2000 - mallisen farmarin puhallin on pakko pitää vähintään kolmosteholla koko ajan. Kesällä tulee muuten melkosen kuuma ja talvella taas jäätyy, jos ei ole kolmosella ja lämmöt täysillä... Onko muilla ollut samoja ongelmia, ja mikähän olis lääkitys ? Autolle siis.
Xsaran puhallin
edd
51324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Milloin viimeksi olet vaihtanut raitisilmasuodattimen?Jos et ole vaihtanut niin se on varmaan melko likainen ja heikentää varmasti puhaltimen tehoa.
Veijo kuule, auto ollut mulla nyt vuoden, enkä sinä aikana ole vaihtanut. Sijaitsee missä ja onko vaihto minkäläinen operaatio?
sijaitsee oikeanpuoleisessa etujalkatilassa, kojetaulun alla. Irroita huopaverhous takareunastaan ja raitisilmasuodattimen kotelo löytyy pystyasennossa hanskalokeron alta/takaa. Hieman joutuu taivuttelemaan itseään hankalaan asentoon. Kaksi ruuvia auki (olikohan torx vai ristipää) ja saat kotelon auki ja suodattimen vaihdettua. Lattialle tulee aikalailla roskaa, eli suojaus, mikäli imuri ei ole vieressä. Ohjeita aiheesta on muistaakseni ollut palstalla melko hiljattain aiemminkin. Alkuperäisen Purflux-suodattimen saa edullisesti Kai Knuutilalta Helsingin Malmilta - jos satut sillä suunnalla liikkumaan.
eiköhän tämä ole tässä.
suodattimen kotelo lähtee 00 mallissa irti aivan ilman ruuveja, siinä semmonen pikalukitus eli liu'utat kannen vaan pois.