Valvira (entinen TEO) on antanut tänään kannanoton ja ohjeistuksen ettei "keikkalääkäri" (siis vuokrafirman lääkäri, ei virkasuhteinen) saa kirjoittaa M-1 lähetettä. M1-lähete on julkisen vallan käyttöä ja perusoikeuksian rajoittamista joten ainoastaan virassa oleva lääkäri saa kirjoittaa lähetteen.
Käytännössä jos olet "keikkalääkärin" m-1 lähetteen johdosta pakkohoidosta niin valittamalla hallinto-oikeuteen saat pakkohoitopäätöksen puretuksi muotovirheen/ilman viran suomaa valtaa annetun päätöksen perusteella. Esim. tästä on jo tullut jonka johdosta juuri Valvira antoi uuden ohjeistuksen.
Tämä on merkittävä parannus mt-potilaiden oikeusturvaan ja oikein tervetullut asia. Pelkona vaan saattaa olla että tulossa oleva terveydenhoitolakiuudistus palauttaa asian ennalleen.
Tutustukaa kukin Valviran nettisivustoon ja kyseiseen päätökseen.
Valvira:n kannanotto: "keikkalääkärin" M1-lähete "laiton"
10
1047
Vastaukset
- lääkis_
Ei se silti tarkoita sitä että lähetteen kirjoittanut keikkalääkäri joutuisi vastuuseen.
- OPM
Muistaako kukaan kun yksityisestä pysäköinnin valvonnasta käytiin oikeutta monissa asteissa ja lopulta se sallittiin. Kyseessä oli silloin epäily virkavallan anastamisesta. Tästä vois joku saada jos löytäis erittäin hyvän juristin mielenkiintoisen ennakko-oikeustapauksen virkavallan anastamisesta.
Potilaan kannalta keikkalääkärin kirjoittama m1-lähete on lainvastainen ja sen perusteella tehdyn pakkohoitopäätöksen saa puretuksi oikeusteitse hallinto-oikeudesta. Tätä nyt esim. hoitajat.net keskustelu-sivustulla pelätään. Suurin osa esim. pääkaupunkiseuden m-1 lähetteista on keikkalääkäreiltä ja periaatteessa niistä saisi osan puretuksi.. jos mt-potilaat vaan tajuaisivat ajaa oikeuksiansa.. tai joku hoitaisi heidän edunvalvontaasa kunnolla.t
- Oikeutta..
Mistäs potilas sen tietää, että onko lähetteen kirjoittanut keikkalääkäri tai virkaa tekevä?
Se mitä tulee oikeuteen valittaa hallinto-oikeuteen, niin laki itsessään kummastuttaa. Jos poliisi kirjoittaa sinulle ylinopeus-sakot ja kistät ylinopeuden, niin asia siirtyy automaattisesti oikeuteen, jossa poliisilla ja syyttäjällä on näyttötaakka siitä, että ylinopeus on syntynyt. Mikäli sinut lähetetään hullujenhuoneelle ja olet asiasta eri mieltä, niin sinun pitää itse hankkia lakimies tai itse laatia valitus hallinto-oikeuteen ja mikä tahansa psykoottisuus väite menee toden-näköisemmin läpi kuin ei menisi. Kyllä sen käytännössä pitäisi siirtyä automaattisesti oikeuteen siten, että hoitohenkilökunnalla on velvollisuus kohta kohdalta osoittaa hoidon perusteet.- Valitus
katsottaisiin mielisairaudeksi.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169