Olisi jokunen VHS-tallenne siirrettävänä DVD:lle, ja noissa VHS-tallenteissa on windowboxed kuvaa, windowbox-kuva tarkoittaa käytännössä sitä että itse kuva on laajakuvaa mutta 4:3 kuvan sisällä, siitä seuraa se että kun kasettia katsoo niin siinä on sekä letterbox-palkit että pillarbox-palkit (=windowboxed).
Jos joku nyt ei tuosta ymmärtänyt mitä tarkoitan niin katsokaa tätä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windowbox_(film)
Tuossa on hyviä kuvaesimerkkejä siitä mitä windowbox-kuva tarkoittaa, siis mustia palkkeja joka puolella.
Ja noista ylimääräisistä palkeista pitäisi päästä eroon, samalla myös suurentaa kuvaa.
Nyt tarvisin sitten siihen toimenpiteeseen neuvoja, aluksi siirrän noi VHS-tallenteet DVD:lle, sitten tietokoneella kopsaan ne dvd:ltä kovolle, ja aion käsitellä (käytössä mm. Avidemux ja muutakin softaa löytyy, myös ffmpeg ja mencoder löytyy).
Se itse ongelma liittyy siihen että mitä asetuksia mun pitäisi käyttää ettei kuva vääristyisi? Olis hyvä jos voitte antaa neuvot joko Avidemuxiin sopivana, tai sitten ffmpeg:lle tai mencoderille, eipä pelota naputella komentoriviä kun vaan tietäisi mitä on tekemässä. Lisäksi ongelmana voi tulla tekstitykset jotka joskus osittain alapuolella olevan palkin päällä.
Tiedän että todella laajakuva 2:39 tarvitsee mustia palkkeja myös laajakuvatelkassa, ne eivät mua niin paljoa häiritse mutta tuo että kuva on kauttaaltaan ympäröity mustilla palkeilla...siis ainakin pillarbox-palkeista pitää päästä eroon tai sitten saada kuva niin suureksi että ne häipyy telkan kuva-alueen näkymättömiin.
Neuvokaa! Windowbox-kuva laajakuvaksi?
2
443
Vastaukset
Tuotahan varten TV:ssä on zoom-toiminto. Ei siellä sivulla mitään palkkeja ole. Kuva vain on muodoltaan 4:3.
- eroon palkeista
Sä voisit joskus okaro antaa oikeita vinkkejä suunsoiton sijasta. Mä en ala mitään zoomailemaan, sitäpaitsi zoomailu ei edes toimi jostain syystä mun telkussa!
Sitäpaitsi sitä varten en ala joka kerta leffaa katsoessani painelemaan nappeja, kyllä se kuvasuhde pitää saada korjattua ihan levylle asti! Niin että dvd-soitin automaattisesti heittää laajakuvaleffalla 16:9 suhteen telkkarille, ja jos AITOA 4:3 kuvaa niin sitten kuvasuhde muuttuu 4:3 kuvaksi. 4:3 letterbox, eli ns. windowbox ei ole aitoa 4:3 kuvaa vaan 4:3 telkulle soviteltua laajakuvaa!
Ja mitä tulee palkkeihin, kyllä noi laajakuvatelkussa näkyy, kokeile vaikka itse. Eli jos et ymmärtänyt lukemaasi:
alkuperäinen tv-lähete on 16:9 kuvaa, ja koska silloin kun tallennukset tein, oli käytössäni vielä 4:3 putkitelkku ja sen takia digiboksissa oli 4:3 letterbox-asetus (tiedän että oli virhe laittaa se asetus) ja kun kuvan tallensin videolle, se tallentui tottakai 4:3 letterbox-kuvalla, laajakuva 4:3 kuvan sisällä. NYT kun katson noita nauhoituksia laajakuvatelkulla, näkyy palkkeja jokapuolella, kyseessä siis ns. windowbox-kuva.
eli ole mies hyvä ja LUE tuo wikipedian artikkeli windowbox-kuvasta niin ymmärtäisit jotain.-
JA hei, EI ENÄÄ MITÄÄN "KÄYTÄ ZOOMIA"-VINKKEJÄ! Jos ei ole mitään kunnon vinkkejä antaa, niin parempi olis pitää mölyt mahassaan kuin antaa jotain paskaneuvoja joilla ei tee mitään! Ei tämä suunsoittopalsta sentään ole!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863