Kummastakohan enemmän hyötyä migr. sairastavalle?
sauvakävely vai tavall.kävely?
Kuntoileen
3508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos ilman sauvoja tapanasi on kävellä kädet taskussa tai muuten vaan käsiä heiluttamatta, silloin suosittelen sauvoja. Jos kädet on taskussa tai muuten liikkumattomat, tuppaa niskalihat vetämään jumiin ja se ei ainakaan edistä pääkopan hyvinvointia.
Itse opettelin kävelemään kädet viuhuen ilman sauvoja, koska mielestäni sauvojen kanssa vaan on hölmöä kävellä.
Mielestäni sauviksella saa helpommin migreenin kuin tavallisella, tai sitten en ole osannut kulkea niillä riittävän rennosti. Neurologi suositteli sauvista.
sauvoilla on osattava kävellä oikein, silloin välttää migreenin. Sauvoja ei tule missään nimessä töpöttää, vaan on annettava käden liikkua sauvoineen rennosti. Asfaltti saattaa olla sauvojalle liian kova, kumitassuista huolimatta. Fysioterapeutti suositteli sauvoja ainoastaan hiekkatiellä kulkemiseen ja painotti oikeaa asentoa kävelemiseen. Homma vaatii aluksi keskittymistä, netissä on hyviäkin ohjeita opiskeltavaksi.
Itselle vaikeuksia teettää vauhti. Sauvoilla tulee paineltua liian kovaa ja iskee usein ns. "penikkatauti" säären etuosaan.