Kotihoidon tuki asiaa

Noanna

Vanhempainrahakauteni päättyy pian ja hoidan nuorempaa lastamme kotona, hänestä alan saamaan kotihoidon tukea syyskuusta. Vanhempi lapsi (kohta 3v.) on nyt kunnallisessa päivähoidossa 10pvä/kk. Onko vanhemmasta lapsesta mahdollisuus saada mitään tukea? Onhan hän kuitenkin suurimman osan vko:sta/kk:sta kotihoidossa... (Vanhempainrahakaudella tuli tulorajat vastaan niin vanhemmasta lapsesta en saanut kh-tukea silloin, vaikka olikin kotona kesän alkuun asti)
Hankalaa tämä Kelan viidakossa rämpiminen...

3

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se vain on

      minä olen kans kohta jäämässä kodinhoitotuelle hoitamaan nuorimmaistani kotia ja tyttäreni joka on kolmevuotias on myös päiväkodissä 10 pv/kk enkä saa mitään etuuksia vanhemmasta lapsesta.

      • henuu81

        vanhempi lapsi on hoidossa ja nuorempi kotona kotihoidontuella niin vanhemmasta lapsesta et saa mitään. Saat vain nuoremmasta sen kotihoidontuen.

        Jos taas vanhempikin lapsi on kotona niin sitten on mahdollista saada lisäksi:
        94,09e/kk alle 3-vuotiaasta ja 60,46e/kk alle kouluikäisistä sisaruksesta


    • Luumupussi

      Muistan erään Jaana Lähteen, joka lapsena tykkäsi leikkiä "ukkoa ja akkaa", riiisui meitä muita tyttöjä alasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9430
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      151
      5338
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5301
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      69
      3471
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2851
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      45
      2804
    Aihe