Tekstitys liian alhaalla

Mulla on uudehko Philips, kylläkin kuvaputki -tv ja erillinen digboxi. Ihan peruskalustoa. TV:n ruutu on sellainen leveämpi, suorakaiteen muotoinen, jotain 25 tuuman luokkaa on ruudun koko.
Oli aiemmin toinen telkkari, mutta kun hajosi, otin tuon Philipsin käyttöön. Muuten toimii upeasti, mutta joidenkin kanavien joissakin lähetyksissä varsinkin kaksikerroksisen tekstin alimmaisesta rivistä alapuoli jää näkymättä, kun jotenkin teksti vetäytyy liian alas. Korostan, että lähestkään joka kanavalla ja joka lähetyksessä tätä ongelmaa ei esiinny. Olen yrittänyt saada ongelman hoidettua kokeilemalla digiboxista erilaisia kuvasuhteita, mutta tämä ei vaikuta auttavan. Mikä neuvoksi ja mistä tämä tämmöinen johtuu?

-Pena
93380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olisiko TV:ssä jotain kuvasuhdeasetuksia, 4:3, 16:9, zoom tms. jolloin Zoom on jäänyt päälle..? Onko ylhäältä sama juttu, kanavalogo katoaa näkymättömiin vai katoaako ruutu vain alhaalta?

Äänestä
  • Aloittaja

    Zoomista on tosiaankin jotain juttua joskusu näytössä kun vaihtaa kanavaa samalla, kun näytössä vilahtaa jotain infoa kuvasuhteesta. Televiso ilmeisesti "arpoo" oikean kuvasuhteen boxin ja / tai ohjelman sisältämän infon perusteella? Eli television asetuksissa saattaisi olla jotain metsässä? Mitäköhän säätöjä sieltä pitäisi yrittää löytää? Boxin säädöt kun eivät tuoneet helpotusta tähän. Kuvasuhde muuttui laajakuvasta siihen perinteiseen ja jotain muita siihen väliin, mutta aina jonkun kanavan alimmat teksiti jäivät satunnaisesti pois. Yläreunan kanavaindeksit ovat saattaneet myös puuttua, mutta en ole osannut niitä kaivata.

    Äänestä

Joskus kuvaputki tv.n kuvan kokoa joutuu hieman säätämään. Homma ei sovi poropeukalolle. Ammattilaiset löytävät television sisältä muutaman säätoruuvin, joista pyöritetään hieman. TV-huolto auttaa, jos et itse tiedä.

Äänestä
  • kuvasuhde pitää panna DIGIBOXISTA 16:9 koska sulla on kuiteski laajakuva tv..sillon pitäis kaikkien kanavien tekstit olla ihan samallaiset eli mikään ei mee yli ruudun sivulle tai alas..

    Äänestä

"joidenkin kanavien joissakin lähetyksissä varsinkin kaksikerroksisen tekstin alimmaisesta rivistä alapuoli jää näkymättä, kun jotenkin teksti vetäytyy liian alas. Korostan, että lähestkään joka kanavalla ja joka lähetyksessä tätä ongelmaa ei esiinny."

Puhut leveämpikuvaisesta televisiosta eli sinulla lienee 16:9 kuvasuhteellinen töllö. Tuo että tekstityksen alin rivi jää näkymättä tai näkyy vain puoliksi voi olla ihan lähetyspäässäkin tehty moka, varsinkin jos philipsisi kuvasuhdeautomatiikka tuntuu yleensä toimivan oikein. Näitä tv-yhtiöiden kämmäämiä lähetyksiä tulee aina silloin tällöin; 4:3 lähete, joka on letterboxattu 1.66:1 tai 1.85:1 kuvasuhteelle (jotkut käyttävät tästä nimeä windowsboxattu lähete, joka on kuitenkin hieman eri asia), jossa alin tekstirivi on kokonaan tai puoliksi sen mustan palkin päällä. Tällainen lähetys kun zoomataan täyttämään 16:9 telkun kuva-ala vääristymättä, niin silloin tuo alin tekstirivi katoaa.

Ikävä etteivät monet tv-yhtiöt osaa tuota tekstitysongelmaa hoitaa kuntoon, vaikka kyse on ihan perusasiasta. Tekstitys on vieläpä useilla kanavilla poltettu kuvaan kiinni, joten sen paikkaa ei enää voi vastaanottopäässä muuttaa. Melkoinen määrä epäteknikkoja tuntuu kuitenkin taiteilevan eri kanavien palveluksessa.

Äänestä

Minulla on uusi Samsung-telkkari ja siinä esiintyy sama ongelma.

Äänestä
  • Varmasti jos asetuksissa on zoom päällä tai että täyttää koko ruudun kuvasuhteesta riippumatta.

    Äänestä

  • Sama ongelma minulla disney palvelussa. Oletko saanut sovitettua oikein?

    Äänestä

Mtv3 teksti ylhäällä ja alhaalla miksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


penal kirjoitti:

Mulla on uudehko Philips, kylläkin kuvaputki -tv ja erillinen digboxi. Ihan peruskalustoa. TV:n ruutu on sellainen leveämpi, suorakaiteen muotoinen, jotain 25 tuuman luokkaa on ruudun koko.
Oli aiemmin toinen telkkari, mutta kun hajosi, otin tuon Philipsin käyttöön. Muuten toimii upeasti, mutta joidenkin kanavien joissakin lähetyksissä varsinkin kaksikerroksisen tekstin alimmaisesta rivistä alapuoli jää näkymättä, kun jotenkin teksti vetäytyy liian alas. Korostan, että lähestkään joka kanavalla ja joka lähetyksessä tätä ongelmaa ei esiinny. Olen yrittänyt saada ongelman hoidettua kokeilemalla digiboxista erilaisia kuvasuhteita, mutta tämä ei vaikuta auttavan. Mikä neuvoksi ja mistä tämä tämmöinen johtuu?

-Pena

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu