osaisiko joku neuvoa,mikä moottori riittäisi suomi 410,tasaperäveneeseen,että saisi edes 1 hengen kuormalla vähän pintaan.kokeilin mercury 5 hv. vauhtia oli 10km/h j akeula kohti taivasta. ei pelittänyt. jos jollain olisi tietoa,olisin kiitollinen vastauksista
plaaniin
roope 52
3451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos nyt menisit alkuun sitten keulaan vähintään kiihdytyksen ajaksi... Tosin ei tuolla 5 heppasella liu mikään.
siiihhe puattis perrää elikkäs nii kus sanottaa ettäs perssiissee nousseekkos se plaannii ollennnaa.
Josseo oo sellanne monttu elikkäs u-pohoja nii suatnii tarjota vaekkas sata heppoo nii eihas se plaannaa vua työntöö ihteää svyvemmälle.
Jos se tuas onnii sellanne liukupohoja, nii tarvinee tuollane kusluistin vua 10 heppoo että lähes käsistä kurapersehiltä.
Maanno onnii takas! Tuas vappaana valtion hommista! Nyt luppaan etten ikunna ennää ponnuu keitä!
Onnii mukava ollanniii venneel kuhäs paestoo ja ou lämmin. Mie tiijjjä että tusina paskakorvooo alakoo aukkoo piättää kuhas mie tän kirjjoiteni ja joku niistä perkkuleistä miu kärräytti.
Olittai siten iliman ku mie oil uuvelleen koulutuksessa. Nyttemmii mmie en ennää keitä vua ou ruvenna suamani koulutukse perustteella konsultiksi.
Jos työ halluutte tietoa sitä löyttyy. Kaikista asjioista. Kyllä löytyy. Ja maksoo vae vähän.
Potkurasijoo ja vaekka kemianteollisuuvven noppitietottoa. Tehekää ihte.
Mie en tie ennöö. Mie myyn tiettoo.
Sinännii kurapessse joka kysselit perunamaista paenuha perss... siitä meijjä rannoillta ajelemata sillä viisheoppasellla. Se onnii nii että ne meijjän perunnat männöö ihan muhhi suhhhi.
Työ tiijjätte mmistä se Paatlahe Parrooni tuas löyttyy......
eiköhän se 10 heppaisella lähde ja kannattaa laittaa moottorin kavitaatiolevyihin ns. hydrofoilit eli siivet, ne auttaa tosi paljon plaaniin pääsyssä ja siinä kestämisessä. Mulla on sellaiset sekä terhi micro funissa ja terhin variossa, ero on kuin yöllä ja päivällä . Hydrofoileja loytyy esim. maritimista ja claes ohlssonilta ja maksaa n. 30 eur.