Useita kertoja Venetsiassa?

vapore

Kysymys useita kertoja Venetsiassa käyneille: Miksi sinne pitää palata?

Itse olin kesäkuun lopulla kolme päivää Venetsiassa. Tuli pyöräiltyä Lidossa, käytyä Buranossa ja vaelleltua pitkin Venetsiaa, yleensä eksyksissä. Jonkun verran on tullut Eurooppaa kierrettyä, mutta Venetsia vaan kolahti jotenkin. Jos ei olisi normaaleja työpaikka-lapsi-ym-ongelmia niin varmaan muuttaisimme sinne, tarkemmin sanottuna luultavasti Lidoon. Eli hiipuuko Venetsian houkutus seuraavilla käynneillä vai paheneeko tauti?

Ja tiedoksi päivämatkaa suunnitteleville: Ei kannata. Päivässä ei käytännössä näe kuin Rialton ja san Marcon alueet eli paljon ihmisiä ja kallista, huonoa ruokaa. Kolme päivää oli minimi, viikkokaan ei liikaa. Niin, ja hotelli pitää ottaa Venetsiasta tai Lidosta (kohtuullisen kävelymatkan päässä vaporettopysäkistä), mutta ei mantereelta.

9

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaan silti

      kerran siis käyty ja oli ok mutta en toiste menisi. en kyllä keksi miksi tekisin toisen reissun. vajaassa viikossa näin sen mitä halusin. mielestäni melko pitkälle turismin pilaama paikka (olimme kesällä ruuhka aikaan). lisäksi hankalaa liikkua noiden saarien välillä kun vain muutaman silta siellä täällä yli kanaalien. kiersimme kyllä koko alueen muistaakseni 2 päivässä. teimm e vielä retken alpeille joka oli melkeinpa koko matkan parasta antia.
      Monta muuta paikkaa kyllä on minne palaisin ja olen palannut toistamiseen mut ei venetsia kuulu niihin.
      mut olihan se gondoli kyyti aika hienoa.

    • venezia2

      Toinen nfreissu oli viikon ja siinä ehti jo näkemään ja kokemaankin aika paljon. Venezialaiset ovat muuttaneet suurissa määrin pois korkeiden vuokrien ja elinkustannusten takia. Työmahdollisuudetkin on melko kapeat.

      Kiva niillä saarilla oli käydä. Käytiin hautausmaasaarella sekä Erasmuksen luostari saarella ja ties mitä ne olivat nimeltään. Lido on omalla tavallaan kiva ja historiallinen ja siellä asuukin jonkun verran paikallisia vieläkin. En tiedä jos asumaan haluaisin kuitenkaan. Mielummin asuisin Roomassa. Makunsa kullakin.



      http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Isolasanmichele.jpg

      http://www.hotelala.it/imgup/san lazzaro armeni.jpg

    • only summertime

      Niin. Venetsia on niin kovin erilainen kesän ja auringonpaisteen poistuttua. Venetsiassa (Dorsoduro) asuneena voin sanoa ettei esim. aqua alta ja reippaat syystuulet niin kovin miellyttäviä ole. Väliin suorastaan tökki sateessa ootella vaporettoja sun muita vaikka kuinka oli katokset, eikä puhettakaan ihanasti kannella istuskelemisesta. Siitä on romantiikka kaukana. Kesäinen Venetsia sen sijaan on aina yhtä ihastuttava, aina löytyy uusia kujia katsastettavaksi.

      Ja jos on kovinkin pieniä lapsia matkassa niin kyllä kohtuullisen nopsaan karisee viimeisetkin rippeet silmistä, kun tajuat hinaavasi rattaita pitkin portaita noin ziljoona porrasta siinä päivän mittaan. Eli käytännössä aika pitkälti niistä on luovuttava. Lisäksi vahdit silmä kovana ettei lapsoset putoa kanaaliin. Mikäs siinä, jos on tähän valmis, pärjääväthän siellä originaalitkin :) Voi olla vähän takkuista suomineidolla, kun ollaan totuttu, että lapset saa kirmata villinä ja vapaana liki missä vain.

      Itse en sinne reilun puolen vuoden asumisen jälkeen kyllä voi sanoa enää kaipaavani, en missään nimessä ainakaan talviaikaan. No, toisaalta itse olen kesäihminen eli voi olla, että sekin asiaan vaikuttaa.

    • Venetsiaanko
    • automatkailija

      Kerran Stockmannin hulluilla päivillä lentolippuja jonottaessani joku sanoi, ettei Venetsiaan kannata mennä, sillä se ei ole sen kummempi kuin Tapiola. Kyllähän maailmaan mielipiteitä mahtuu. Muutaman päivän päästä lähdemme Italiaa kohti ja taatusti käymme Venetsiassa ties kuinka monennen kerran! Minulle retki Tapiolaan ei korvaa Venetsiaa.

    • nönnö

      Venetsiassa käyty seitsemän kertaa ja taas parin viikon päästä uusiksi! Mieletön kaupunki kun muistaa eksyä pikkukujille, kiertää lähisaaret (esim. Buranon väriloisto ihana), syö ja juo sivummassa eikä Piazza San Marcon ja Ponte di Rialton lähellä, ottaa pullon viiniä iltasella ja leiriytyy Canale Granden varrelle seuraamaan vilinää ja katsomaan auringonlaskua.. Myös aqua altan eli korkean veden aikaan tunnelma satumainen.

      Venetisa on ainutlaatuinen kaupunki ja vaikuttaa jakavan mielipiteet äärilaitoihin. Pitkältihän kaikki on myös omasta asenteesta kiinni. Elokuussa tiedät, ettet todellakaan ole ainoa ja osaat varautua siihen. Tammikuussa taas saat ihailla autioita Venetsiaan auringon noustessa... Kaikilla vuodenajoilla on siellä puolensa.

      Yli 40 maata ja en edes muista kuinka monta kaupunkia olen reissannut ja Venetsia on ikuinen lempparini

      • Basta

        Huomenna taas nokka kohti Venetsiaa, 4 pv reissu jolla ehtii sopivasti kierrellä ja rentoutua...nauttia näkymistä ja erilaisesta ilmapiiristä. Unohtamatta Italian keittiötä ja kahviloita jne. Kelitkin on kohdillaan, aurinkoa ja reilut 25 lämpöjä...


    • satunnainen matkaili

      Paljon vähemmän kulkeneena ja nähneenä oon silti samaa mieltä edellisen kanssa. Ja ihmettelen niitä, jotka kääntyvät kantapäillään Marcuksen aukiolla ja kertovat nähneensä Venetsian. Ehei! Venetsia pitää kokea. Mekin, vaimo, aikuinen lapsi ja minä, olimme siellä vkon ja nautimme joka hetkestä, vaikka paljolti turistien seassa tungeksimmekin.
      Asuimme kanaalin toisella puolella jonkun pikkukujan varren b@b-majoituksessa ja siksi(kin) niitä pikkukujia tuli kuleksittua ja ap-kahvilla pysähdeltyä. Majoitus oli toki vaatimaton, mutt sitäkin tyyriinpi... Mutt se ei ollut meille se määräävä tekijä, vaan se Venetsian erilaisuus ja sen mukainen tunnelma ja vaikutus kävijään. Sivukaduilta tytär löysi yllättäviä, kivoja puutarha-paikkoja ruokineen ja juomineenkin.

      Venetsia on mulle SE, johon vielä palaan.

      • satunnainen matkaili

        ...siis, jos Luoja suo ja rahat riittää
        mutt nyt seuraavaks Roomaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1615
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      105
      1560
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      14
      1403
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1048
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      826
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe