Meillä lapset kun menevät isänsä luokse(jossa asuu hänen uusi naisensa ja lapsensa) on ollut jo jonkun aikaa semmoinen ongelma,jota en aluksi uskonut lasteni suusta.
Ex-mieheni uusi nainen tekee tietyn verran ruokaa ja jakaa ruoan kaikille ja jos se loppuu,niin ennen ei saa syödä ennenkuin tulee seuraava ruoka-aika. Tekee hän kyllä jälkkäritkin,mikä hyvä lisä,mutta mutta..
Meidän lapset ovat pitkiä ja urheilullisia,he tarvitsevat ruokaa PALJON...kotonakin syövät kaksi kertaa niin paljon kuin minä (poikia). Ja se että kun nukkumaan menee,en laita koskaan nälkäisenä nukkumaan...siellä pitää odottaa aamupalaan.
Ymmärrän,että tiukkaa on ja antaisin rahaa ruokaan,mutta pelkään sen poikivan riitaa,jota en halua.
Miten haluaisitte uusperheen "äitinä" asian hoidettavan,jos olisi omalla kohdallanne?
Ex-mieheni uusi nainen tekee tietyn verran ruokaa ja jakaa ruoan kaikille ja jos se loppuu,niin ennen ei saa syödä ennenkuin tulee seuraava ruoka-aika. Tekee hän kyllä jälkkäritkin,mikä hyvä lisä,mutta mutta..
Meidän lapset ovat pitkiä ja urheilullisia,he tarvitsevat ruokaa PALJON...kotonakin syövät kaksi kertaa niin paljon kuin minä (poikia). Ja se että kun nukkumaan menee,en laita koskaan nälkäisenä nukkumaan...siellä pitää odottaa aamupalaan.
Ymmärrän,että tiukkaa on ja antaisin rahaa ruokaan,mutta pelkään sen poikivan riitaa,jota en halua.
Miten haluaisitte uusperheen "äitinä" asian hoidettavan,jos olisi omalla kohdallanne?
Vastaukset 69
Vanhimmat
itselläni ei kokemusta, mutta jos olisin tossa tilanteessa, laittaisin lapsille lisäevästä kotoa, kysehän on yleensä viikonlopuista.
onko kyse minkäikäisistä lapsista?
Osaavatko he itse perustella lisäruuan tarpeen, jos nälkä jää?
Onko ongelma kaikkien ruokien kanssa, vai vaan herkkujen...?
Meillä ainakin lapset söisivät pizzaa, tortilloja yms. vaikka kuinka paljon, mutta riisiä otetaan
lautaselle ehkä kaksi jyvää ,eikä sitten enempää jaksetakaan...
kohta ollaan mankumassa leipää ja jos tarjoaa jääkaapista ruualta ylijäänyttä ruokaa,
ei olekaan taas nälkä =)
Toisaalta, en usko, että kyse on vaan rahasta, ei esim. perunat nyt niiiin paljon maksa, etteikö niitä voisi keittää vähän useampaa! Ehkä isän vaimo on itse pieniruokainen, eikä vaan ymmärrä, että kasvava lapsi söisi enemmän! Meillä 2v. syö isoimmat puuroannokset =D
En selventänyt ehkä tarpeeksi tilannetta. Lapsemme ovat urheilullisia ja käyvät esim. urheiluleireillä ja minun luona syödään terveellisesti 5x päivässä. Tarkemmin sanottuna aamupala,lounas,välipala,illallinen ja iltapala. Meillä lapset ovat 1-2vk kerrallaan isänsä luona pitkän välimatkan vuoksi sekä talvella ns. pidennetty viikonloppu joskus. Karkkipäiviä ei sinänsä ole,koska en tunne, että minun tarvitsee rajoittaa jotenkin,koska he eivät syö paljoa. Hampurilaisia tai pizzoja ehkä 2xkk. Käymme myös joskus ravintolassa syömässä. Lapsemme ei todellakaan ole ylipainoisia,vaan terveydenhoitaja on kehoittanut syömään lisää esim. myslipatukoita(joissa paljon energiaa) välipaloina urheilun jälkeen. Kerrottakoon,että toinen pojista osallistuu aina koulun urheilujoukkueen edustukseen. Eli ravitsemuksessa ei mikään ole pielessä.
Mutta kaksi perunaa ja kauhallinen kastiketta ei riitä.
äiti ei laita ruokaa lasten mukana tai anna jo kotona tarpeeksi. Kun lapset ovat kotona jo nälissään niin he tulevat isälle syömään, eikä isä ole velvollinen maksamaan enää lasten ruokia jos maksaa äidille elareita. Ruuat lasten mukaan, jos ei kotona saa tarpeeksi syödä.
No ei kuullosta fiksulle äitipuolelle. Sinuna keskustelisin lasten isän kanssa asiasta. Jos se ei tarpeeksi herätä niin anna pojille mukaan eväitä. Hohhoijakkaa..mistä noita äitipuolia sikiääkin. Ei tulisi mieleenikään säännöstellä mieheni lasten syömisiä, toinen syö aivan liian vähän (tälle ei kelpaa mikään, ei edes herkut) ja toinen on alkanut huolestuttavasti lihomaan ja siksi ostankin fiksumpaa evästä kotiin josko sitä kautta saisin likan syömään fiksummin, maininnut en ole lihomisesta. Koululääkäri on huolissaan tytön lihomisesta joten hieman kiertoteitse yritän saada tytölle järkeä syömiseen mm. ostan kasviksia paljon ja herkut jää vähemmälle.
tehdä isän luona olosta ikävää, jottei lapset enää haluisi tulla isän luo.
Isä vastaa lastensa ruokailusta, kun on vastuussa lapsista, ei äitipuoli Isä siis kokkaamaan ja annostelemaan ruokaa lapsilleen. Voisihan hän tehdä vaikka isot salaatit ruoka-annosten lisäksi, jos ei halua puolisoaan loukata. Pyydä isä mukaan terveydenhuoltajan kanssa juttelemaan poikien ruokailuista. Menee paremmin perille, kun ei tule sulta, vaan joltakn asiantuntijalta", oikeastaan kuka muu vaan kelpaa.
Meillä ainakin on ruoka-ajat, samat koko perheellä niin minun lapsilla kuin mieheni lapsilla. Yhdessä me aikuiset olemme ne asettaneet. Lisäksi ruoka syödään aina keittiössä, ruoka-aikana. Ei olohuoneessa tuntia myöhemmin kuin muut ja mitä jääkaapista löytyy (eli lasten valitessa se olisi nakkeja ja lihapullia, leikkeleet ja juustot ym.) Kun talossa on paljon lapsia ovat yhteiset säännöt tarpeen. Kun on ruoan jälkeen kylläinen, sanotaan kiitos ja lapset kyllä tietävät milloin seuraava ruokailu on.
Lasten suusta on saanut kuulla jääkapin ovella notkumisesta kieltäessä "kerron äidille etten saa syödä". Olohuoneessa syömisen kieltämisestä on saanut kuulla samaa. Ja koska meidän perheessä on ruoka-ajat ja yhteinen ruokailu tärkeää, pyrimme sen mieheni kanssa kaikille lapsille opettamaan.
Ja huom. meillä ainakin ruoka-ajat ovat säännölliset, ruoka terveellistä kotiruokaa ja tietenkin riittävästi, täytyyhän perheen lemmikkienkin saada osansa :-)
tarpeeksi lihava muutenkin.Jos minun luokse tulisi joskus ,saisi olla mieluummin syömätttä vaikka koko ajan.Läskiä riittäisi siltä pojalta vaikka muille jakaa.Ei käy onneksi koskaan minun luonani vaan isukillaan silloin tällöin mähkimässä.Joskus kun kaupassa häntä näen on kädet täynnä makeisia...yök,yök.
et ole muuta kui8n vitun sairas paska.
aina kun mieheni lapset ovat täällä. Omilleni ei tarvi, kun he ymmärtävät ruoka ajat ja sen ettei välipaloja syödä pitkin päivää. He myös osaavt siivota jälkensä, mutta miehen lapset eivät osaa, vaanheille pitää kädestä pitäen opettaa. Minun lapseni ovat hyvinä esimerkkeinä mutta aina se ei mene perille niinkään.
Ruokaa tehdään paljon, ja jos joku ei syö olkoon syömättä.
Ihmisen mielen pitää olla sairas että pystyy tuottamaan tuollaista paskaa.
Siis tälläiset ihmiset on yksin, ilman perhettä, uskokaa vain.
Ikävää että mielesi on noin pahasti järkkynyt....hoidat itsesi kuntoon ennen kuin pääsi sanoo lopullisesti poks.
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Tuo on ihan todellisuutta joidenkin elämässä, niin järkyttävältä ja sairaalta kuin se kuulostaakin. Oman ystäväni mies (isä on vastuussa, ei nyksät ja muut) oikeasti lukitsi munalukolla jääkaapin, kun ystäväni lapset menivät isälleen ja tämän uudelle kumppanille. Tarkoitushan isillä on yleensä kostaa lasten äidille jotain kaunoja. Kun kaksi poikaa on kasvuiässä, tuntuu hullulta, että nälkää pitäisi "perustella" jotenkin. Nälkä on nälkä. Nyt eivät aikuistuneet pojat halua enää olla missään tekemisissä isänsä kanssa.
Ihmiset ovat oikeasti joskus todella kipeitä mieleltään. Tässä siis syytän isää, joka tekee tällaista omille pojilleen. Olivatpa eron syyt kenen tahansa, ei lasten tule antaa kärsiä vanhempien vinksahtaneisuudesta.
Niin on lukot joka kaapissakin. Jotkut ovat äärimmäisen saitoja. Eräässä uusperheessä toisen puoliskon vieraileville lapsille ei ikinä tarjottu muuta kuin lenkkimakkaraa ja perunoita ja söivät itsekkin samaa, jääkaapissa usein vain valot. Lapset ihmettelivät kuinka siellä oli niin paljon ja ihan kaikkea krääsää muttei ruokaa ikinä kaapissa. Ei ollut kysymys kostosta vaan he olivat niin nuukia ettei ruokaan saanut mennä juurikaan rahaa. Omaisuuden ja krääsän keruu oli ravintoakin tärkeämpää. Tiedän monia muitakin saitoja joilla olisi varaa syödä laadukkaampaa, terveellisempää ruokaa mutta pöydässä on usein lenkkimakkara ja peruna tai joku hernekeitto purkki. Jos koulussa on säännöstellyt annokset niin kotona tuo on ihan naurettavaa, kyllä kunnon ruokaa pitäisi saada niin paljon ettei nälkä jää. Jälkiruuat jos ne ovat jotain sokeripommeja ovat ihan turhia ja välipalat.
Ex-mieheni kertoi aikoinaan,miten otti päähän hänen vanhempiensa tapa säästää ruuassa.Oli (ja on edelleen) hienot talot,autot,veneet,kalliit merkkivaatteet ym,mutta ruoka ala-arvoista. Keskustelu lähti aikoinaan käyntiin,kun mies huomasi minun heittävän roskiin homeeseen menneen juuston,isä oli kertonut että se on ihan hyvää,koska onhan homejuustojakin..
En oikein uskonut alkuun,ennenkuin tutustuin appivanhempiin paremmin,ja tottahan se oli..Kaupasta ostettiin kaikki ruoka päiväysvanhana,jopa säilykkeet(joita ei käsittääkseni saa edes vanhentuneena myydä,mutta maaseudulla suhteilla saa kaikkea..),jos smetanapurkki olikin unohtunut mökille kahdeksi päiväksi kylmälaukkuun ilman lisäviilennystä,kyllä sen pystyi syömään,koska oli valmiiksi hapanta ym. sellaista,joka sai tällaisen kokiksi opiskelleen niskakarvat pystyyn..olihan aivan sama,jos heidän vatsansa olivat tottuneet moiseen,mutta pelkäsin lapsen saavan ruokamyrkytyksen heillä ollessaan! Asiasta piti ihan keskustella..
Eikä kyse ole tässäkään tapauksessa rahan puutteesta,vaan nuukuudesta.Ulkopuoliset näkevät tavarat ja omaisuuden,mutta harvemmin sen homeisen juuston jääkaapissa..
No eipä minullakaan ole jääkaapissa juuri muuta kuin valo ja valkoviiniä, kyllä antiikin ja taiteen keräily on lähempänä sydäntäni :D
Ei ole tosin lapsiakaan enää ruokittavana, käyn tällä palstalla lähinnä vanhoja muistelemassa.
Tuossahan ei nyt ole mitään omituista. Ja samoilla linjoilla täälläkin. Mutta tosiaan ruokaa on sitten ruokailuilla siten, että jokainen tulee kylläiseksi! Jos ruoka loppuu niin jotain kehitellään lisää. Ja tuossa on juuri sanottu, että ruoka aterioilla annostellaan eikä lisää anneta vaikka on nälkä.
eikä yhtään enempää. Puolikkaan perunan saa jos on ollut koko viikon kiltti. Ruoka on arvokasta, ei sitä pidä pois heittää. Jos miehen lapset eivät kotona saa äidiltään ruokaa, sille ei uusi vaimo voi mitään. Ei hän ole velvolinen heitäruokkimaan kylläiseksi.
Ei se ole enää isänkään vastuulla, jos hänellä on uusia lapsia, he ovat ensisijaisesti tärkeitä ja he tarvitsevat ruokaa. Jos mies maksaa enstisistä lapsitaan, niin kyllä he voivat niillä rahoilla ostaa isän luokse ruokaa.
Kumma että isän luo tullaan silti syömään vaikka rahaa saa että ovet paisuu!!
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Kun ruokaa ei ollut kotona. Isä juopotteli ja äiti tarvitsi muoti lumppuja. Ei saatu me kakarat yhtään mitään ja töihin piti mennä heti kun koulut loppuivat jotta saisimme elätettyä surkeat vanhempamme. Ruokarahaa piti maksaa kotiin heti kun vaan tiénasi jotain seitsemäntoistavuotiaana.
Sisarukseni kaikki lapset ovat sossun elättejä tietäähän kuinka paljon on mennyt veronmaksajie rahoja heihin. Näistä sossun eläteistä ei kukaan käy työssä sillä he saavat kaiken ilman työntekoakin. Ne saavat 21v asti kaiken sosssusta ja arvatkaapahan vain kuinka työ intoisia niistä tulee. Lasta tekevät heti että pääsee jälleen sossun luukulle kun siellä ovat tottuneet asioimaan.
Kukaan ei ole halukas töihin kun kotona voi maata puoleenpäivään asti.
Vanhemmat voi kokonaan antaa lapsensa veronmaksajien huostaan jos haluavat laistaa maksuissa.
KEenkään ei tarvitse ottaa vastuuta muuta kuin yhteiskunnan antaa kakki kakaroille 21-22v aasti jos vanhemmat vain luopuvat vanhemmuudestaan.
ja painaa 90kg.Eiköshän ole aika säännöstellä vähän syömisiä.Sä haukut minua sairaaksi paskaksi mutta mitä annat neuvoksi ettei poika kuole ylipainoonsa.
mitä sä saat tuollaisesta provoamisesta ???
Hanki itsellesi henkistä apua, sä todella tarvitset sitä !!!!
PROVO-HILMA minä kerrron totuuden ja sinä väität kaikkien kirjoituksia provoiksi.Äitinsä on samanlainen tonnikeiju.En tarvitse apua kun olen 173 cm pitkä ja painoa n.68 kg.Minä kyllä jaksan mutta kuinka tuo poika n.150 cm ja painoa 90 kg.Ettet vaan ole pojan äitsykkä kun noin älähdit.MOIPS SULLE.
Paljastit itsesi... Vittu että sä olet naurettava pelle.
Säälin tuollaista ihmisen kuvatusta....tai en alennu edes säälimään tuollaista, hyi helvetti !
en tajua, miksi joku olettaa jonkun olevan valmis ruokkimaan vieraita lapsia. Minulla ei olisi rahasta kiinni, mutten todellakaan viitsi nähdä vaivaa asian vuoksi, joka ei kuulu minulle lainkaan. Ja terveellinen ruoka muuten ei välttämättä ole kallista, esim. kaali on hyvin edullista ja todellinen terveyspommi. Lenkkimakkaraa en antaisi edes koiralle.
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
mies makaa ,käskee uusikon tehdä ruoat,pyyhkiä anuksensa,hoitaa miehenkin perustarpeet..lapset siinä sivussa tietty.
Täytyy olla aika tossun alla uusikko jos tuollaiseen suostuu ja tyhmä isä joka ei puutu tuollaiseen ..
Eihän tuo ap. kirj. ole totta?? Ei kai kukaan säännöstele suomessa enää ruokia?? Tai päihdeongelmaiset,jotka tarvitsevat rahansa muuhun..
Taidat tosiaan olla tuon pojan tonnikeijuäitsykkä.En paljastele itseäni vaikka ei kropassani olekaan mitään vikaa.En tarvitse kureliivejä kuten sinä.En myöskään kaipaa sääliäsi.Päinvastoin säälin sinua ja poikaasi.Opetelkaa syömään terveellissemmin niin kilot ehkä karisevat hitusen.Sinulla kylläkin jo ikäkin tuo lisäkiloja,mutta yritä edes.
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
ehdottaisin muutamia äidinkielen tunteja :D
167 cm, 52 kg
mies sulla raukka häirikkö
kaksi painovirhettä ;)
siis 167 cm 57 kg
MiTes sulla häirikkö
piti kirjoittamani
Aivan, isän sielä perheessä pitäisi pitää huolta lastensa ruokailusta!
Olet samanpituinen ja kymmenen kiloa painavampi kuin minä.Tuntisin itseni läskiksi, jos painaisin 68 KILOA.
Vaihteeksi.
Jos olisin äitipuoli, arvostaisin varmaan jotain asiallista viestiä/informaatiota tietyn ikäisten lasten kaloritarpeesta. Tai sitten voisit suoraan informoida lasten isää tai isää ja äitipuolta yhdessä siitä, että pojat ovat kasvupyrähdyksessä, minkä huomaa ruoankulutuksessa - syövät kaksi kertaa sen minkä aikuinen.
(Sinänsä minusta erinomainen ajatus, että jääkaapilla ei laukata, vaan ruoat syödään ruoka-aikana. Itselläkin tämä oli periaatteena, ja sitten kun oli joskus epäsäännöllisyyttä elämässä oli suorastaan työlästä saada tyttäret ymmärtämään että jääkaapin oven voi avata muukin kuin äiti, ja jotain voi kekata syödä. Mutta meillä nyt ei syöminen olekaan ikinä ollut elämän pääasiallinen tarkoitus.)
Liian isoa härkästä en sinuna tästä kärpäsestä tekisi. Lapset saattavat "sinua lohduttaakseen" paisutella juttuja - korostaa miten ikävä oli äitiä, ja kuka jätkä nyt sanoisi että on ikävä äitiä, helpompaa on sanoa että siellä oli nälkä. Ikävän ja näläntunteen voi lapsi sekoittaakin toisiinsa. Tärkeää on todeta että oli varmasti kivaa olla siellä ja nyt on taas kivaa kun olette täällä. Sitä ei kaikki etävanhemmat ollenkaan tiedä, miten paljon ja hankalaa työtä lähis saa välillä tehdä sen eteen, että lapsi yleensä menee sinne etälle - tunteita on paljon ja lojaliteettiristiriita on lapsen päässä olemassa vaikka miten fiksusti yrittää olla. Ja kun tulee murkkuikä niin kissa ties mitä syitä miksi ei voi mennä isän luo (kun on kaveribileet/treenit/kokeet jne jne.) Pidän itseäni sankariäitinä kun jaksoin pitää kiinni lapsen ja isän suhteen ylläpidosta silloinkin kun kumpaakaan ei näyttänyt kiinnostavan, ja helpoimmalla olisi päässyt luovuttamalla. Nyt on onneksi lapsenlapsilla sentään pappakin... joka on kiitollinen mm. minulle, eksälleen, siitä että EN luovuttanut.
Ehkä sitä ei osaa arvailla,kuinka paljon kasvavat poikalapset syövät. Se on PALJON. Ja lapset ovat kyllä kotonakin kovia syömään ja jo kahden tunnin päästä pitäisi olla lisää ruokaa ja ihan tähteeksi jäänyt ruokakin kelpaa. Iltapala-aikaan menee myös vielä ihan lämmin ruoka,joka on jäänyt päivältä.
Meillä on urheiluseurassa käynyt ravitsemuksesta puhumassa ihan ammattilaiset ja he sanoivat,että varsinkin ennen nukkumaanmenoa,lapsille pitäisi antaa ruokaa niin paljon,kuin he syövät.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
meidä perheessä asuvat minä.17-v tyttäreni,mieheni ja hänen 11 vuotias poikansa.
poika asunut meillä 3-vuotiaasta, koska äiti ei kuulemma jaksanut.poikaa pidän kuin omanani mutta silti hänestä löytyy piirteitä jotka ihmetyttävät. ruokaa teen sellaiset läjät että jokainen saa varmasti vatsansa täyteen ja jää yleensä vielä kahdelle koirallekkin.poika varsinkin yksin ollessaan tyhjentää jääkaapin.jugurtteja esim ostamme silloin tällöin tyyliin jokaiselle pari ja olen sanonut 100 kertaa että yksi riittää eikä niitä ole tarvis joka päivä syödä.hänpä hotkasee sieltä muidenkin annokset. tuoremehua tykkäämme kaikki juoda aamuisin lasin,sitä ostan tai ostin useamman purkin kerrallaan.töistä tullessani se on aina loppu.hän saattaa aamiaisella juoda pari litraa. siitäkin puhuttu että juo sinäkin lasi niin jää muillekkin se lasi.ja muistaa päivän ja sitten taas sama toistuu.meillä käy välillä vieraita,joten olisi kiva että voisi pitää jonkunlaista vierasvaraa.keksit ym joudun piilottamaan pitkin kotia sillä poika syö ne heti jos jättää kaappiin.minun mielestäni kurjaa ja ahnetta käytöstä.ja tässä vain murto osa
mun poika tyhjensi myös luvatta keksipaketteja kunnes joutui ostamaan aina uuden tilalle Omilla Rahoillaan.
Siihen se loppui. Testaappa toimiiko teillä.
Oma nyt jo 15 poikani syö kuin hevonen, on aika normaalia kasvavalle ja liikkuvalle teinille.
poika syö suruunsa, kokee olevansa ulkopuolinen ja hakee lohtua. Tuoremehu maksaa muuten vähemmän kuin maitolitra. Anna juoda mehua, appelsiinimehua voi lantata vedellä, niin ei maistu väkevälle. Toimisiko pojalla herkkupäivä/viikko ? Olisi pojalla joskus luvalla herkkuja. Ota poika avuksi kauppaan kantamaan mehuja. Tuskin se hinta oli ongelma, vaan harmitus kun mehut on aina loppu.
jos antaa omille lapsille uuden naisensa pompottaa miten haluaa ja kiusata heitä!!! Millanen isä oikein hyväksyy lasten kiusan ja kaltoin kohtelun???
Huh huh... ihan puistattaa noiden lasten puolesta jotka joutuvat kestämään pakolla kaikki.
kun sä olet tyhmä.
Aloititko itse tän koko provoviestiketjun ????????
kesämökillä avomieheni pojalle kattilallisem makaronijauheliha pikaruokaa ison kattilallisen ja poika mähki sen päivän aikana.Illalla alkoi mankua nälkäänsä niin tein hänelle 9 hotdogia nakeilla ja kaikki upposi sen läskipojan pötsiin.Ei vienyt nälkää päivällä ahmitut dominokeksipaketit eikä sipsit.Enpä ole sitä poikaa sen koommin luokseni ottanut vaan avokkini hommasi itselleen kämpän jossa silloin tällöin tapaa kakaroitaan ja mähkikööt minun puolestani siellä mitä tykkäävät.Äitsykkänsä on kyllä samanlainen suursyömäri ja läskiä löllyy hänelläkin.Ihminen on sitä mitä syö........
yhdellepäivälle 5 kiloa kaalilaatiokkoa, 10 l lihasoppaa ja 5 kpl hampurilaista, ja kaikki menee mun miehen lapsen suuhun! Se on kova poika syömään. Mikään ei riitä, maitoa menee 7 litraa suuan kanssa ja voi että, lissää pitää kantaa. Kakspäivää jos olis ja söis oltas konkurssissa. Mies on 48 kilonen ja pituutta 145 senttii, ei liho, mutta syö kun mikä. Huomena tulee ja varattuna on taas viisi ruokalajia.
JOTA JONKUN SAIRAS MIELI TUOTAAA::::::::::::::::::::::
Järkikin sanoo ettei kukaan pysty moisia määriä syömään. Idiootti on se LISSU joka moista paskaa kirjoittaa.
SAMAT SAATANAN KIRJOITUSVIRHEET JOKAISESSA KIRJOITUKSESSA!
VASTAAT RAUKKA ITSELLESI.
VITTU ETTÄ OLET SAIRAS PASKA
jos antaa kakaroidensa hyppiä aikuisten nenille. Lapset saavat näkyä muttei kuulua, tiesi jo vanha kansa sanoa. Miehen tulee suojella puolisoaan kaikelta häirinnältä.
jos antaa omien lapsieen pompottaa puolisoaan miten haluavat ja kiusata häntä! Millanen puoliso oikein hyväksyy vaimonsa kiusan ja kaltoinkohtelun???
Huh huh... ihan puistattaa näiden naisten puolesta jotka joutuvat kestämään pakolla kaikki.
Noinko kovasti ottaa, ettet ole se ykkönen vaan kolmonen miehen elämässä. Soriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... niin se vaan menee. mies suojelee lapsiaan jos on mies...jos ei on nahjus-
saavat näkyä muttei kuulua. Olivat kenen lapsia hyvänsä.
olen tehnyt selväksi alusta pitäen, etten ole kokki enkä leipuri, kukaan ei odota minulta ateriapalveluita. Miksi ihmeessä muuten eksäsi nyksä ylipäätään ruokkii lapsiasi? Kai hänellä parempaakin tekemistä olisi.
"Miten haluaisitte uusperheen "äitinä" asian hoidettavan,jos olisi omalla kohdallanne?"
Mielestäni sinun olisi olla todella tyytyväinen, mikäli joku nainen vaivautuu ruokkimaan lapsiasi. Ihmeellistä sukupuolirajoittunutta ajattelua. Missäs lasten isä on? Sohvalla kai.
Mikään kelpaa arvon uusikolle? Alkeperäinenhän nimenomaan pyytää neuvoa,kuinka hienotunteisesti kertoa isän vaimolle ettei ruoka,joka saattaa riittää toiselle ei tässä tapauksessa riitäkään,ilman että uusi rouva närkästyy!
Varmaan ap olisi vielä kiitollisempi ja nöyrempi,jos lapset saisivat tarpeeksi sitä ruokaa..
Isä on oletettavasti siellä sohvalla,ja se taas on uuden perheen ongelma ja tasa-arvon määritelmää,eikä kuulu exälle.
ongelma on eksän ja miehen välinen, en edelleenkään näe yhtään syytä, miksi jonkun naisen pitäisi nähdä vaivaa toisten lasten ruokkimisesta. Tietysti on kaikenlaisia "äiti teresioita", mutta kai harvemmassa. Ihan kiva tietty, jos sattuu lapsirakas nyksä kohdalle, mutta tuskin kovin yleistä. Miksi naisen pitäisi aina olla se hyvä lämmin hellä? Siis neuvo aloitukselle on, että pitää itse lapsensa ruoassa ellei lasten isä kykene alkeellisimpaankaan hoivaan. Ei ole todellakaan "iskän uuden" ongelma. Seuraavaksi vaaditaan ruokkimaan koira ja putsaamaan undulaatin häkki? Anteeksi kun kärähdin, on varmaan huono päivä, provosoiduin, mutta kuitenkin mielipiteeni on tämä, joten laitan viestin menemään.
Mielestäni aloittaja teki tarkoitusperänsä selväksi heti ilmaisulla "uusi nainen". Jos hän olisi käyttänyt termiä puoliso, vaimo, kumppani, partneri tms, en ehkä olisi agitoitunut niin voimakkaasti. Siis provoilualoitus.
Samaa mieltä, pelkkä provo joka ei kaipaa vastausta.
Millä perustelet,että tämä on ap.kirj. on provo? Muulla kuin termeillä?
luin tarkemmin ap.kirj. ja minulle tuli mielikuva,että ehkä mies vaihtelee naisiansa??
Nimitetäänkö heitä aina uudelleen puolisoiksi,äitipuoleksi..???
Ehkä hän ei vain ansaitse puoliso-nimitystä..
hänen vielä vähemmän tarvitsee tehdä ruokaa vieraille ihmisille :DD
tälläisen sonnan todeksi ???
Onko todella niin ettei palstalla saa aikaan kirjottelua muut kun tälläiset paskan kirjoittajat.
kunhan huudattaa...
ennen vanhaan ei uskottu,että sellaisia vempeleitä tulisi kuin kännykät...nykyään arkipäivää..
avaa silmäsi!
silmät? Kuule sehän on jo tiedossa että uusien naisten päämäärä on tehdä miehen lasten elämästä hankalaa ja estää isää tapaamasta lapsiaan! Ei siinä tarvi silmiä avata enää, kyllä pitäs jo silmät ummistaa, on se niin rajua touhua jo.
=D=D=D=D
Onneksi mun lapset on säästyneet isän uusilta naisilta täysin!! Ei voi kun olla onnellinen ja ristiä kätensä, että on ajatellut lastensa parasta aina.
Emme ole exän kanssa koskaan antaneet lasten tapailla hänen naisiaan, juuri siksi ettei he saisi tuntea itseään vieraaksi isän luona, eikä heitä kohdeltaisi huonosti.
On luojan lykky, että kielsin mieheltä ettei naisensa tapaa lapsiamme. Huh... kaikkea ne keksi.
BLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Puhti poissa? Oletko tylstymässä?
AI KAUHEETA! Juuri tuollasten takia en koskaan ole antanut lupaa lasteni nähdä isänsä naikkosia. He tekevät juuri tuota ettei lapset enää tulisi isän luo.
Sanoin aikanaan, että valitakaa isä ja naiset tai minä ja ihana kotimme! Lapset ei miettineet yhtään kun sanoivat että tottakai koti ja äiti.
Sen koommin emme puhuneet isän naisista, sillä he eivät kuulu elämäämme mitenkään. Olisi loukkaus lapsia kohtaan, jos ex mies toisi naisensa meille minun ja lasteni silmien alle. Emme voisi kuvitellakkaan että perheen rikkojat tulisi meille kahville.
Anoppikin kauhisteli aikanaan, kun mies hylkäsi lapsensa.
Meillä on asiat hyvin kun emme laskeneet miehen naisia meille koskaan. Nyt mies katuu ja itkee kun lapset eivät halua olla isänsä kanssa.
Miksi lasket lapset paikkaan missä heitä halveksitaan? Soita lastenvalvojalle, ja sano että lapsia kiusataan, eikä heille anneta ruokaa, niin loppuvat isän ja lasten tapaamiset.