Otsikko, eli miten saisin koneestani nopeamman?
Virustorjunta/haittaohjelmien poisto tapahtuu automaattisesti tai viikottain putsaamalla
Läppärissäni ei ole tilaa mennyt edes puoltakaan, ettei tarvitse edes poistaa mitään tiedostoja.
Netin toiminnassa ei ole vikoja.
Mikä neuvoksi?
Virustorjunta/haittaohjelmien poisto tapahtuu automaattisesti tai viikottain putsaamalla
Läppärissäni ei ole tilaa mennyt edes puoltakaan, ettei tarvitse edes poistaa mitään tiedostoja.
Netin toiminnassa ei ole vikoja.
Mikä neuvoksi?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Poistamalla sen virustutkan vaikka.. Yleensäkin parhaiten saa vauhtia vaihtamalla ohjelmistoja nopeampiin ja poistamalla ajossa olevia ohjelmia mitkä ei ole pakollisia. Riippuu sitten ihan nykyisistä ohjelmistoista mitä nopeampaa niihin keksii tilalle.
et tietenkään saa nopeammaksi vaihtamatta rautakomponentteja.
Sen sijaan käyttöjärjestelmän toimintaa voit nopeuttaa paljonkin.
1) Jos sulla on Windows-merkkinen käyttis, asennat sen kokonaan uudestaan.
Tai
2) Asennat Windowsin rinnalle tai tilalle Ubuntu 10.04 -käyttiksen, mikäli koneesi luvataan/on todettu sille soveltuvan. Google tietää. Nopeuden kasvu voi olla todella suuri etenkin jos nykyinen käyttiksesi on Vista.
Mulla on vähän sellainen kutina nyt, että sulla on vista käyttöjärjestelmä sekä halpahallista ostettu tehoiltaan alimitoitettu kone ko. järjestelmälle.
Tuommoista ei sitten pahemmin pysty nopeuttamaan.
Pystyy. Vaihtaa nopeammat ohjelmat tilalle. Windows Vistankin tapauksessa indeksoinnin tekeminen manuaalisesti kuukausittain ja superfetchin poisto auttaa myös, mutta hyvin vähän. Vista pois ja nopeampi käyttis tilalle. Selain pois ja nopeampi selain tilalle, mainossuodin auttaa surffailussa kummasti ja jne.
Oletko kokeillut Ccleaner nimistä siivousohjelmaa? Se siivoaa koneen turhat tiedostot helposti.
Mistä lähtien tiedostot ovat hidastaneet tietokonetta? Kopioin tänää 100000 tiedostoa tähän eikä mikään hidastunut.
ja monta prosessia on käynnissä. Yleensä läppäreissä on valmistajan pikkusoftia käynnissä aivan turhaan. - vievät vain resurssit. Koneen saa nopeammaksi poistamalla turhia softia ja palveluita käynnistymästä. Itselläni on XP-pro itsekootussa pöytäkoneessa ja tällä hetkellä käynnissä on 27 prosessia, mikä riittää tämänhetkiseen käyttöön (riisuttu käytännössä minimiin).
Minun kone nopeutui paaljon kun poistin google desktop ohjelman taustaohjelmiista mäkeen! Ei muuten videotkaan pyörineet tuon ollessa vallassaan.
Katso jos taustalla on tämä hyydyttäjä ja poista se ohjauspaneelista käsin niin voila kun tulee vikkelä kone!
yleisesti ottaen kone hidastuu, kun kone käynnistää automattisesti taustaohjelmia, windowsin omia ja ladattujen ohjelmien valmiusosioita. myös rekisteri voi olla niin sekava ja täynnä, että jumittaa konetta (toki jos kone on vanha ja/tai ei riittävästi kapasiteettia komponenteissa, tulee ongelmia)
ratkaisut:
- puhdista rekisteri esim. ccleaneri-ohjelmalla
- poista kaikki turhat taustalla toimivat ohjelmat ccleanerilla (varovaisuutta noudattaen)
- käytön aikana voit poistaa turhat resurssisyöpöt esim. enditall ohejlmalla
ko. ohjelmat suomenkielisiä ladattavissa ilmaiseksi netistä. enditall toimii kyllä vistassa ja 7'ssa
- kun sitten vielä sijoittaa haluamiensa ohjelmien inonit työpöydälle, ne voi käynnistää suoraan sieltä, vaikka ne on poistettu ccleanerilla aloituskokoonpanosta
- kokeneemmat käyttäjät voivat tietenkin käynistyttää koneen msconfig'n kautta vain windows-tilassa
nämät temput auttavat varmasti !