Keskenmeno?

Oon 6 viikolla raskaana, viime viikolla kävin tekemässä testin, kun kuukautiset oli melkein kaksi viikkoa myöhässä. Pari päivää on nyt ollut lievää pahoinvointia ja heikotusta, vähän niin kuin olisi pyörryttänyt. Tänään on ollut jonkin verran ruskeaa vuotoa ja lievää kipua alavatsassa, ei kuitenkaan ihan samanlaista kuin kuukautiskivut. Sairaalaan on pistetty lähete aborttia varten, mutta jos nyt saan keskenmenon, mitä pitäisi tehdä? Neuvoja/kokemuksia?
71415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onpa kiva että kerrot meillekin että olet menossa tekemään abortin. Me kaikkihan tosiaan annettiin ne omat pienemme ihan vapaaehtoisesti pois...

Mitäs jos ei kerrotakkaan sulle mitä teet, jos tuleekin keskenmeno ennen aborttia? Iik, kun olet ihan pulassa! Pitääkö etsiä sulle sen sairaalan puhelinnumerokin valmiiksi?

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta palautteesta... Onks NYT hyvä fiilis?? Ei se tietääkseni ole mun vikani, jos oot menettänyt lapsesi, enkä oo tekemässä aborttia sen takia, että haluaisin jotenkin loukata kaikkia keskenmenosta kärsineitä.

    Äänestä

  • female kirjoitti:

    Kiitos asiallisesta palautteesta... Onks NYT hyvä fiilis?? Ei se tietääkseni ole mun vikani, jos oot menettänyt lapsesi, enkä oo tekemässä aborttia sen takia, että haluaisin jotenkin loukata kaikkia keskenmenosta kärsineitä.

    Ei ehkä tullut mieleesi lukea tuolta alempaa, miten kovasti toiset oikeasti haluaa lasta, mutta joillekin vain tulee keskenmeno kerta toisensa jälkeen? Niitä lapsia oikeasti toivotaan ja aika moni, itseni mukaan luettuna, ei ole mitenkään erikoisen kiinnostunut kuulemaan, että joku on ihan vain omaa itsekkyyttään menossa omatoimisesti tappamaan sen oman pienen elämän alkunsa. Vaikkei se sinun syysi olekaan, että toiset olisivat halunneet pitää sen, minkä vähäksi aikaa saivatkin, ei ole kauhean fiksua mainostaa täällä olevansa menossa tekemään aborttia. Itseeni se ei enää niin paljon satu, mutta voin kuvitella miten olisin reagoinut kaksi päivää oman kokemukseni jälkeen.

    Jos tulee keskenmeno ennen kuin pääset siihen kaipaamaasi aborttiin, ota vaikka yhteyttä lääkäriin. Tavallisesti se kyllä tulee ihmisellä muutenkin ensimmäisenä tuossa tilanteessa mieleen...

    Äänestä

entä jos kävisit vaikka kyselemässä tuolta abortti palstalta mieluummin? sieltä vois hyvällä tuurilla löytyä joku jolle on käynyt samalla tavalla, täältä tuskin löytyy.

Äänestä

voi sinua, miten väärän palstan valitsit.........

Äänestä
  • Kysymyksen tekijä ei ole varmaaan mitenkään halunnut pahoittaa keskenmenon kärsineitä ihmisiä. Joten jos tekään ette pahoittaisi hänen mieltään. Valitettavasti en osaa antaa kysymykseesi vastausta. Lähinnä vaan ihmetyttää miten ihmisillä ei ole itsehillintää. Voimia päätökseesi.

    Äänestä

kun tuin viestis niin itku tuli, itse kamppailen samoilla viikoilla tuleeko keskenmeno vai ei ja sinä olet menossa tekemään aborttia....elämä on niin epäoikeudenmukaista ja se että vielä täällä käyt moisia asoita kyselemässä osoittaa ettet kyllä yhtään ajattele muita, mieti miten monen mielen pahoitit jutullas!!!! valitse oikea sivu aiheellesi!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


female kirjoitti:

Oon 6 viikolla raskaana, viime viikolla kävin tekemässä testin, kun kuukautiset oli melkein kaksi viikkoa myöhässä. Pari päivää on nyt ollut lievää pahoinvointia ja heikotusta, vähän niin kuin olisi pyörryttänyt. Tänään on ollut jonkin verran ruskeaa vuotoa ja lievää kipua alavatsassa, ei kuitenkaan ihan samanlaista kuin kuukautiskivut. Sairaalaan on pistetty lähete aborttia varten, mutta jos nyt saan keskenmenon, mitä pitäisi tehdä? Neuvoja/kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu