieltään on puhuttava.
Aikanaa klonksuvilla tekohampailla, paikallisella murteella epäjohdonmukaisesti puhelimessa puhuva ukko sanoi minulle toivonasa minun opettelevan paremmin englantia.
Olin pari kertaa joutunut täsmentämään asian kun hänen puheensa polveili työkaluteräksen ja oman eukkonsa kipeän polven välillä kesken lauseen.
Spontaanisti kerroin ryhtyväni heti toimiin kunhan hän puhuu yhtä hyvin suomea kuin minä englantia.
Selvyyden vuoksi, herjaamani kielet ovat kuitenkin parhaiten osaamiani.
Minulle riittää kun pystyn meluisassa kapakassa keskutelemaan alkuasukkaan kanssa vaikkapa politiikasta, urheilusta tai taloudesta.
ihmiset olemme siunattuja erilaisin lahjakkuuksin, joku lukee useita kieliä ilman mitään vaikeuksia
( ruotsiakin), ja toiselle taas matikka on selevää pässinlihaa, - sitten on myös niitä joille yleensäkin opiskelu ei tuota koskaan mitään vaikeuksia, niitä yleisneroja..
Joskus on kivakin osata svedua.
Yhdellä Karibian risteilyllämme olimme vaimoon kanssa ainoat suomalaiset.
Sveduja oli parikymmentä ja illisille meidät istutettiin heidän pöytäänsä.
Pöydässämme oli Saabin lentsikkatehtaan eläköitynyt tuotantopäällikkö vaimoineen sekä sveduryhmän opas.
Kyllä he varmaan olisivat sitä lontootakin osanneet mutta seurustelu tapahtui luontevammin heidän kielellään.
Toinen tilanne.
Olin tulossa päivälaivalla Tukholmasta Suomeen kun Maarianhaminan satamassa svedu-ukko selitti alle 10-vuotiselle tytölleen miten suomalaisrosvot aseellisesti riistivät itselleen tuon ikivanhan svedualueen.
Halusin herättää aiheesta keskustelun mutta ilmeisesti heppu vierasti ehkä kolkohkoa äännensävyäni.
Useita muitakin tilanteita on ollut, myös Suomessa.
Mutta silti!
Kun lapsenne hakee valtion tai kunnan virkaa kaksikielisestä kaupungista,niin ottakaa syyt niskoillenne kun ette
laittaneet häntä ruotsin luokalle.
Näitä on tullut esiin todella paljon ainakin täällä Itä-uudenmaan alueella.
Töitä olis,mutta ruotsin kielen taito puuttuu.
Turha kuittailla ja sanoa kirjoittajaa pösilöksi,siihen taitonne kyllä riittävät.
Pohjoismaissa 9milj ihmistä puhuu ruotsia,joten yrittäkää edes ymmärtää.
Tuollaista vääryyttä ruotsin m i e l i s e t ovat harjoittaneet täällä ilman rangaistusta jo pitkään!
Selvää rasismia suomalaisia kohtaan heidän omassa maassaan!
Järjestäytynyt rikollisuus täyttää jo koko maan Ruotsissa, ja nyt sen pelätään tulevan Suomeenkin.
Kummallisia ihmisiä, puhuvat kuuma peruna suussaan, selvää ei saa, vaikka on pakosta
jotunut suomenruotsalaista murretta pänttäämään 8 vuotta.
Tyttäremme kanssa samanaikaisesti meni suorittamaan virkamiesruotsia ns. ruotsinkielinen joka ennakkoon naureskeli koko jutulle.
Tämä itseään ruotsinkielisenä pitävä reputti!!
Eteläkarjalaisittain puhuva tyttäremme läpäisi.
Sveduissa työkavereinani oli kaksi ns. svedukielistä rannikkosuomalaista.
Kavereiden murheena oli ajoittaiset kielivaikeudet sekä se että huolimatta heidän ruotsin puhumisestaan, svedut suhtautuvat heihin kuten muihinkin suomalaisiin!
Suomen kieli sveduissa samaan asemaan kuin ruotsi on Suomessa!
Aloittaessaan keskikoulun alkoivat tämän ikäluokan ihmiset heti opiskelemaan ruotsia.
Viikkotunteja en muista mutta suurimpien joukossa oli.
Ainakin minun koulussani puolet aloittivat 2:lla luokalla saksan ja puolet englannin.
Mielestäni ehdottomasti järkevintä olisi ollut muuttaa järjestys siten että svedun paikalla ykkösellä olisi puolella porukkaa ollut saksa ja toisella puolella englanti.
Toisella luokalla olisi voinut aloittaa jonkun "järkevän" kielen opiskelu ja ruotsi sijoittaa valinnaiseksi lukion ykköselle.
Ns. svedukielinen eliitti on satoja vuosia pakottanut tämän kansan sekä riiston kohteeksi, joka vieläkin pienempimuotoisena jatkuu, että typeryyksiin kuten tämä kielikysymys.
Suomi - Finland on kaksikielinen maa, joten heti koulun aloittajalle ruotsin kielinen aapinen suomalaisen rinnalla, huomattavissa on ettei tällä palstalla kaikilla ole ollut sitä suomalaistakaan.
"järkevä" kieli suomalaiselle olisikaan?
50% palstalaisista ei ymmärrä yhdyssanojen merkitystä. Joten opetelkaa suomen kieli ja puhukkaa vasta sitten miksi ruotsin kielen opiskelu on maassamme turhaa. Pilaatte jälkikasvunne elämän,tuolla asenteella.
Testi: onko hänellä koiran leuka parta,vai koiranleuka parta vai koiranleukaparta.
suurten kielten listaajista poiketen olisi, latina!
Aikanaan naureskelin lukion kielilinjalaisten latinavalintoja.
Nyt vanhemmiten olen ymmärtänyt miten hiivatin hyvä pohja se olisi kaikkiin latinalaisiin kieliin.
Ne voi itse kukin listata mielessään.
Kaiken lisäksi, siinä autuuden avaimessa, englannissa, on joka kolmas sana latinapohjainen.
Yksikertaisimmin sen huomaa vertaamalla esimerkiksi englannin ja espanjan sanarunkoja.
Itse pystyin aivan ensimmäiseksi lukemaan hapuillen espanjalaista tekstiä tuota kautta.
Suurten kielien tärkeysjärjetyksestä jokaisella on oma suosikkinsa.
Siis, latia!
Sen opiskelusta pidin paljon, oli välttämätön FM-tutkinnossa,
mutta kyllähän englanti on silti se suurin suosikkini, sillä pärjää kaikkialla,
minne matkustaakaan!
Nikki 'Matkustelevainen' oli jo varattu, niin lyhensin alkupäästä!
Sopisi myös keskustelevainen, olisikohan varattu jo sekin.
Päivääkään tarvi lukea filosofiaa,niin voi siitä holimatta valmistua Filosofian Maisteriksi.
Kyllähän enkku yleisesti ottaen on käyttökelpoisin mutta ei sillä vieläkään pärjää joka paikassa.
Manner-Euroopassa, Skandinavian ja Hollannin ulkopuolella se ei ole lainkaan itsestään selvyys.
Nuoriso on alkanut oppimaan, ehkä netin seurauksena.
Tietenkin meillä pienellä rahalla matkustaneilla ovat kokemukset kertyneet enemmän tavallisen kansan parista ja majapaikat olleet useimmiten Zimmereitä, Gasthofeja, hostaleja, BB-majoituksia ja silkkaa kyläilyä.
F1:ssä ja Etapeissa sen sijaan enkku on kelvannut, paitsi Ranskassa!
Väitteeni perustuu 40:n vuoden aikana tehtyihin 91:een matkaan, yhteiskestoltaan yli 4-vuotta.
Neljässä maanosassa yli 50-valtiota.
Mukan lasken ainoastaan vähintään viikon matkat.
Lukumäärän muistan koska alusta alkaen merkkasin reitit karttakirjaan ja täydensin luetteloa sittemmin myös lentäen tehdyillä.
Mantereella, pikkukaupungeissa ja maaseudulla oli, ja on vieläkin aivan turha tarjota sitä lontoota.
Keski-ikäinen porukka ei osaa sitä vieläkään.
Rankassa, turistipaikan ulkopuolella nekään eivät puhu sitä jotka ehkä osaisivat.
Useissa paikoissa varmin tapa saada tyly kohtelu on tarjota sitä lontoota paikallisen kielen asemesta.
Paikallisella kielellä vaihdettujen alkukohteliaisuuksien jälkeen tilanne paranee jos vastapuoli osaa.
Manner-Euroopassa, latinomaiden ulkopuolella saksa on edelleen käyttökelpoisin.
Itäblokin aikaan siellä pärjäsi saksalla ja Unkarissa paikoitellen oli jopa suomi englantia ymmärretympi.
Espanja on monikäyttöinen.
Italia ja romania ovat lähellä.
Portugalien kanssa tulee juttuun ja Väli- ja Etelä-Amerikka (Brasilia pois lukien) ovat selvyyksiä ääntämiseroista huolimatta.
Florida, Punta Chana Karibialla, Sri Lanka...Näissä kaikissa ainakin on ollut helppoa pärjääminen englannilla.
Totta kyllä, että Italiassa ja Pariisissakin on ollut välillä vaikeampaa, samoin Teneriffalla pelatessamme kentällä saksalaispariskunnan kanssa oli kaivettava muistiostaan koulusaksansa sanoja, mikäli kommunikoida halusi.
Anteeksi sekava viesti, maita ja kaupunkeja suloisessa sekasotkussa,
mutta haitanneeko mitään.
Esimerkiksi kerran Lyonin eteläpuolen F!:ssä.
Respan mamma ei puhunut muuta kuin ranskaa.
Paikalla sattui olemaan ranskaa osaava saksalainen jonka välityksellä sain yksinkertaisen asiani hoidetuksi.
80-luvun alkupuolen Unkarissa, Ketzkemetissä, tutkaillessani kaupungin laidalla olevaa, minusta museon näköistä rakennusta sisäpuolella saamatta selvää pärähdin kiroamaan: Mikä perkeleen paikka tämä oikein on.
Kolmesta vataan tulevasta kaapuniekasta keskimmäinen sanoi suomeksi sen olevan paikallinen luostari.
Istvan oli kääntänyt Kalevalan unkariksi ja opetti suomea 50-päiselle penskalaumalle.
Olisihan näitä. Perhetuttavuuksia joka tapauksessa syntyi.
Englannin käytettävyyttä Floridassa tuskin kannattaa ihmetellä.
Karibialla sen kelvollisuus riippuu saaresta. Muutamin paikoin espanja on ehdoton, enkun osaajat harvemmassa.
Tietysti AI-paikoissa runsaiden tähtien hotskuissa sitä osataan.
Sri Lankan enkun osaajia turistikeskusten ulkopuolella epäilen vahvasti.
kaunis silitetty saronki yllään, paljain jaloin, puhuivat englantia aivan hyvin ainakin meidän hotellissamme. Varmaankin olivat pienestä pitäen sitä kuulleet, koska vanhempansa olivat olleet hotellin tarjoitija ja vastaanottovirkailija. Mieheni kysyi, miten he puhuvat sitä niinkin sujuvasti. Nuori mies sanoi, että meillä oli kahden viikon kurssi ennen töiden alkua. Meitä se huvitti.
Paikallisella junalla ajaessamme myöskin englanninkielinen oppaaksemme pyrkivä tuli juttelemaan.
Kävimme Colombossa, pääkaupungissa, jonka lentokentälle koneemme oli laskeutunut tullessamme.
Paluumatkalla teimme välilaskun Malediiveilla.
Ja ajoinnehan me sillä 'threewheelerilläkin', jonka kuski puhui myös ihan englanniksi tajuttavaa kieltä.
Summa summarum: englanti, sitä kannatan pääkieleksi!
:)
Opetellaanko kieliä siksi,että pärjätään matkoilla ?
ja muutenkin.
Ajatellen Intian ja nykyisen Sri Lankan siirtomaataustaa Enlannin alaisuudessa niin pidätkö ihmeenä heidän enkun osaamistaan.
Onhan Filiippineilläkin espanja käypää kamaa.
Sitäpaitsi, totta hitossa turistipaikoissa enkkua puhutaan, jonkin tasoisesti.
Puhutaanhan suomeakin meikäläisten suosimissa kohteissa.
Enkku on perusvalmiuden saavuttamista ajatellen niin yksinkertainen kieli että kunnon pohjalle, oikealle tasolle suunniteltu, kahden viikon intensiivikurssi tekee ihmeitä.
En ole kiistänytkään enkun monikäyttöisyyttä vaan kritisoinut käsitystä sen kaikkivoipaisuudesta.
Toki, kun pysyy turistikohteissa ja hotskuissa joilla on riittävästi tähtiä, niin kielivaikeuksia ei tule.
Me olemme, johtuen ehkä niukalla rahalla matkustamisesta, liikkuneet ylivoimaisesti enemmän alueilla joilla sen enkun olisi saanut työntää sinne yhteen paikkaan.
Muunkinlaisia kokemuksia toki on.
Tiedän jo ennakkoon että mennessämme syyskuussa Espanjaan rajoittuu ko. kaupungissa englannin osaaminen keskustan ravintoloihin, muutamaan hotelliin ja pankkeihin.
Nykyään useissa kaupoissa on nuoria jotka mielellään kokeilevat sitä aivan ilmeiseti haluten oppia.
Osaamisen taso on toistaiseksi "minä Tarzan, sinä Jane" tasoa 20:llä sanalla.
Tiedän myös tasan tarkkaan että mennessämme marras- jokukuun vaihteesa nyrberginb joulumarkkinoille olisi siellä aivan turhaa tarjota sitä enkkua.
Joitakin jonkin tason taitajia saattaisi löytyä.
Helmikuun Kuuban kiertomatkalla uskon hotskujen ihmisten sitä enkkuakin puhuvan mutta olen täysin varma jo etukäteen että kadun ihmisten kanssa espanja on ainoa vaihtoehto.
Nämä esimerkkeinä siitä enkun kaikkivoipaisuudesta.
Parhaiten välttyy muilta kieliltä käyttämällä meikäläisten matkanjärjestäjien kiertomatkoja.
Mutta niilläkin, maasta riippuen, paikallisten kanssa seurustelu vaatii jotain muuta kuin enkkua.
Sama koskee sekä Kristiinan että kansainvälisten risteilyjen (laivaporukka osaa enkkua) satamakohteita.
Mutta jotain on nimenomaan espanjassa vierasta, se rytmi, olen katsonut joskus alkua nykyisestä Naapureina Madridissa-aamusarjasta, ja pakko on ollut juoksuaskelin sulkea toosaa, no osittain huonon kässärin vikakin kai.
Ranskasta pidin tosi paljon, mutta etenin ääntämisessä hitaasti, kun taas mieheni, jo lapsena koulussa sitä opiskelleena KUULI se kaikki eri s-äänteet ja pystyi luonnostaan ne toistamaan oikein. Silti saimme kuitenkin Pariisissakin apua hienostuneen näköiseltä rouvalta, kun kiireisinä tiedustelimme häneltä lähintä RER-asemaa.
Hän oli juuri tullut kadun yli tälle puolelle, mutta lähti kanssamme takaisin toiselle puolelle selittäen ja viittoillen, niin löytyi lähin RER. Mies kyllä puhui hänen kanssaan, hänellä oli kieli paremmin hallussa.
Niin, siirtomaa-aikahan tietenkin vaikuttaa, entinen Ceylon, tuo Sri Lanka on heidän oma nimityksensä, *Kimalteleva saari*, aivan ihastuttava lomamaa monsuunisateiden lakattua marraskuun lopulla.
Malta on myöskin eglantilaisten alusmaana ollut, samoin Kyproskin, mutta mielestäni vaikutus on ollut hyvä moniin muunlaisiin verrattuna.
Minä olen taas löytänyt nämä polut menneeseen, vaikka juuri sieltä pyrin pois näisen nettipiipahdusteni avulla.
Hyviä matkoja teille, Lasse perheesi.
Jos risteilyistä puhutaan, niin suosittelen taas englantilaista (hehhee) laivaa nimeltä Sun dream.
Sillä teimme viimeisen yhteisen Välimeren risteilymme mieheni viimeisenä syksynä, emme tietenkään silloin tienneet sen olevan hänen viimeisensä.
Risteily oli onnistunut, hääpäivänämme olimme Roomassa.
Niin, en ymmärrä, mutta englantilaisuus sopii minulle, ja he puhuvatkin niin huolellisesti ja selkeästi.
Ei voi edes verrata epäselvään skoonelaissönkötykseen, till exempel.
En muista laivojen nimiä mutta Sun Dream sopisi Thomsonin paatiksi?
Ko. varustamo soipii meille vähemmän muodollisen ilmapiirinsä vuoksi.
Thomsonin aluksilla olemme kiertäneet Välimeren molemmat päät sekä Atlantin saaria.
Risteilijöistä valtaosa on englantilaisia.
Noita suuria kolosseja olemme vältelleet Karibiallakin.
Viimeistä varustamoa enkä paatin nimeä muista mutta se oli 30000:n tonnin luokkaa.
Näissä pienemmissä ja vanhemmissa ei ole parvekehyttejä.
Tuota englantilaisten selkeyttä en menisi varauksetta kehumaan.
Erään Matlockissa toimineen liikekumppanini löysien tekohampaiden sävyttämää, paikallista rouskutusta oli puhelimessa ajoittain hankala ymmärtää.
Varsinkiin kun hänen juttunsa polveilivat kesken lauseen aihepiiristä toiseen.
Vaimo puhui hyvin ymmärrettävästi.
Kouluruotsin jälkeen oli mahdoton ymmärtää skånskaa. 3:n kk:n jälkeen pakenin Södertäljeen v 1964.
että ääntäminen on niin hienoa ja huolellista, helppoa ymmärtää!
Siinä todella otetaan kuulijakin huomioon.
Svenskan yksi pahimmista varjopuolista on huono artikulointi,
kuin kuuma peruna suussa, ja lisäksi velttoa ja välinpitämätöntä.
Jos 1860-luvulla ei olisi tehty sitä tyhmyyttä. että suomesta tehtiin tasavertainen ruotsin kanssa, kansa olisi vähitellen koulusivistyksn lisääntyessä kieleltään ruotsalaistunut, me oppisimme helpommin Euroopan kieliä, tulisimme toimeen hyvin ruotsalaisten kanssa, meillä ei olisi näitä kielikiistoja e9ikä ruotsin kieltä tarvitsisi erityisesti tukea.
Olisimme tietenkin edelleen suomalaisia, joiden äidinkieli olisi ruotsi.
Suomi saattaisi olla jonkinlainen pakollinen jäänne kouluopetuksessa ja ehkä joillakin korpiseuduilla sitä vanhukset saattaisivat vielä käyttääkin.
Valitettavasti ei vain käynyt noin .
Svedukielinen todella oppii helpommin muita kieliä.
Saksa ja englanti eturivissä.
Mutta, olisiko Venäjä aloittanut vanäläistämispolitiikkaansa aikaisemmin ja voimakkaammin.
Eikös pääkaupungin siirto Turusta Helsinkiin tapahtunut juuri Ruotsista irtioton vuoksi.
Olisiko venäjästä tullut opetuskieli vastapainoksi ruotsin vaikutukselle?
Olisiko virkamiehistömme venäläistetty?
Olisiko autonomiamme purettu?
Mikä olisi ollut vaikutus kansallistunteen heräämiseen?
Olisimmeko menettäneet mitään?
Vaihtoehtoisesti kaavailullesi saattaisimme olla venäläinen kuvernementti syrjäseutujen vähäisine ruotsin- ja suomenkielisine vähemmistöineen!
Toisessa maailmasodassa Saksa olisi todennäköiseti miehittänyt puolustuskyvyttömän Ruotsin ja käyttänyt sitä tukialueena hyökätessään venäläiseen Suomeen(nimi olisi tietenkin joku muu).
Maihinnousu Virosta etelärannikollemme olisi ollut todennäköistä Leningradin saartamiseksi.
Vaihtoehtoja löytyy!
Ruotsin kieli ei auta pätkääkään muiden kielten oppimisessa.
Sekoittaa vain ja on painolastina ja rasituksena.
PISTE.
Germaaninen kieli.Auttaa varmasti.
Minusta on äärimmäisen vastenmielistä kehua sveduja tai venäläisiä.
Totuuden nimessä on sanottava että svedukielisille ovat ainakin saksa ja enkku paljon helpommin opittavia kuin suomenkielisille.
Sveduvuodet avasivat minulle oven saksaan jonka osaaminen 60-luvun alun lukion lyhyen saksan perusteella oli olematonta.
Osansa oli varmaan tottumuksella vieraan kielen käyttöön mutta kyllä niissä paljon yhteistäkin on.
Kyllä minullakin muutaman viikon saksan oleskelun jälkeen tukholma ja berliini sekoittuvat jossain määrin mutta ymmärtämistä se ei haittaa.
Jos kumpaakaan tai jompaa kumpaa ei osaa alkeita siedettävämpään tasoon niin saattaapi häiritäkin.
En tiedä olisinko selvinnyt yrityksemme järjetämän enkun tasokkaimpaan intensiiviryhmään ilman sveduvuosia.
Karsinta oli kaiken lisäksi suullinen.
Kuten sanoin, on inhottavaa nähdä mitään myönteistä mutta tosiasiat eivät kieltämällä muutu!
Kaksoispiste!
Oppi vain epäselvän velton sössötyksen, josta ei pirukaan ota selvää!
TOISTA on selkeä suomen kieli sekä Oxford english!
Siinä lausutaan ja artikuloidaan viimeisen päälle kauniisti.
ja ruotsia opiskellut alusta alkaen. Sekoittamiseen voi olla apua svenskasta, muuhun ei. Artikuloiminen siellä aivan todella syvältä.
Tulta munille.
Höpö höpö. Opiskeletko germaanista filologiaa,vai oletko amispelle ?
Et tunnu tietävän asiasta yhtikäs mitään.
Kannattaa perehtyä asiaan työnhakijan kannalta.
Töitä loytyy,eikä laitosapulaiselta kummoista
kielitaitoa vaadita,mutta vähän paremmat
työtehtävät edellyttävät ruotsin kielen taitoa.
miksi?
k
Kaikessa muussa auttaa saksa ja englanti,
ransakakin, suuret eurooppaliset kielet.
PISTE.
Jäi pois edellisestä otsikosta.
Ruotsin kielan asemaa täällä ei tarvitse edes vahvistaa. Ruotsin kieli on ja pysyy meillä toisena kotimaisena kielenä. Vaikka sen opetus vähenisi, se säilyttää tuon asemansa.
Tulevaisuuden suunta vovi olla sellainenkin, että ruotsia puhuvat meillä keskenään ne, jotka sitä osaavat, erottuakseen massasta. Ollaan lähellä sitä tilannetta, joka tässä maassa vallitsi vähän yli vuosisata sitten.
On huomattava, että suomalaisuuteen ja suomalaiseen identiteettiin kuuluu myös ruotsin kieli ja nimenomaan suomenruotsi.
Vastaisuudessa ja miksei jo nytkin monen ihmisen oppineisuutta tai mieluumminkin sen puutetta voidaan kuvata luonnehdinnalla "Eihän se osaa edes ruotsia!"
Petteriltä, koska lukee Suomen historiaa on juuri vuosissa 1695–1697 Suomen nälkävuosissa eli kuolonvuosissa. Ei tullut Ruotsin Kruunulta pienintäkään ruoka-apua suomaisille vaan saivat kuolla kuin torakat.
Tuona aikana senlaatuinen avustustoiminta ei ollut tapana muuallakaan. Piti tulla yksin toimeen.
Kyseisellä seikalla tosin ei pitäisi olla (juuri) mitään tekemistä nykyään Suomen toisen kotimaisen kielen kanssa.