On se vain merkillistä , että valtuusto valitsee kunnanhallituksen ja kohta se ei nauti muka luottamusta.Voisipa äänestäjätkin ilmoittaa valtuutetuille,että luotto on mennyt ja uudet vaalit.Vai nauttiiko äänestjänsä pettäneet takinkääntäjät vielä jotain luottamusta.Joukossa on räikeimpinä itse puheenjohtaja,jonka dementiaa tutkii hallinto-oikeus;ei muistanut kansanäänestysadressin jättöpäivää ja että siitä äänestettiin.Toinen kellokas pitää kuntalaisten kuulemista erittäin tärkeänä(Kalevassa) ja silti muutama kuukausi sitten teki kahteen otteeseen esityksen kansanäänestyksen estämiseksi.Tämä on sellaista kuntapolitiikkaa,että seuraavat vaalit ovat muusta valtakunnasta poiketen varmasti yllätykselliset.
Luottopula
kansa tietää
17534
0Äänestä
Vastaukset 17
Vanhimmat
on se, että hallitus tietentahtoen ja toistuvasti toimi valtuuston linjauksien ja päätöksen vastaisesti. Tilannehan on täysin kestämätön. Hallituksen on nautittava valtuuston luottamuksesta. Tärkeät asiat ovat nyt käsillä lähitulevaisuudessa. Hallituksen erottaminen on välttämätöntä.
Asia pitää saada pois päiväjärjestyksestä ja voidaan palata oikeiden asioiden hoitoon. Monoa kunnanhallitukselle perseeseen ja isolla kengällä.
Siitä vaan. Omaa persettähän ne valtuutetut potkivat.Hävettää olla puttaalainen.
Valtaosa vatuutetuista ei nauti kuntalaisten luottamusta, he, jotka äänestivät meidät Ouluun. Tarvitaanko enää koko valtuustoa, ei mihinkään.
niille suraavissa eduskunta- ja kuntavaaleissa, miten Mirja ja Seppo taitavat kerätä enimmät äänet.
Joo, äänestäkää vaikka Mirjaa ja Seppoa, kuinhan käytte äänestämässä! Mutta muistakaa, niin makaa kuin petaa!
Ei niille kannata mitään ääniä antaa,
kanssasi samaa mieltä koko valtuusto vaihtoon eivät nauti luottamusta ainakaan nämä 16.valtuutettua erotus ainakin heille
...kunnanhallituksessa olevia liitosta vastustaneita (oikeutettu mielipide!) päättäjiämme vaadittiin siis tekemään kunnanhallituksessa omaa kantaansa vastaan olevia päätöksiä/esityksiä!
Naurettavaa!
Kunnanvaltuusto katkaisi näyttävästi siteet äänestäjiinsä.Nyt se katkaisee yhteistyösuhteensa tai on jo aiemmin katkaissut kunnanhallitukseen ja kunnanjohtajaankin.Valtuusto on ollut vain yhden asian valtuusto juuri niin pitkään kuin kuntaliitosta on ajettu kuin käärmettä pyssyyn.Siis valtuusto elää tyhjiössä itseriittoisena ja itsesiittoisena.Ainoat siteet todellisuuteen kulkevat jossain Oulun utopioissa ja piiritoimistoissa,missä jaetaan namuja.Kyllä tämä valtuusto jo joutaa historiaan.
oikein johtaa. Ei ainakaan lepsu nykyinen "joo-joo kunnankirjuri" joka välttelee osallistumista demokraattiseen debattiin ja piiloutuu muiden selän taakse eikä uskalla ottaa johtajuutta käsiinsä.
Yleisesti ihmetelllään, mistähän työstä ja tekemisestä hänelle maksetaan yli 7000 euron kuukausipalkkaa.
Luimistelustako? Vastuun pakoilustako? Virastolla läsnä olemisestako?
Suomalaisia on aina onnistuneesti johdettu omalla esimerkillä joukkojen edestä - vastuullisesti ja ryhdikkäästi. Näin sen pitäisi olla myös hyvin toimivassa kunnan hallinnossa.
että sitä ei ole johtanut myöskään kunnanhallitus pikään aikaan vaan siellä kunnantalolla mäiskätään ja puuhastellaan hallitsemattomasti sitä sun tätä niin kauan kuin uusi jämäkkä kunnan hallitus ottaa johtamisen ohjat käsiin ja panee koheltavat ja velttoilevat virkamiehet ja pari sekoilevaa akkaa siellä keskushallinossa järjestykseen ja oikeisiin töihin.
eikä velvoiteta.
Siksihän se erotus tapahtuukin.
tilaa eli kyllähän vastustajat tiesivät ennakkoon hallituksessa äänestäessään kuinka tässä liitos-jupakassa tulee lopulta käymään.
Eli se oli aivan tietoinen valinta (suikkari) johon demokratiassa on luottamushenkilöllä täysi oikeus päätöksenteossa.
Todennäköinen hinta tästä turhanaikaisesta kunnanjohdon sekoilusta ja hallituksen änkyröinnistä ja negatiivisesta media-julkisuudesta on muutaman henkilön siirtyminen hallituksen jäsenyydestä rivivaltuutetuksi ja Haukiputaan kunnan maineen ja imagon huonontuminen entisestään.
Kunnan johdon ammatillinen uskottavuus (myös oululaisten keskuudessa) sukelsi pohjamutiin kun kj. Ronkainen kumppaneineen ei saanut puolessa vuodessa KH:ssa yhtään mitään kunnon linjausta (edes esitystä) tai järkevää tai rakentavaa ulospääsyä aikaiseksi.
Vaalipopulismin pyhimysrengas siellä vain oli noilla 7 KH.n jäsenellä mielessä, eikä asiallinen politiikka.
sinä oikein tarkoit? Mainitse meillekin.
http://www.kaleva.fi/uutiset/eero-halonen-demokratia-toteutui-haukiputaalla/865827