Tojoille vähiten onnettomuuksia myyntimääriin suhteutettuna.
Näkyy olevan turvallisuusasiat otettu tojolla tosissaan.
Näkyy olevan turvallisuusasiat otettu tojolla tosissaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Toyotan omistajien keski-ikä selvästi korkeampi kuin millään muulla merkillä.
Toyotalla ajataan huomattavasti vähemmän kilometrejä kuin suurimmalla osalla automerkkejä.
auton turvallisuuden kanssa?
On onnettomuuksien määrällä ja auton turvallisuudella, ei ne autot yksin onnettomuuksiin joudu, eihän? Se, mitä ihmisille onnettomuuksissa tapahtuu on jo taas eri juttu.
tai planeettojen konjunktiosta tai kuskien horoskooppimerkistä tai veden muistista.
Eiköhän se yksinkertaisin selitys kuitenkin ole että tojon insseillä on nämä turva-asiat parhaiten hallussa.
"Toyotalla ajataan huomattavasti vähemmän kilometrejä kuin suurimmalla osalla automerkkejä" Tästä on ollu puhetta ja se ei edelleenkään pidä paikkansa, sillä Toyotilla ajetaan ihan niin kuin muillakin automerkeillä. Mutta tilastosta puheen ollen, niin laitappa linkki missä tilasto? Ilman tilastoa voimme päätellä myynnissä olevista autoista kuinka paljon milläkin merkillä ajetaan, sillä myynnissä olevien kilometrit on varmaankin ihan suhteessa siihen kuinka paljon milläkin merkillä ajetaan ja minusta kyllä Toyota ei jää yhtään sen huonommaksi. Toyotilla on liikenteessä paljon, joten joukkoon mahtuu myös niitä jotka ajaa vähän, mutta Toyota on myös neljän eniten ajetun automerkimerkin joukossa yhdessä Mersun, Volvon ja Volkkarin kanssa, Mersuilla ajetaan ylivoimaisesti eniten, mutta sitten tulee Volvo, VW ja Toyota.
Kilometreillä on suora vaikutus onnettomuusriskiin. Vanhat papat käyvät torilla ostamassa perunoita, ei niitä isolla teillä näy, siksi korkeintaan kolhivat autojaa portin pylväisiin ja muihin pysäköityihin autoihin.
Papat ajavat alinopeuksia teillä ja aiheuttavat onnettomuudet muille.
ajosuoritetilasto on? Ja kukapa näistäkään alkaa laskemaan eri mallien ajomäärät merkkitilastoksi?
http://www.a-katsastus.fi/Autolija-info/Documents/A-katsastus_vikatilasto_2009.pdf
6 vuotiaat
TOYOTA AVENSIS 126tkm
AUDI A4 137tkm
8 vuotiaat
TOYOTA AVENSIS 166tkm
AUDI A4 172tkm
10 vuotiaat
TOYOTA AVENSIS 201tkm
AUDI A4 197tkm
Ei ainakaan nuo kauheasti eroa toisistaan? Taitaa olla Esson baarin urbaani legenda.
Ja joulupukki on olemassa ja tämän palstan sheriffi älykäs.
V..ttu Toyaota parsa VAG paska PSA kans Häivy pois juntis
toisin oli ennen, silloin kirjoitettiin että "pitkän päälle Datsun", se oli sitä turvallisuutta...
ja piti surkea merkki haudata.
turvattomia kapistuksia.Ei vinosilmät ole vielä oppineet tekemään autoja.
Datsun olluykaan kondomimerkki? Tuosta "pitkän päälle Datsun" -mainoksesta niin olisi voinut kuvitella olevan.
Tällä tojomaanilla ei ole kaikki kotona, tyypillinen tojomies.
Kai ne nyt on turvallisia kun kukaan ei enää uskalla ajaa omallaan...koskaan tiedä milloin kaasu jumittuu ja milloin jarrut ei enää pelaakaan...Mutta muistakaa VVT-I on toimintavarma...toimii (vähän aikaa) vaikka nokkaketju olisikin venynyt.
Jos noin olisi, Toyotien vakuutukset olisivat luokissaan edullisimmat. Näin ei kuitenkaan ole.
Toyota ostajien keski- ikä on selvästi yli 50 v. Suomessa, näin tilastojen mukaan. Meidänkin yhtiössä parilla eläkeläisellä on allaan tällaiset "turvalliset" Corollat joissa en todellakaan haluaisi istua tilanteessa mitä kukaan ei toivo kohdalleen. Tottakait ikä ja kokemus vaikuttaa turvallisuuteen, siinä missä nuorimies antaa BMW:n laulaa baanalla köröttelee ikääntynyt harmaapantteri perunoita ostamaan turvallisella Toyotalla.
nykypäivän perusauto eli VW kupla tai Lada tosin koriltaan nykyaikainen ja mitä tulee siihen turvallisuuteen
niin on lähes samantekevää minkä merkkinen auto on alla jos joutuu keulatusten vaikka rekan kanssa on
kaikenlaista ESPIÄ ja USBIA nykyisin mutta ratkaisevin tekijä löytyy yhä penkin ja ratin välistä.
kuin jollain 3 tähden audilla/skootalla.
ja huolettomuutta. Se se on se tojolla ajamisen nykymeiniki. Ei joku vuosikymmen sitte olisi uskonut, että tojo on huolettomuutensa lisäksi vielä jonain päivänä markkinoiden turvallisimpia autoja. Oli mukava nähdä tämäkin päivä.
olla suojakypärä ja pelastusliivit aina päällä niin on aika kova meriitti että nimenomaan siellä tojo on määritetty maailman turvallisimmaksi autoksi.
Ei taida audilta löytyä ns 3 tähden autoa, mutta vertailuhäviöistään tunnetulta toyotalta löytyy...hahahaaaa!!!
Kiitos mieluummin kolaroin Volvo V70:lla, Ford Mondeolla, Saab 9-5:lla tai BMW 500 sarjalaisella..
Te toyoterot jankkaatte aina homojuttuja onko teillä joku kiima-aika?
Toyota on täysin turvaton ja laaduton pelle-auto....oikea häpeätahra tuolla liikenteessä...
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/7736-alle-22-vuotiaat-corolla-miehet-liikennetilastojen-hapeatahra