Olen ymmärtänyt että hindut joka 12:toista vuosi järjestää uskonnollisen juhlan. Tässä miljoonat pyhiinvaeltajat kaikkialta Intiasta saapuvat kylpemään pyhän Gangesvirran vedessä...mutta miksi?
Kumbha mela-juhla?
5
418
Vastaukset
- mä vaa
Kumbha mela on joka vuosi. Mutta joka 12:sta (HUOM kirjoitus - ei 12:toista, sillä luku 12 sisältää jo tuon toista-sanan) vuosi on isompi juhla. Viimeksi sellainen oli 2001, joten vasta 20013 on isompi Kumbha mela.
Gangesissa kylvetään samasta syystä kuin miksi hindut ylipäätään pitävät Gangesia pyhänä jokena. Tiesitkö että vedellä on muisti? Tämä on fakta.
Gangesin varrella on aina ollut monia pyhiä ihmisiä. Se kerää pyhimyksiä kuin kukka mehiläisiä. Himalajan juurella on pyhimyksille otollisia paikkoja.- meitsi
On sitä maailmassa ihmeellisiä sanoja, jotka kuulostavat suomalaisen korvaan viisaalta. Sinne vaan pyhien joukkoon höyrähtämään.
- Vesi
Linkki tai kirjallisuuslähde josa selvitetään miksi veden muisti olisi fakta? Tiedemiehet eivät moisesta ole löytäneet jälkeäkään.
- S
Älyvanha ketju, mutta jos joku hakee oikeaa kielioppia... Joka kahdestoista vuosi Joka 12:s vuosi. (kahdeStoista)
- Bhaga
Gangesin vesi on sastrojen mukaan pyhää, koska joki sai alkunsa kun Krishnan Vamanaksi kutsuttu inkarnaatio potkaisi maailmankaikkeuden kuoreen aukon. Tästä halkeamasta tuli ulos pyhää vettä, joka virtasi maailmankaikkeuden ulkopuolella olevasta syiden valtamerestä. Vesi pyhittyi vielä entisestään kun se koski Sri Vamanadevan lotus-jalkoihin. Tämän takia kaikki hindut palvovat Gangesia ja kylpevät siinä.
Ganges myös puhdistuu itsestään. Jokainen joka tahtoo testata asian voi napata jonkun suurkaupungin keskustasta pulloon Gangesin vettä ja tuoda sen Suomeen tutkittavaksi. Eräs tuttu teki näin ja VTT:n mukaan pullossa oli erinomaista juomavettä. Kumbha melan aika taas on erittäin hyväenteinen hetki kylpeä tietyssä kohtaa Gangesia. Sen takia sinne kokoontuu enemmän ihmisiä kuin mihinkään muuhun tilaisuuteen koko planeetalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2554664Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii793118- 472483
- 281923
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 911520
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851305PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894