Mutta onko 10 kilometrin päivittäinen kävely töihin vanhemmille liikaa? Saisitte hyötyliikuntaa ja pysyisitte terveinä. Vanhemmilla on alkoholi ja usein vielä tupakat, eli sitä suuremmalla syyllä kannattaakin liikkua.
Jos ette te niin miksi sitten lapset?
Jos ette te niin miksi sitten lapset?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Perheen pää tekee keikkatyötä ja käy kotona vain viikonloppuisin ja lomilla. Perheen äiti hoitaa kotona pienimpiä eikä ole töissä eikä mene.
Ei siis ongelmaa ja yhdellä autolla pärjätään.
Ei se kävely itsessään olisi liikaa, mielelläni kävelisin. Käytännössä se vain tarkoittaa, että työmatkat kestävät yhteensä kolmisen tuntia päivässä. En katso voivani ottaa niin paljon omaa aikaa ja antaa lasten olla hoidossa sitäkin aikaa vielä. Harmi, olisi kivaa. No, eipä tuota tarvitse miettiä, kun työmatkani ei ole sitä kymmentä kilsaa.
10km siivun kävelyyn menee parisen tuntia. 2 8 2= 12h Tosin oma työmatkani on 17km, joten aikaa meisi vähintään kolme tuntia suuntaansa. Työmatkaan käytetty aika on pois perheeltä, aamulla se ei tietenkään niin haittaisi, mutta iltapäivästä kyllä.
Toinen ongelma on se että työpäivän aikana pitää käydä asiakasyrityksissä, eikä se onnistu kävelle, vaan on tähän asti tehty omalla autolla.
Kolmas ongelma on se että noin pitkässä reippaassa kävelyssä tulee hiki, eikä konttorilla ole lainkaan suihkua.
Illalla käydään kävelemässä vaimon kanssa 4-8km lenkki ja juniori on mukana pyörän kanssa, minusta tämä on paljon parempi systeemi.
>>Työmatkaan käytetty aika on pois perheeltä, aamulla se ei tietenkään niin haittaisi, mutta iltapäivästä kyllä. >Toinen ongelma on se että työpäivän aikana pitää käydä asiakasyrityksissä, eikä se onnistu kävelle, vaan on tähän asti tehty omalla autolla.>Toinen ongelma on se että työpäivän aikana pitää käydä asiakasyrityksissä, eikä se onnistu kävelle, vaan on tähän asti tehty omalla autolla.
Mikä olikaan viestisi? Pitäisikö lasten saada ajaa autolla vai mitä ajat takaa?!?!