Maitoallergia ja imetys

Hämmentynyt mutsi

3 kk ikäisellä tytölläni epäillään maitoallergiaa iho-oireiden vuoksi. Posket lehahtavat punaisiksi ja niihin tulee karheaa näppyä, samoin taipeissa ja olkapäissä, iho on kauttaaltaan aika kuiva. Ollaan käyty lääkärillä muutamaan otteeseen heinäkuun kuluessa. Ensin hoidoksi määrättiin vuoroviikoin Sibicort- ja Aqualan L-voiteita. Iho-oireet lehahtavat uudestaan heti kun Sibicort-jakso loppuu, joten tehtiin uusi lääkärireissu. Tällä kertaa lääkäri (eri) sanoi heti, että on todennäköisesti maitoallergiaa. Määräsi Sibicortia kaksi viikkoa putkeen ja viikko Aqualan L:ää lastenlääkärille pääsyä odotellessa. Sanoi, että jos kyseessä on maitoallergia, imetys pitää lopettaa ja siirtyä käyttämään apteekista saatavaa korviketta. Ei kuulemma kannata siirtyä itse maidottomalle dieetille tai edes vähentää maitotuotteiden käyttöä.

Tänään oltiin neuvolassa, jossa terveydenhoitaja sanoi, että yleensä aina käsketään äidin välttää maitotaloustuotteita ja että jos minä siirryn maidottomalle dieetille, voin jatkaa imettämistä. Tyttö kasvaa hyvin, on hyväntuulinen, kakka on normaalia, vatsa ei mielestäni oireile mitenkään erityisesti ainakaan niin että tyttö vaikuttaisi kipeältä... Melko paljon tyttö tosin paukuttelee aamuisin ja yöllä "tekee" kakkaa jonkun aikaa: tuhtaa ja tuhisee sängyssään jonkun aikaa ennen kuin vaippaan tulee mitään. Päivällä tällaista ei ole. Ei ole koskaan kuitenkaan esim. itkenyt vatsavaivoja.

Lääkärin ja terveydenhoitajan ohjeet ovat niin ristiriitaisia keskenään, että on pakko kysyä täältä, onko kenelläkään kokemusta vastaavasta? Voiko äidin ruokavaliota muuttamalla jatkaa maitoallergisen lapsen imettämistä? Päätin nyt ainakin vähentää itse maitotaloustuotteiden käyttöä lastenlääkärille pääsyä odotellessa ja katsoa, miten tytön iho reagoi.

8

2220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttavani

      lapsella on todella paha maito-, vehnä- ja muna-allergia ja tulosten saannin jälkeen hän jatkoi imettämistä vielä 2kk välttäen kaikkia näitä ruoka-aineita. Johtui kylläkin siitä, ettei vauva huolinut pulloa ennen sitä ja imetys loppui heti kun pullo alkoi kelvata. Sen verran kilot karisi tuon 2kk dieetin aikana, ettei olisi ollut enää terveellistä jatkaa imetystä. Hänellä myös ensimmäisenä kokeiltu apteekin korvike aiheutti todella pahat oireet pelkästä iholle tulleesta maitopisarasta, mutta toinen korvike sopii. Ja oireet myös pelkkiä iho-oireita ollut aina.

    • 17+7

      Moi.
      Meillä on juurikin sama tilanne päällä, altistuskokeisiin odotellaan pääsyä. Lastentautien erikoislääkäri (yksityinen) määräsi minut lopettamaan kokonaan maitoproteiinia sisältävät tuotteet altistuskokeeseen saakka (esim. kaikki maitotuotteet, voi, jne.) sekä kananmunan. Antoi reseptin apteekin korvikkeeseen (Almiron Pepti) jos tarvii korviketta antaa, ainakin testataan käykö se.

      Onko teillä siis mitään muita oireita kuin nuo iho-oireet? Meillä todettiin siinä samalla atooppinen ihottuma, johon reseptillä Apo Basea (punaista) sekä Sibicortia tarvittaessa. Atooppinen ihottuma esiintyy ainakin meillä juuri noin poskissa, taipeissa, reisissä, jne, välillä parempana (yleensä juuri Sibicort-kuurin jälkeen) ja välillä taas lehahtaa aivan punaisiksi. Meillä myös pierua vääntää ja varsinkin öisin on melkoista ähinää.. Meille ei kaupan korvikkeet sopineet lainkaan, vaan oksennuksena tulivat ulos.

    • tukiäiti

      Ap kirjoitti:
      "(Lääkäri) Sanoi, että jos kyseessä on maitoallergia, imetys pitää lopettaa ja siirtyä käyttämään apteekista saatavaa korviketta. Ei kuulemma kannata siirtyä itse maidottomalle dieetille tai edes vähentää maitotuotteiden käyttöä. /--/ Tänään oltiin neuvolassa, jossa terveydenhoitaja sanoi, että yleensä aina käsketään äidin välttää maitotaloustuotteita ja että jos minä siirryn maidottomalle dieetille, voin jatkaa imettämistä. /--/ Lääkärin ja terveydenhoitajan ohjeet ovat niin ristiriitaisia keskenään, että on pakko kysyä täältä, onko kenelläkään kokemusta vastaavasta? Voiko äidin ruokavaliota muuttamalla jatkaa maitoallergisen lapsen imettämistä?"

      Lehmänmaitohan on ruoka-aine, jota aikuiset eivät välttämättä edes tarvitse :) Kalsiumia saa muustakin ravinnosta, tosin eri asia on, syökö niin monipuolisesti, että tarve täyttyy ilman maitotuotteita. Lisäksi kalsiumia saa ihan purkistakin.

      On hyvin yleistä, että lehmänmaitoallergia testataan nimenomaan äidin välttämisruokavaliolla. Ihottuman syynä voi olla myös esim. kananmuna, joten aika kurjalta varmaan tuntuisi, jos lopettaa imetyksen ja siirtää vauvan korvikkeelle, joka ei sitten oireisiin autakaan...

      Lehmänmaidon poisjättäminen ei siis ole mikään katastrofi, kunhan huolehtii tuosta riittävästä kalsiumin saannista sitten. Välttämisdieetissä tärkeää on, että välttää kokonaan mahdollisia allergiaoireita aiheuttavaa ruoka-ainetta. Aluksi siis kannattaa tosi tarkkaan lukea ostosten tuotetiedot, sillä lehmänmaitoa on tosi monessa ruuassa esim. maitojauheena, herana tai kermana :) (Joillekin myös naudanliha voi riittää allergiaoireiden esiintymiseen.) Onneksi on paljon jo korvaaviakin tuotteita, esim. kauramaito käy suht kivasti kahvi/teemaidoksi ja leivontaan. Ja ruuanlaittoonkin löytyy erilaisia valmisteita maitoa korvaamaan. Sininen Keiju -margariini on täysin maidoton, samoin Fazerin Wienernougat ja Brunbergin tumma suklaa ;) Jäätelöäkin löytyy maidottomana, Tofu Ice ei ole ollenkaan pöllömmän makuista. Pullan voi leipoa veteen, samoin lettutaikinan tehdä. Apuna voi käyttää www.histamiini.com -sivuja tai liittyä Yahoogroupsissa toimivalle allergiapostituslistalle.

      Välttämisdieetissä ensin vältetään allergiaa aiheuttavaa ruoka-ainetta täysin vähintään 2 viikon ajan. Samalla kannattaa pitää oirepäiväkirjaa lapsesta. Kahden viikon kuluttua (aikaisintaan) äiti ottaa vältetyn ruoka-aineen takaisin ruokavalioonsa ja jälleen oirepäiväkirjan avulla seurataan lapsen oireilua. Jos nähdään selvä muutos välttämisen ja altistamisen välillä, on selvää, että nimenomaan lehmänmaito aiheuttaa allergiaoireita. Jos taas mitään eroa oireilussa ei nähdä, allergiaoireita aiheuttaa mahdollisesti jokin muu ruoka-aine. Ja se kananmuna on myös tosi yleinen allergeeni. Kananmunan välttäminen on ehkä helpompaakin kuin lehmänmaidon, vaikka tosin silloin jäävät monet keksit ja pullat syömättä. Onneksi kotipullaa voi hyvin leipoa ilman kananmunaa ;)

      Jos kananmunankaan välttäminen ei tuo tuloksia, niin sitten voidaan kokeilla jotain muuta ruoka-ainetta. Periaatteessa mikä tahansa voi aiheuttaa allergiaa: peruna, viljat, soija, porkkana... Allergian jäljittäminen voi siis mennä melkoiseksi salapoliisihommaksi etenkin kun allergiatestit eivät lapsilla ole kovin luotettavia.

      Tsemppiä, mitä sitten päätätkin tehdä!

    • ........

      arvauskeskuslääkäri vai alan erikoislääkäri?

    • ma(ito)mma

      kaikessa ei kannata uskoa lääkäreitä ja hoitajia, muista että olet itse lapsesi "asiantuntija".
      jos imettämisessä ei ole ollut ongelmia, niin älä ihmeessä lopeta! ala käyttämään laktoosittomia maitotuotteita(maistuvat samalle kuin tavalliset), äidinmaito on halvinta ja parasta ruokaa lapsellesi.

      olen itse 3,5vuotiaan maitoallergia lapsen äiti ja lähisuvussamme kaikilla on maitoallergia, joten huomasin heti alussa allergian oireet(ihottuma, vatsanpurut)joita tuli kokeilemistamme vastikkeista ja velleistä(yöhoitoa ajatellen). imetin lastani yli vuoden, mutta laktoositonta maitoa voi alkaa juottamaan n.7-8kuukauden iässä ja siirtyä laktoosittomista tuotteista pikkuhiljaa HYLA tuotteisiin.
      luota itseesi ja tunteisiisi:)

      • Maito-

        allergia on eri asia kuin laktoosi-allergia! Maidolle allerginen ei voi käyttää laktoosittomia tai hyla -tuotteita.


    • Hämmentynyt mutsi

      mutta lopultakin ehdin vastaamaan.

      Meillä ei tosiaan ole mitään muita oireita, kuin nuo iho-oireet. Olen nyt vajaan viikon ollut oma-aloitteisesti täysin maidottomalla ja kananmunattomalla ruokavaliolla, mutta en ainakaan vielä huomaa suurempaa vaikutusta. Ehkä taipeet ovat hiukan paremmat, posket lehahtelevat edelleen.

      Vauva on ollut täysimetyksellä, eikä ole saanut korviketta kuin kerran, synnärillä. Ei siihen ainakaan silloin reagoinut mitenkään. Haluaisin ehdottomasti jatkaa imetystä, jos se vaan mitenkään on mahdollista, koska se sujuu hyvin ja tyttö kasvaa hienosti.

      Mutta ei kai maitoproteiinille allerginen lapsi tai imetysaikana lapsen äiti voi käyttää laktoosittomiakaan maitotuotteita? Eihän laktoosi ole sama kuin maitoproteiini.

    • Hämmentynyt mutsi

      Nyt on menty alkuperäisestä viestistä asti maidottomalla ja kananmunattomalla dieetillä, mutta tytön iho on edelleen samassa kunnossa. Joko ei olekaan herkkä maitoproteiinille tai sitten sen lisäksi jollekin muullekin, kyllä kait tässä ajassa ihon olisi jo pitänyt parantua. Ensi viikolla päästään onneksi lastenlääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      174
      1072
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe