Johnson 20hv vm 93 kannen vaihto

Moro,

Kannessa sytytystulpan kierteet paskana, ja pari halkeamaa. Moottorikoneistamon kaveri oli sitä mieltä, et on halvempaa pistää vaihtokansi kuin ruveta tuota fiksaamaan.. ja purkaamolta löytyikin vaihtokansi.

Onkos mitään ihmeempää mitä tuossa tulee ottaa huomioon kun sitä vaihtaa? Käsikirja puhuu et pultit momenttiin 24-27Nm - pystyyköhän tätä arvioimaan, vai onko parempi ostaa varmuudeksi se momenttiavain?

Tartteeko tiivisteen väliin laittaa jotain tiivistysmassa tms? uuden tiivisteen sain hommattua us-partsilta.
23070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkasta ensimmäiseksi, onko sen kannen tiivistyspinta suora. Se onnistuu aivan suoran lasilevyn ja esim.120 numeroisen hiomapaperin avulla, kun painat HUOM: keskeltä kantta, ja raapaiset. Jos johonkin kohti jää naarmutonta aluetta, jatka hiomista, että kauttaaltaan tiivistyspinta on kevyesti hiottu.Ja paina aina keskeltä kantta,ja hiomaperi ei saa ryppyillä,- muuten se menee lintalleen.

ja putsaa tulppien kierteetkin ja kaikki reiät hionnan jäljiltä.

Ja toiseksi poista sylinterien tiivistyspinnoista kaikki töhnä perusteellisesti pois, jot mahdollisesti entisestä tiivisteestä on siihen kuivettunu.-Älä päästä roskia mäntien päälle, kun ne saattavat jumittaa männänrenkaita, tunge joku rätti sylintereihin joka estää roskien valumisen vääriin paikkoihin.

Ja se momenttiavain taitaa olla välttämätön, koska entisetkin tulpan kierteet on sen puutteessa menneet rullalle.

ja voitele kansipultit grafiittirasvalla, ennekuin niistäkin menee kierteet, ja laita joka kerta tulpan kierteisiin vähän öljyä, ja kiristys vain sen verran, mikä kymmensenttisellä tulppa-avaimen varrella litistää tiivisteprikan.
ja varmista myös termostaatin toiminta.
ja hanki se momenttiavain, ja putsaa myös pulttien kierteet, niin hyvä tuloo.

Liimaa se ei välttämättä vaadi, mutta jos epäilet vesivuotoa kannen raosta, niin laita, mutta älä liikaa, sekin voi tursuta vesitilaan pullistelemaan.

Eikä se haittaa perämoottorissakaan, jos momenttiavaimella kiristät kansipultit vaikkapa viiden tunnin ajon jälkeen.

Ei siinä sen kummempaa, ku mukavaa remonttia, ja voitele kaikki muutkin paikat samantien, vaikkapa ohjausakselin ja kaasuttimen puslat.

Äänestä

Kiristä ne kansipultit keskeltä lähtien ristiin siksakkia,eikä kerralla täyteen momenttiin,- ettet vain tempaise toisesta päästä kerralla momenttiin, ja kanteen jää turhia vääntöjännityksiä.

Tämä neuvo siksi, kun oli tarpeen itellekin palauttaa mieleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


samppa12345 kirjoitti:

Moro,

Kannessa sytytystulpan kierteet paskana, ja pari halkeamaa. Moottorikoneistamon kaveri oli sitä mieltä, et on halvempaa pistää vaihtokansi kuin ruveta tuota fiksaamaan.. ja purkaamolta löytyikin vaihtokansi.

Onkos mitään ihmeempää mitä tuossa tulee ottaa huomioon kun sitä vaihtaa? Käsikirja puhuu et pultit momenttiin 24-27Nm - pystyyköhän tätä arvioimaan, vai onko parempi ostaa varmuudeksi se momenttiavain?

Tartteeko tiivisteen väliin laittaa jotain tiivistysmassa tms? uuden tiivisteen sain hommattua us-partsilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu