Ostajat soittelevat öisinkin?

Kiinteistövälittäjät kehuskelevat kuinka epätoivoiset ensiostajat soittelevat yölläkin ja vaativat yksityisnäyttöä heti aamuksi ennen kuin joku muu ehtii ensin.

No, turha hätiköidä, sillä harva asunto myydään ensimmäiselle halukkaalle. Kunnon näyttö pidetään ja siellä on aina niitä, jotka ovat valmiita pistämään tuohta pyynnön päälle.

Myyjät kilpailuttavat ostajia ja rahakkain voittaa. Samalla kiinteistövälittäjä korjaa hintatietämystään ylöspäin uusia toimeksiantoja varten.

Näin ne hinnat nousevat.
5145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikun kerätä hölmöiltä muuleilta kaikki velkaeurot parempiin taskuihin. Niinhän tehtiin 1998-1991.

Äänestä

En minä ainakaan laittaisi asuntoani yleiseen näyttöön. Yksityisnäyttö oikeasti kiinnostuneille ja sillä siisti. Ensimmäinen joka tarjoaa hyväksyttävän summan saa asunnon, jos sattuu naama miellyttämään. Muistakaa käyttäyty nätisti näytöillä.

Äänestä
  • Mulla ollu asunto 2vko myynnis eikä yhtään yhteydenottoa. Tasan ei mene nallekarkit.

    Äänestä

  • Toivotonta on kirjoitti:

    Mulla ollu asunto 2vko myynnis eikä yhtään yhteydenottoa. Tasan ei mene nallekarkit.

    Mulla vielä kauemmin, kauppa ei käy.

    Äänestä

Jos kiinteistövälittäjälle on annettu ohjeeksi normaali hintapyyntö ja ostajaehdokas onnistuu asunnon näkemään yksityisnäytössä ennen varsinaista näyttöä, niin hän saa asunnon samantien lupautumalla maksamaan koko pyydetyn summan. Homma ikäänkuin katkeaa siihen. Näin olen itsekin ostanut.

Jos yksityisnäytössä tarjoaa alle pyydetyn summan, niin sitten homma menee useimmiten yleiseen näyttöön. Siellä halukkaita ostajia voi olla paikalla useita ja heiltä satelee yleensä pyyntihintaa matalampia tai korkeampia tarjouksia. Välittäjä on velvollinen toimittamaan kaikki nämä tarjoukset myyjälle, joka tekee lopullisen päätöksen kenelle myy (tietenkin korkein tarjous).

Jos taas kiinteistövälittäjälle on annettu asunnon myyntiohjeeksi lähtöhinta (pohjahinta), jonka päälle saa tehdä tarjouksia, niin välittäjä kertoo myyjälle saadut tarjoukset. Myyjä päättää sitten kun on tyytyväinen korkeimpaan saamaansa tarjoukseen tai voi todeta, ettei mikään tarjouksista ollut riittävän houkutteleva. Myyjä ei ole sitoutunut myymään korkeimmalla tarjouksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myyjän markkinat kirjoitti:

Kiinteistövälittäjät kehuskelevat kuinka epätoivoiset ensiostajat soittelevat yölläkin ja vaativat yksityisnäyttöä heti aamuksi ennen kuin joku muu ehtii ensin.

No, turha hätiköidä, sillä harva asunto myydään ensimmäiselle halukkaalle. Kunnon näyttö pidetään ja siellä on aina niitä, jotka ovat valmiita pistämään tuohta pyynnön päälle.

Myyjät kilpailuttavat ostajia ja rahakkain voittaa. Samalla kiinteistövälittäjä korjaa hintatietämystään ylöspäin uusia toimeksiantoja varten.

Näin ne hinnat nousevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu