Yöpyminen edullisesti Berliinin keskustassa?

DieReisende

Hei!

Onko edullisesti yöpyminen Berliinin keskustan tuntumassa mahdoton yhtälö? Toiveissa olisi kahden hengen huone, mielellään omalla suihkulla ja wc:llä (näistäkin voidaan tarvittaessa tinkiä), kunhan matkaa keskustaan ei olisi tuhottomasti tai edes hyvät liikenneyhteydet. Onko kellään antaa vinkkejä hyvistä hostelleista tai edullisista hotelleista? Majoitukseen olisi käytettävissä n. 20-30€/hlö/yö. Matka-ajankohta on syys-lokakuun vaihde.

5

1392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Berlin fan

      Aivan keskustassa on Citystay Berlin Mitte ( http://www.citystay.de/ ), jossa olen viihtynyt jo neljä kertaa. Huomaa, että hostellista on pakko vuokrata lakanat (2,50 e / kerta) ja että viikonloppuisin hinnoissa on pieni korotus! Paikka ei myöskään sovi herkkäunisille, tosin hostellista saa ilmaiseksi korvatulppia. :b Hyvänä puolena on alakerran edulliset nettikoneet ja maksuton WLAN.

    • ****
    • rohkeesti vaan ettim

      Berliinin kaupugin sivuilta esim. löytyy ferienwohnung nimikkeen alta vaikka millämitalla ja minkähintaisia asuntoja,joissa miellyttävämpi olla pitkiäaikoja kun hotellissa.Voit laittaa kaupunginosan hakukoneeseen ja kone etsii puolestasi...länsipuolen keskusta on nimeltään Charlottenburg tai Wilmersdorf ja itä-puolen Mitte.
      Juuri tulimme pois viikon reissulta, asuimme Schlüterstrassella(Charlottenburg) 32m2, pieni keittiönurkkaus normaalein keittovälinein,parisänky,telkku yms.sattu vielä olemaan alakerranasunto (Erdgeschoss) pihanpuolella niin oli ihan oma pieni patiokin,rauhallinen oli ja hinta 7 vuorokaudelta 2henkeä 336,-€.Ihan oli keskustassa siis, lähellä Savignyplatzia.Googlaa Berlin.de ja sit sieltä hotels yms.-suosittelen, jos ei välttämättä halua aamiasta ja muuta hotellipalvelua.(tuossa oli yö/henk. siis 24,-€ ja oma rauha koska normaali asunto ja asuintalo.

    • alkaen 25 euroa

      Easyhotel-ketjun hotelli aivan keskustassa tarjoaa 2h huoneet hintaan alk. 25€/huone/yö. Hinta kallistuu toki varaustilanteen mukaan. Noin 2 kk. ennen lähtöä 25 euron huoneita löytyy yleensä helposti. Linkki: http://www.easyhotel.com/hotels/berlin.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      237
      1568
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      23
      1354
    3. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1306
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1197
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      978
    6. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      14
      952
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      940
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      915
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      890
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      881
    Aihe