Hei,
Törmäsin tilanteeseen, että minun on teetettävä
vuoden 1999 Volvo V40 toinen avain elikkä vara-avain.
Mitähän tälläinen maksaa ja mistä kantsiis hommata? Kuulin, että Volvolla maksaa kyseinen avain 90€!!! Kauko-ohjainta ei ole. Ainoastaan ajonesto löytyy avaimesta.
Volvo V40 vara-avaimen teettääminen
7
5213
Vastaukset
- Jorkki
Et pysty hankkimaan avainta kuin Volvolta juuri ajoneston takia. Se pitää vielä ohjelmoida autoon, että se toimii. Sama juttu on kaikissa autoissa joissa on käynnistykseneston tunnistus avaimessa
- Anonyymi
Joissakin autoissa sen avaimen eli siis sen ajonestosirun voi paritttaa autoon ihan itse siinä autossa.
Toinen tapa on siirtää ajonestosiru tai koko elektroniikka vanhasta avainrungosta uuteen jos vaikaka avaimen terä on mennyt poikki tms.
Kannattaa lukea omustajan opas sekä tutkia merkkikohtaisia foorumeita.
Lukkoseppäliilkeillaäkin on osaamista ja laitteet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joissakin autoissa sen avaimen eli siis sen ajonestosirun voi paritttaa autoon ihan itse siinä autossa.
Toinen tapa on siirtää ajonestosiru tai koko elektroniikka vanhasta avainrungosta uuteen jos vaikaka avaimen terä on mennyt poikki tms.
Kannattaa lukea omustajan opas sekä tutkia merkkikohtaisia foorumeita.
Lukkoseppäliilkeillaäkin on osaamista ja laitteet.Saattaapa olla asia muuttunut 20 vuoden aikana siinä välissä kun joku kommentoi ja sinä viisastelit.
- Ville
Itse ostin eilen 30.4.2004 avaimen -01 Volvoon. Maksoi 91.50 €. Koodaus maksaa lisäksi 20-30 €. Ilman koodausta avaimella saa ovet auki ja virrat päälle, mutta ajonesto ei lähde pois päältä.
- Anonyymi
Ainahan voi työntää auton paikasta toiseen, kunhokin kaasvaa siinä sivussa.
- jpk
Jep, valitettavasti joudut maksamaan mitä Volvolla pyytävät. Eri automerkkien koodausmahdollisuuksia on avain/suutari liikeissä jo hyvin, mutta Volvon ohjelmistoa ei ole toistaiseksi saatavissa kuin vm. 95-97 kiinteäkoodisille avaimille. Rapiat sata euroa on itseasiassa ihan inhimillinen hinta sillä nykyään ei ole tavatonta joutua maksamaan yli kolmesataa/avain! Eikä ole edes yrittäjän ahneutta vaan johtuu kalliista ohjelmistoista ja siruista.
T: Avainalan yrittäjä- Anonyymi
Valtaosa yrittäjäistä onkin ylikalliita mulkkuja
T: Avainalan yrittäjä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043025Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921432- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e411260Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481186Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119979Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89902Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783