Dubrovnikin matka tiedossa

Ritva111

Olemme menossa piakkoin Kroatian Dubrovnikiin häämatkalle. Ja nyt haluaisin tietää paljon maksaa taksi lentokentältä Dubrovnikin vanhan kaupungin laitamille? Entäs sitten bussilla sama matka, paljon se maksaa?
Jos jollain on kokemuksia kaupungista niin oletteko olleet tyytyväisiä matkanne? Mikäs olisi voinut olla toisin matkallanne? En ole aikaisemmin käynyt Kroatiassa ja mielenkiinnolla odotan matkaani.

5

2052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksi kertaa käynyt

      Taksin hinta lentoasemalta Dubrovnikin vanhaan kaupunkiin(paikallisesti käyttävät nimitystä stari grad) maksaa noin 250-300 kunaa, riippuu vähän kuljettajasta ja siitä kuinka paljon jättää kuskille tippiä. Bussilla sama matka on noin 30 kunaa, mutta bussit ovat tupaten täynnä ja laukkuja saattaa mystisesti kadota kyydistä. On harvinaista, mutta kannattaako sitä riskiä ottaa- mun mielestä ei.
      Dubrovnik on matkailun kannalta ihan ok kaupunki, mutta voi käydä pidemmän päälle tylsähköksi. Vanha kaupunki kannattaa käydä katsomassa kuten myös Lokrum-niminen saari, jonne on veneyhteys vanhan kaupungin satamasta. Kolmen saaren risteily on myös hieno kokemus, jos tykkää veneellä reissata.
      Myös päiväretket Bosnian ja Montenegron puolelle ovat suosittuja. Itse olen käynyt vain Bosniassa Mostarissa, ja ihan mukava retki oli. Omat päiväreissut on tehty matkanjärjestäjä Lea Travelin kautta.
      Heidän toimistonsa löytyy Lapadin kävelypromenadelta, bussilla numero 6 pääsee aivan viereen, 100m kävelymatkaa pysäkiltä.
      Heinäkuussa ei kannata mennä jos ei ole pakko, lämpötila on tukalankin kuuma, pahimmillaan 40 astetta varjossa. Kaupunki on tuolloin myös täynnä turisteja joten hinnatkin ovat kymmenisen prosenttia korkeammat. Turistiravintoloita kannattaa välttää, esim Gruzin satamasta löytyy aivan mahtavia ravintoloita puolet edullisemmalla kuin esimerkiksi vanhassa kaupungissa. Ravintolassa kannattaa jättää tippiä, mikäli haluaa hyvää palvelua jatkossakin.
      Paikalliset viinit ja oluet ovat aivan mahtavia, kannattaa kokeilla.

      Mutta, hyvä valinta lomakohteeksi mikäli haluaa olla omatoiminen. Tekemistä on paljon, kuten valinnanvaraakin. Paikalliset ovat suurimmaksi osaksi ystävällisiä,avuliaita sekä vieraanvaraisia. Apua saa kun tohtii pyytää.

    • Bussikyytiläinen

      Olin Dubrovnikissa heinäkuussa ja voin suositella bussikyytiä lentokentältä vanhan kaupungin Pile Gatelle. Bussi lähtee lentokentän ulko-ovelta (Atlas) ja vie ilman pysähdyksiä Pile Gatelle. Hinta on 35 kunaa. Bussit lähtevät aina saapuneiden lentojen yhteydessä ja kun yksi lähtee niin seuraava tulee jo paikalle. Bussit ovat täysiä mutta niihin myydään vain istumapaikkoja, joten liian täydeksi eivät pääse. En näe kovinkaan suurta riskiä matkatavaroiden katoamiselle, sillä bussi ei tosiaan pysähdy kuin kerran, lopullisessa päämäärässään. Bussifirman henkilökunta nostaa laukut bussiin ja rahastus tapahtuu sisällä bussissa. Itse ainakin käyttäisin ko. palvelua toistamiseenkin. Matkalla lentokentältä on muuten mahtavat merinäköalat, joten kannattaa valita paikka kuljettajan puolelta. Hyvää matkaa!

      • ritva111

        Kiitoksia asiallisista vastauksista oikein paljon!!!


      • Ollioho
        ritva111 kirjoitti:

        Kiitoksia asiallisista vastauksista oikein paljon!!!

        Koskas ootte menossa dubrovnikiin häämatkalle? Täällä samanlainen reissu tiedossa:)


      • ritva111
        Ollioho kirjoitti:

        Koskas ootte menossa dubrovnikiin häämatkalle? Täällä samanlainen reissu tiedossa:)

        Syyskuussa ollaan menossa sinne päin Eurooppaa. Oletko sinäkin mennyt naimisiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      342
      3614
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      475
      3167
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2160
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1505
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1240
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1233
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1222
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe