Peljättävä paikka ?

Mökki.

Suomessa on kuulemma jokin talo jossa ja jonka lähettyvillä tapahtuu outoja pelottavia ilmiöitä, eikä pelkästään vainajien henkijuttuja.
Jos joku tietää sen talon josta joku oli juossut ulos ja kiivennyt puun latvaan jonka jälkeen tuhannet silmäparit olivat tuijottaneet!. Joku mökki jossain joen tai järven rannalla muistaaksein mutta kun en muista mikä.
Paikka on kuulemma saanut kaikki skeptisesti suhtautuvat vakuuttumaan jotka sielä käyneet ja jo ensimmäisenä yönä mökistä juostaan ulos aina ! paskat housuissa ! tai ainakin jos on ollut kova hätä.
Kukaan ei ole kestänyt edes yhtä yötä siellä !

Luin siitä netissä vaan kun en muista mikä paikka oli kyseessä. Paikkaa pidetään yhtenä pelottavimmista.

3

5080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aviemore

      Tosin siitä on jo aikaa. Setäni kertoi, että talon väki nukkui valot päällä yönsä, kun eivät muuten uskaltaneet. Talossa kävi henkienmanaajia ja toimittajiakin aikanaa. Hymyssä kirjoitettiin. Selitystä koputuksille, kolinalle ja esineitten heittelyille ei kuitenkaan löytynyt. Mielenkiintoinen yhtäläisyys on, että aivan kuten monissa muissakin tapauksissa asiaan näytti vaikuttavan alueen vahva uskonnollisuus, eli Sievissä lestadilaisuus. Ja talossa asui murrosikäinen tyttö. En tiedä onko talo enää olemassakaan, mutta ainakin se sijaitsi järvenrannalla.

    • Hööhö-Hölli

      Oulun läänissä,Pudasjärvellä,sijaitsee Toraslammen autiotupa.Sinne pääsee Syöte-Posio UKK-reittiä kulkemalla.
      On tullut siellä käytyä ja luettua tuvan muistiinpanot; siellä kerrottiin juuri kyseisenkuuloisia tarinoita.
      Autiotuvassa viettämäni aikana en tuntenut mitään erikoista,en ympäristössäkään.Rauhallinen ja sangen
      viihtyisä paikka.
      Hirsitupa on joskus toiminut savottakämpän saunana ja kunnostettu nykykuntoonsa joskus 2001.
      Lukemistani tarinoista huokui lähinnä kritiikittömyys ja ehkäpä vielä kyytipoikana nautittu alkoholi ja
      ties mitkä höyryt ja häkäkaasut ovat lisänneet harhoja,jotka tietysti ovat havainnoijalle aitoja hetkellisesti.
      Näin itse tulkitsen ko. tarinat.

    • Eijaaa

      Töissä yö oltiin, minä 44v nainen ja 17v poikani. Koko ilta ja yö oltiin ja mennään toistekin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5356
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      83
      3459
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      119
      3208
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3043
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2929
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      92
      2738
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      15
      2425
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2287
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      164
      1775
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1410
    Aihe