Sinkkiä suositellaan usein hiustenlähtöön, mutta entäpä sinkin vaikutus testosteroniin? Sinkki nostaa veren testosteronitasoa ja testosteronilla on jonkinlainen yhteys DHT:n kanssa. Mitä siis tehdä, syödäkö sinkkiä hiusten hyvinvoinnin kannalta vai ollako syömättä, mikäli sinkki nostaakin testosteronia ja aiheuttaa kaljuuntumista?
Sinkki ja testosteroni
5
5341
Vastaukset
- ..
Pilleritehtaiden ja myyjien mainosjuttuja nämä sinkin vaikutukset, tuskin mitään merkitystä, jos normaalia kunnon ravintoa syö.
- the man
dht kasvattaa murrosiässä yhdessä kasvuhormonin kanssa penistä ja vahvistaa erektioo. dht on vahva mieshormoni ja kovin epäsuosittu täälä hiuspuolella. suosittelisin tuotteita jotka laskee päänahan dht:ta ,oman kropan alhainen testo tai dht taso tekee kovasti hallaa kikulille ja siemennys teholle. on se silti todistettua ,et stondiksen voi saada jopa kokonaan kuohittuna ,kyl se verenkierron kautta on mahdollista .. mut testo lisää halua ,suorituskykyä ,hedelmällisyyttä ..se on fakta!
- spruttari
ei nosta testosteroniarvoja sille tasolle,että sen takia hiukset lähtisi. Bodareilla mömmöjen takia testotasot monikymmenkertaiset,eikä hekään kaikki kaljuja ole. Jollain sinkin syömisellä ei ole mitään merkitystä!
- 16+16
Poikamiehillä on korkeammat testopitoisuudet kuin ukkomiehillä joten tämä on kaljuunnuttava tekijä. Eniten vaikuttavat perintotekijät.
- zinc & zinc
Netistäkin löytyy hyviä artikkeleita, esim. http://www.hairlossbuddy.com/22/zinc-and-healthy-hair/
eli tässä artikkelissa todetaan: että sinkki kyllä nostaa testosteroni-tasoja, MUTTA sinkki jonkun verran itseasiassa blokkaa nimenomaan DHT-tasoja. Netistä löytyy myös että sinkin ja B6-vitamiinin yhdistelmä on erittäin tehokas DHT-blokkeri.
MUTTA: liian vähän sinkkiä, sinkin puutos voi edesauttaa hiustenlähtöä ja MYÖS vastaavasti LIIKAA sinkkiä voi myös aiheuttaa hiustenlähtöä ja jopa hidastaa hiustenkasvua.
Sinkki on myös ongelmallinen lisäravinne, koska se estää monien muiden hivenaineiden imeytymistä, jos sitä otetaan samaan aikaan. Esim.kuparia ja sinkkiä ei saa ottaa samaan aikaan lisäravinteina.
Ilmeisesti oikea vastaus on: sinkki kohtuullisena lisäravinteena on hyväksi hiuksille, ja jos ei ole hivenaineanalyyseissä käynyt verikokeissa, niin sinkkiä ei pitäisi popsia isoja määriä jos sen puutosta ei ole nimeomaan todettu. Siinä tapauksessa vain suositeltuja kohtuullisia määriä vuorokaudessa, purkin ohjeen mukaan söisin.
Itse olen käynyt hivenaineanalyysit läpi, ja niissä todettiin mm. kauhea sinkin puute. Lääkäri määräsi nelinkertaisen annoksen sinkkiä kuin mitä purkeissa lukee. En ole ihan niin paljoa ottanut.
Laittakaapa googleen vaikka ZINC hairloss tai ZINC DHT sanat ja katsokaa mitä löytyy, tai samat suomeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211688
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen75798- 1760
- 46731
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta60653