Olemme lähdössä Albufeiraan syyskuussa ja mukanamme matkustaa 7kk ikäinen vauva. Esitteessä lukee, että joka portaikossa ei ole liuskoja, jotta rattailla pääsisi helposti kulkemaan. Tuleeko rattailla liikkuminen olemaan isokin ongelma, vai voiko mennä vaihtoehtoisia reittejä, jottei portaikkoja tule niin paljon reitille? Majoitumme Cerro mar gardeniin. Entä onko Portugalissa minkälaiset valikoimat vauvanruokaa, vai kannattaako soseet ottaa kotoa mukaan? Myös muita vinkkejä kyseisestä kohteesta otetaan vastaan =)
Albufeiraan vauvan kanssa
Helmutti
61037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta mitäpä jos miettisit sen pikkuisen kulettamista "repussa". Noin vanhasta muistista ja jo paljon matkustaneena pistäisin ainakin alle vuoden vanhan yksinkertaisesti "reppuun", niin säästyisin monelta murheelta - ja voihan sen pienen kantamiseen osallistua se toinenkin "osallinen".
Matkanjärjestäjän on vastuuseuraamuuksien vuoksi informoitava asiakkaitaan myös mahdollisista puutteista tai epäkohdista matkakohteessa. Tämä ei tarkoita sitä, että liikkuminen rattailla olisi mahdotonta tai edes kovin vaikeaa, vaikka se korkeuseroista johtuen saattaisi paikoittain olla hankalampaa kuin suhteellisen tasaisen Suomen maan kamaralla. Omasta käynnistä Albufeirassa on jonkin verran aikaa. Niinpä toivon, että joku ikäisenne vastaa teille aiheesta tarkemmin. Oma ehdotukseni on ottaa mukaan kantoreppu rattaiden lisäksi.
Portugalissa myydään pienemmistä marketeista alkaen kansainvälisten ja kotimaisten valmistajien lasten valmisruokia. Portugalilaisten marketketjujen liikkeitä Albufeirassa on mm. Modelo/Continente ja Pingo Doce. Saatavana on mm. Nestlen ja Nutribenin valmisteita eri-ikäisille pikkuisille. Lidlin valikoimia en tunne. Maut luonnollisesti saattavat poiketa suomalaisista. Lastenruokia saatetaan myydä myös hvyin varustetuissa atpeekeissa (farmácia).
Albufeirasta ja Algarvesta, maakunnasta, jossa tämä kaupunkunta sijaitsee, on tällä palstalla tekstiä runsaasti. Aikaisemmat viestit löytyvät kätevämmin hakutuotoiminnolla Laaja haku (tämän sivun oikean marginaalin yläosassa).
Täytyy kyllä mainita, että vauvojen purkkiruoka on Portugalissa TÄYSIN erimakuista ja valitettavasti ei niin hyvää kuin Suomessa. On erittäin todennäköistä, ettei vauva suostu syömään sitä.
Korvikejauhetta kyllä löytyy kaupoista normaalisti.
Maut ovat luonnollisesti kulttuurisidonnaisia eivätkä vauvat eivätkä lapset tunnetusti ole joustavia. Tätä tyyppiä on paljon aikuisissakin.
Mistäs dfgoery vauvanruun maun tiedät? Eikö sinua ole vielä vieroitettu? Kuka on sanonut että suomalainen vauvanmössö maistuisi hyvälle? Ainakin jotkut haisee aivan kaameelle!
Olimme viime syyskuussa Albufeirassa ja samassa hotellissa. Siellä on paljon rappusia. 98 askelmaa jotta on vanhan kaupungin toriaukiolla. Lastenrattaita lähinnä matkarattaita kuljetettiin rappusia pitkin siten kuin täällä kotimaassakin. Rappuset ovat leveämpiä joten ihan hyvin kulkee vaikkakin "poukkoilen" Lasten ruoat suosittelen ottamaan mukaan. Lähikauppana lidl ja siellä joitain samoja tuotteita kuin täällä Suomessa. Hotelli on upea,hyvä palvelu :)