Skoda 120 ls sulakkeet?

Skoda120

Kysellään nyt viisaammilta kun itsellä kyvyt loppui..
Eli kyseessä -84 vuoden 120LS ja ongelmana mittariston ja puhaltimen kuolema..
Auto seisoi pitemmän aikaa, ja kun aloin sitä herättelemään niin nyt laturin valo palaa,ja moottorin lämpötilamittari hyppii startatessa, käynnistymisen jälkeen kuoleentuu sekin. Eli mittareissa ei toimi kuin nopeusmittari ja taustavalot..

Koitin etsiä sulakerasiaa ym. mutta sellaista ei mitään silmiin osunut, eli tietääkö joku onko sellaista edes olemassa kyseisessä autossa vai meneekö kaikki piuhat suoraan a:sta b:hen?

16

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakkiapina

      Hei Ocu II omistajat... voitteko ystävällisesti auttaa ja katsoa mitä käyttöoppaassa sanotaan sulakkeista!

    • eiku lukemaan!
      • OlenVajakki

        Oho..kaikkea netistä löytäääkin.


    • Aito Skodisti

      Sulerasia löytyy vasemmalta kojetaulun alta, ne sulakkeet monesti hapettuu yms. Niitä kun nitkuttelee crc:n kanssa niin pitäisi korjaantua, mikäli vika on siinä.

      Jos enemmän kiinnostaa, niin suosittelen Skodapower.tk:ta, täällä harvoin saa asiantuntevaa vastausta.

      • nitkutellaan

        Minusta tuo " nitkuttelu" crc:n kanssa kuulostaa hyvältä.


    • kuivis

      Onhan täsä kolmisenkymmentä vuotta tullut ajettua takatuuppari Skodalla. Ne olikin todella hyviä ja varmoja autoja ( toisin kuin yleensä luullaan ). Ostin sitten hötöpäissäni näitä uudempia ( Felician ) ja sillä ei sitten tehnyt yhtään mitään. Joka ainoa asia mikä yleensä voi hajota , siitä hajosi. Felluun laitoin kahdessa vuodessa rahaa pelkkiin varaosiin enemmän mitä vanhoihin tsekkiläisiin kolmessäkymmenessä vuodessa ! Tiedän , että " littuilijat " innostuvat tästä , mutta todistan tarvittaessa asian.

      Felician tai muitten keskeneräisten autojen myynti on yleensäkin virhe autovalmistajalle. Se , että saksalaiset tulevat kehiin , tietää tietenkin ikävyyksiä. He kun eivät todellakaan osaa hyvää autoa tehdä. Kaikki ovat yliarvostettuja romuja. Tämäkin on helppo todistaa käyttäjien keskuudessa tehdyillä , laajoilla tutkimuksilla Saksassa ja vähemmän laajalla Suomessa : Opel ja Vw eivät ole edes kymmenen kärjessä ( ainakaan Suomessa , mutta eivät lähelläkään kärkeä edes Saksassa ) .

      Itsekin vanhana autoasentajana sen näen ; ei edes jousia ( tai vauhtipyötän hammastuksia ) osata Saksassa karkaista niin että ne kestäisivät edes kuukausia ( vuosista puhumattakaan ) . He pilasivat myös Fellun osista huomattavan osan eli jouduin vaihtamaan jouset kautta linjan Felluuni. En tollo älynnyt heti , että sakujen tekemiähän ne oli. Eli ei niitten tullutkaan kestää ( tyttäreni suosii Opeleita ja niistä joka ainoaan täytyy vaihtaa jouset noin kerran kolmessa vuodessa ). Muita esimerkkejäkin olisi , mutta kokemuksistani tiivistäen : Pysy kaukana saksalaisista autoista ( se on viisauden alku ) ja siirry japseihin. Heillä on tosin paha ongelma se korien ruostuminen. Littu .. Pitäisköhän meidän katsella säyseää ruunaa ja ajella nämä reissumme maalikyliin sillä...

      • HOLISTI74.91

        Juuri näin! Saksalaiset ovat aikamoisia vikapommeja.


      • YliarvostettuaRomua
        HOLISTI74.91 kirjoitti:

        Juuri näin! Saksalaiset ovat aikamoisia vikapommeja.

        Mä en saksalaista ostais, vaikka mulla olisi rahaa miljardeja. Yhestä Bemarinrimpulasta jäi sellaset paskanmaut suuhun, että kyllä se merkki on kokeiltu ja huonoksi todettu. Jatkuvastihan sitä kuulee juttuja, millasia vikoja on missäkin saksmannin autossa, anteeksi kulkuneuvossa. Semmosia saksanseisojia, että en kyllä mokomia paskoja osta ikinä. Yhteen tuli nuorempana hölmöyspäissä hurahdettua ja jumalauta mitkä oppirahat mä siitä vikasiirrosta sain maksaa.
        Aika uusi BMW näytti jättäneen tien päälle, kun lauantaina matkasin Espoosta Tampereelle. Joku muukin nyt sitten kantapään kautta opettelee pysymään Bemareista kaukana.


      • esson-paari
        YliarvostettuaRomua kirjoitti:

        Mä en saksalaista ostais, vaikka mulla olisi rahaa miljardeja. Yhestä Bemarinrimpulasta jäi sellaset paskanmaut suuhun, että kyllä se merkki on kokeiltu ja huonoksi todettu. Jatkuvastihan sitä kuulee juttuja, millasia vikoja on missäkin saksmannin autossa, anteeksi kulkuneuvossa. Semmosia saksanseisojia, että en kyllä mokomia paskoja osta ikinä. Yhteen tuli nuorempana hölmöyspäissä hurahdettua ja jumalauta mitkä oppirahat mä siitä vikasiirrosta sain maksaa.
        Aika uusi BMW näytti jättäneen tien päälle, kun lauantaina matkasin Espoosta Tampereelle. Joku muukin nyt sitten kantapään kautta opettelee pysymään Bemareista kaukana.

        Onneksi Skodassa ei ole yhtään saksalaista osaa


    • käy jostain uusimmasta skoda octaviasta kattomassa vaikka romuttamolla missä on sulakerasia, eiköhän lie ihan samassa paikassa vielä nykyäänkin, kehitys ei kehity ihan kaikilla automerkeillä

      • KQLMEKAKARAAJARAKKIorig

        Olet siinä mielessä oikeassa että pääsulakerasia on ainakin fabiassa edelleen samassa paikassa kojelaudan alla vasemmalla kuten useimmissa henkilöautoissa tapaa olla. Mihinkäs se kehityksen vuoksi olisi pitänyt siirtää?


    • Puolivalo.skeida

      Ei ainakaan näin laadutonta skeidaa

      MATTI - 26.10.2016 klo 8:24

      Vaimolla Skoda Octavia 2010, bensa. Autossa erikoinen valovika: toinen ajovalo ei pala, ei myöskään osa vilkuista. Polttimot ehjät ja sähkökynällä tarkistaen myös sulakkeet. Onko kellään tietoa tai kokemusta moisesta?

      TOMPPA - 31.10.2016 klo 1:26

      Skoda Octavia 2009 päivävalot ei syty aina. Joskus auttaa kun auton sammuttaa ja käynnistää uudelleen. Valokatkaisijassa ei ole päivävaloasentoa vaan kyseisten valojen pitäisi syttyä aina automaattisesti kun käynnistää auton.

      JOUKO - 20.11.2016 klo 19:19

      Matin kohtalotoveri.
      Minulla on Skoda Octavia bensa vm. 2012. Olen käyttänyt autoa huoltoaseman pesulinjalla, jolloin n. joka kolmannella kerralla on mennyt jonkin lampun polttimo. Alussa meni pari kertaa rekisterivalon poltin (helppo vaihtaa). Sitten meni päiväajovalo oikealta ja lopuksi myös lyhyt ajovalo oikealta (Näitä en ole itse vaihtanut). Olen tullut varovaisemmaksi pesujen kanssa, mutta nyt lamput sammuilevat ilman pesujakin. Ihmeellisintä on, että välillä ne saattavat syttyä joksikin aikaa. Puolitoista vuotta sitten oikean lyhyen ajovalon poltin vaihdettiin merkkikorjaamolla. Se sammui uudelleen vuoden päästä, jolloin taas vaihdatin sen merkkikorjaamolla. Nyt tämä oikea lähivalo kesti vain muutamana kuukauden eikä saman puolen päiväajovalokaan pala. Tällä hetkellä ajan sumuvalot päällä, koska en halua ajaa "yksisilmäisenä". Lamppuvaroitusvalo on jatkuvasti päällä ja varoitustekstikin toimii käynnistäessä. Pitäisikö lähteä tarkistamaan lamppujen johtoja yksi kerrallaan?
      Minulla on ollut autoja vuodesta 1964, mutta niissä ei koskaan ole ollut tämänlaisia ongelmia valojen kanssa.

      Sähköpääkeskus hajoo käsiin

    • Kaikenlaistahäröö

      Skodailijan elämä on ikäviä yllätyksiä täynnä.

    • Veteranos

      Joko 120Ls on museorekisterissä? Silloinhan sitä ei tarvitse katsastaa kuin 2 vuoden välein. Melkoinen helpotus. Herättäisi veteraaniautojen ajoissakin nykyisin varmasti jo ihan positiivista huomiota ja siellä ajossahan voisi heittää huulta siitä, pääseekö sillä kertaa maaliin saakka ilman kampiakseliremonttia. Hyvin menisi läpi kun ne ovat tilaisuuksia joissa saa nauraa vapaasti myös itselleen.

    • Njet.puolivaloskoda

      Sähköpääkeskukset kuntoon nyt,pimeät kelit alkoi jo.

    • Puolivaloskodat

      Jep jep..ovienlukot ikkunat yms sähköviat ovat skodistin arkipäivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      39
      5613
    2. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      38
      2822
    3. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      206
      1881
    4. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      162
      1532
    5. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      142
      1485
    6. Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?

      Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi
      Bachelor
      26
      1442
    7. J. Et tullut.

      Ei se mitään. Perjantaina tulee joku muu. M.
      Ikävä
      189
      1251
    8. Trump - otan Gasan haltuun nyt

      USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h
      Maailman menoa
      284
      1097
    9. Kemettikö lommauttaa

      Kemettikö lommauttaa, kuulinpahan vain. Toivottavasti nyt kuitenkin murheenryynit ,tupakoivat laiskimukset poistetaan.
      Suomussalmi
      24
      983
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      200
      862
    Aihe