paremmat hanskat?

Rami_e

Hei kaikille,

Olen sairastanut psoriasista nyt vajaa 10 vuotta. Aluksi sitä ilmeni vain pieninä läiskinä käsivarsissa mutta vuosi sitten se levisi hetkessä kämmeniin ja kädenselkiin ja sormiin. Nyt on lähes koko kädet psorin valtaamat ja lisäksi isot läntit kyynärpäissä. Kaiken lisäksi piti vielä käydä niin, että aurinko vaikuttaa pahentavasti psoriläiskiin. Kesän jäljiltä kädet ovat nyt niin karmean näköiset, että oman mielenrauhan takia käytän ulkona liikkuessa hanskoja niiden peittona.

Nyt kysynkin Teiltä, onko kenelläkään tietoa mistä saisi kestäviä puuvillahanskoja? Olen tähän asti käyttänyt apteekista saatavia hanskoja mutta niissä laatu on aika heikko ja koko vaihtelut valtavia.

6

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tobias*

      siis puuvillaisia, valkoisia sellaisia löytyy esim. K-75:sta ja S-ryhmän Terra-marketeista työkäsinetelineistä ja ne myydään yleensä kolmen kappaleen pakkauksissa. Ovat huomattavasti vahvempia, kestävämpiä ja tasakokoisempia (löytyy koot S ja L) kuin apteekin kalliit haperot hanskat.

      Oletko kokeillut Dermovattia ja Daivobettia, jotka ovat kumpikin reseptilääkkeitä? Itsehoitona Decubal voidetta.

      • Rami_e

        Kiitos vastauksesta!

        Olen kokeillut molempi rasvoja. Daivobetin kanssa psori parantuu jonkin verran 4 viikon kuurin aikana mutta pahenee heti kuurin jälkeen. Perusvoiteenna olen käyttänyt Essex plussaa. Onko Decubal tuota parempaa?


      • Tpbias*
        Rami_e kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!

        Olen kokeillut molempi rasvoja. Daivobetin kanssa psori parantuu jonkin verran 4 viikon kuurin aikana mutta pahenee heti kuurin jälkeen. Perusvoiteenna olen käyttänyt Essex plussaa. Onko Decubal tuota parempaa?

        Essexiä olen käyttänyt, kun on ns. parempi vaihe ja muutoinkinkin päivällä, koska se imeytyy nopeasti.
        Decubal sen sijaan on jonkun verran rasvaisempi ja siten siten pitkävaikutteisempi. Mielestäni molemmat ovat hyviä perusrasvoja.

        Daivobetin kanssa on minulla samankaltainen kokemus elikkä kyllä lähtee paranemaan, mutta mutta...

        Hyvää loppukesää ja syksynalkua!!


    • ppp+psori

      ja ruokavalio käyttöön.
      Kylvettele iltaisin käsiäsi merisuolakylvyssä: 1dl suolaa 5 litraan kuumaa vettä ja pidä käsiäsi siinä vaikka 20 min kunnes vesi on jäähtynyt. (Vesi voi olla niin kuumaa kuin iho sietää). Älä huuhdo vaan kuivaa hyvin. Levitä sitten esim. Ceridal-rasvaa kunnon kerros. Hamppurasva on myös hyvää, jos sietää sen erikoisen tuoksun. Muovipussit käteen sekä vaikka puuvillasukat lisäksi. Voit tietysti läyttää kertakäyttöisiä muovihanskoja ja puuvillahanskoja. Puolen tunnin kuluttua poista muovi. Pidä myös öisin puuvillahanskoja.

      Itse olen saanut verestävät jalkapohjat ja kädet oireettomiksi näillä menetelmillä muutaman kuukauden hoidoilla. Kynnet vihoittelevat jkv. jos syön vääriä ruokia. Tutustu Paganon diettiin.

      En puhu soopaa, sillä olen ollut myös ihotautiklinikalla hoidossa, josta oman hoitoni saavutuksilla minut kirjattiin ulos. Kaikki lääkerasvat pahensivat koko ajan tilannetta n. vuoden aikana kun siellä olin hoidossa. Siitä on nyt yli kolme vuotta. Kaikki ruskeat läiskätkin ovat poissa.

      • skramur

        Sama tarina tällä siksi on pakkoa kertoa Neotigason nimeseta lääkestä. Daivobet ei enää autanut minua mutta nykyän popsin pileri päivässä ja Essexiä jos tunttu iho kuivalta. Ei tällä hetkella psorivaivoja olenkaan. Pidä varma koputa puuta...


    • kipiä

      Erittäin hyviä hanskoja löyty helsingistä mannerheimintien ja lääkärikadun risteyksestä ,siellä on terveystuotteita myyvä liike ,jonka nimeä valitettavasti muita,muta sieltä sat kestäviä hanskoja ja erittäin sopivilla hinnoilla,ne kestää kolmesti sen,mitä olen apteekeista saanut,samalla sieltä saa ns."filmiä" iholle silloin kun iho menee rikki niin ne myy metritavarana ja viidesosa hinnalla,kun apteekin hintaan vertaa,ostin itsellei stä,kun kesälä menin uimaan,ettei mikään pöpö mene ihonläpi vereen ja se hoitaa samalla rikkinäisen ihon,minkä aina revin itse rikki,kun kutinani on iin julmetullinen,käy tutustumassa sielää liikkeeseen,jos asut hesassa,niin saat kaiken mitä ihottumiin ja yleensäkin terveyteen tarvitsee pohjallisista kantositeisiin ja kaikki siltä väliltä melkein tautiin kuin tautii ja niiden hoito tarvikkeisiin,erittain hyvä ja edullinen liike,myös sieltä näkyy naiset hakevan sukkahousuja,jotka tukee ja suojaa ihorikkoalueita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe