Kotihoidon tuki asiaa

Noanna

Vanhempainrahakauteni päättyy pian ja hoidan nuorempaa lastamme kotona, hänestä alan saamaan kotihoidon tukea syyskuusta. Vanhempi lapsi (kohta 3v.) on nyt kunnallisessa päivähoidossa 10pvä/kk. Onko vanhemmasta lapsesta mahdollisuus saada mitään tukea? Onhan hän kuitenkin suurimman osan vko:sta/kk:sta kotihoidossa... (Vanhempainrahakaudella tuli tulorajat vastaan niin vanhemmasta lapsesta en saanut kh-tukea silloin, vaikka olikin kotona kesän alkuun asti)
Hankalaa tämä Kelan viidakossa rämpiminen...

3

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se vain on

      minä olen kans kohta jäämässä kodinhoitotuelle hoitamaan nuorimmaistani kotia ja tyttäreni joka on kolmevuotias on myös päiväkodissä 10 pv/kk enkä saa mitään etuuksia vanhemmasta lapsesta.

      • henuu81

        vanhempi lapsi on hoidossa ja nuorempi kotona kotihoidontuella niin vanhemmasta lapsesta et saa mitään. Saat vain nuoremmasta sen kotihoidontuen.

        Jos taas vanhempikin lapsi on kotona niin sitten on mahdollista saada lisäksi:
        94,09e/kk alle 3-vuotiaasta ja 60,46e/kk alle kouluikäisistä sisaruksesta


    • Luumupussi

      Muistan erään Jaana Lähteen, joka lapsena tykkäsi leikkiä "ukkoa ja akkaa", riiisui meitä muita tyttöjä alasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe