Penkkien reunuskasveja?

Puutarhahörhö

Teemme alusta asti uutta pihaa, johon tulee laajoja istutusalueita. Mitä kasveja teillä on isojen kukkapenkkien reunuskasveina? Itse olen laittanut rentoakankaalia ja mirrinminttua, jotka tuntuvat leviävän mukavasti. Yhdessä penkissä menee reunalla karpaattienkelloa, jota olen kasvattanut siemenestä. Lisäksi minulla on tulossa siemenistä tarharistikkiä, hiukan kivikkosuopayrttiä ja hopeahärkkiä. Miten nämä toimivat kukkapenkin reunuskasveina ja kestääkö kauankin ennen kuin niistä saa kunnolla täytettä reunoihin? En ole mikään innokas kitkijä... Rahaa kun en haluaisi laittaa kovin paljoa valmiisiin taimiin, niin osaatteko suositella jotain nopeasti leviäviä penkkien reunuskasveiksi sopivia kasveja tai vaihtoehtoisesti siemenistä kasvatettavia lajeja, joista saisi kerralla isomman määrän taimia?

Lisäksi meillä on aurinkoinen tienvierusrinne, jonka päällä kasvaa pensaista vapaasti aidanne. Rinne on sen verran jyrkkä, että siihen ei voi laittaa nurmikkoa, joten millä sen saisi parhaiten peittoon? Maahumalaa sinne laitoin. Onko muita?

3

1840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikko

      Minulla parhaita ovat julianesikko, peittokurjenpolvi, rönsyansikka, posliinirikko, isorikko, matalat kuunliljat. Nopeimmin leviäviä -eivät kuitenkaan riesaksi asti- ovat julianesikko,posliinirikko ja peittokurjenpolvi. Varo maahumalaa, siitä saa pihalleen ikuisen riesan!

    • aiheesta

      Lapinunikko leviää ite siemenistä, taimia voi siirrellä helposti kun kasvaa mättäänä. Vuorineilikka on hyvä ja helppo, kukkii pitkään. Ketoneilikka ainakin leviää reilusti, vaatii kuritusta pysyäkseen rivissä, samoin Grönlannin hanhikki. Esikot käy, samoin kesäpikkusydän.
      Karpaattienkellolla on taipumus lörpsähtää eikä se ole oikein innokas leviämään. Ristikki kasvaa vähän harvasti ja sitä on hankala kitkeä, jos pääsee ruohottumaan.

      Rinteeseen kannattais panna useampaa kivikkokasvia ja antaa niiden tapella keskenään. Jos se on niin jyrkkä, niin se on kuivakin ja kasvit pitää valita sen mukaan. Maahumala ei varmasti pysy siellä mäessä vaan pyrkii kosteutta kohti ja yrittää pian vallottaa koko tontin.

    • sammalleimu maanpeit

      sammal leimu kestää kuivaakin, on hyvä maanpeitekasvi. Monia värejä on saatavilla, vaatii muutaman vuoden välein leikkauksen tai tulee liian turnuksi kun juurtuu latvoista.KUKkii kesä / heinäk.Erivärejä muutaman neliön aloina, niin , on aivan upea väriloisto kun peittää maan täysin.Istutusväli n. 70sm. siinä menee se muutama vuosi kun kasvaa umpeen, ja joutuu leikkaamaan juuresta poikki, mutta taas kasvaa entistä ehompana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4827
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2188
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1832
    4. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1475
    5. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1381
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      21
      1360
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1126
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      316
      1099
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe