Tekstitys liian alhaalla

Mulla on uudehko Philips, kylläkin kuvaputki -tv ja erillinen digboxi. Ihan peruskalustoa. TV:n ruutu on sellainen leveämpi, suorakaiteen muotoinen, jotain 25 tuuman luokkaa on ruudun koko.
Oli aiemmin toinen telkkari, mutta kun hajosi, otin tuon Philipsin käyttöön. Muuten toimii upeasti, mutta joidenkin kanavien joissakin lähetyksissä varsinkin kaksikerroksisen tekstin alimmaisesta rivistä alapuoli jää näkymättä, kun jotenkin teksti vetäytyy liian alas. Korostan, että lähestkään joka kanavalla ja joka lähetyksessä tätä ongelmaa ei esiinny. Olen yrittänyt saada ongelman hoidettua kokeilemalla digiboxista erilaisia kuvasuhteita, mutta tämä ei vaikuta auttavan. Mikä neuvoksi ja mistä tämä tämmöinen johtuu?

-Pena

9

3377

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TuukkaM72

      Olisiko TV:ssä jotain kuvasuhdeasetuksia, 4:3, 16:9, zoom tms. jolloin Zoom on jäänyt päälle..? Onko ylhäältä sama juttu, kanavalogo katoaa näkymättömiin vai katoaako ruutu vain alhaalta?

      • Zoomista on tosiaankin jotain juttua joskusu näytössä kun vaihtaa kanavaa samalla, kun näytössä vilahtaa jotain infoa kuvasuhteesta. Televiso ilmeisesti "arpoo" oikean kuvasuhteen boxin ja / tai ohjelman sisältämän infon perusteella? Eli television asetuksissa saattaisi olla jotain metsässä? Mitäköhän säätöjä sieltä pitäisi yrittää löytää? Boxin säädöt kun eivät tuoneet helpotusta tähän. Kuvasuhde muuttui laajakuvasta siihen perinteiseen ja jotain muita siihen väliin, mutta aina jonkun kanavan alimmat teksiti jäivät satunnaisesti pois. Yläreunan kanavaindeksit ovat saattaneet myös puuttua, mutta en ole osannut niitä kaivata.


    • Vanhan telkun omista

      Joskus kuvaputki tv.n kuvan kokoa joutuu hieman säätämään. Homma ei sovi poropeukalolle. Ammattilaiset löytävät television sisältä muutaman säätoruuvin, joista pyöritetään hieman. TV-huolto auttaa, jos et itse tiedä.

      • 1917743566

        kuvasuhde pitää panna DIGIBOXISTA 16:9 koska sulla on kuiteski laajakuva tv..sillon pitäis kaikkien kanavien tekstit olla ihan samallaiset eli mikään ei mee yli ruudun sivulle tai alas..


    • tekstitysvika on.

      "joidenkin kanavien joissakin lähetyksissä varsinkin kaksikerroksisen tekstin alimmaisesta rivistä alapuoli jää näkymättä, kun jotenkin teksti vetäytyy liian alas. Korostan, että lähestkään joka kanavalla ja joka lähetyksessä tätä ongelmaa ei esiinny."

      Puhut leveämpikuvaisesta televisiosta eli sinulla lienee 16:9 kuvasuhteellinen töllö. Tuo että tekstityksen alin rivi jää näkymättä tai näkyy vain puoliksi voi olla ihan lähetyspäässäkin tehty moka, varsinkin jos philipsisi kuvasuhdeautomatiikka tuntuu yleensä toimivan oikein. Näitä tv-yhtiöiden kämmäämiä lähetyksiä tulee aina silloin tällöin; 4:3 lähete, joka on letterboxattu 1.66:1 tai 1.85:1 kuvasuhteelle (jotkut käyttävät tästä nimeä windowsboxattu lähete, joka on kuitenkin hieman eri asia), jossa alin tekstirivi on kokonaan tai puoliksi sen mustan palkin päällä. Tällainen lähetys kun zoomataan täyttämään 16:9 telkun kuva-ala vääristymättä, niin silloin tuo alin tekstirivi katoaa.

      Ikävä etteivät monet tv-yhtiöt osaa tuota tekstitysongelmaa hoitaa kuntoon, vaikka kyse on ihan perusasiasta. Tekstitys on vieläpä useilla kanavilla poltettu kuvaan kiinni, joten sen paikkaa ei enää voi vastaanottopäässä muuttaa. Melkoinen määrä epäteknikkoja tuntuu kuitenkin taiteilevan eri kanavien palveluksessa.

    • Anonyymi

      Minulla on uusi Samsung-telkkari ja siinä esiintyy sama ongelma.

      • Anonyymi

        Varmasti jos asetuksissa on zoom päällä tai että täyttää koko ruudun kuvasuhteesta riippumatta.


      • Anonyymi

        Sama ongelma minulla disney palvelussa. Oletko saanut sovitettua oikein?


    • Anonyymi

      Mtv3 teksti ylhäällä ja alhaalla miksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1139
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      162
      998
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      793
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      61
      722
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      64
      713
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      618
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      135
      616
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      589
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. 47
      488
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      485
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      473
    16. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      463
    17. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      95
      454
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      453
    19. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      37
      448
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe