Eilen kun lähdettiin lasten jalkapalloharjoituksista, niin yksi ja toinen vanhempi siinä tuskaili että "pitää lähteä kontaktoimaan koulukirjoja".
Kirjat ovat koulun omaisuutta, ei oppilaan. Suomessa on maksuton perusopetus. Silti opettajat edelleen painostaa vanhempia päälystämään kirjoja omalla kustannuksellaan, vaikka asiasta on puhuttu vuosittain jo pitkän aikaa ja luulisi olevan yleisesti teidossa että päällystystalkoot ovat täysin vapaaehtoista toimintaa.
Kirjat ovat koulun omaisuutta, ei oppilaan. Suomessa on maksuton perusopetus. Silti opettajat edelleen painostaa vanhempia päälystämään kirjoja omalla kustannuksellaan, vaikka asiasta on puhuttu vuosittain jo pitkän aikaa ja luulisi olevan yleisesti teidossa että päällystystalkoot ovat täysin vapaaehtoista toimintaa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ihan vapaaehtoisesti päällystämme - myös sinun kaltaistesi lasten kirjat.
Taitavat he parat tarvita muutenkin tukea, kun vanhempansa eivät välitä, osaa eivätkä kykene, oikein mihinkään...
Meillä ainakin päällystetään kirjat. En ilkeäsiä laitaa lapselle kirjoja edes mukaan, jos ei olisi muovit päällä.
Johan opettajatkin huomaisivat millasia vanhempia lapsilla on kun kirjat missä kunnossa tahansa tunnille tuodessa.
Ei kovin suuri vaiva tehdä..
Toivottavasti lapset ei ota mallia avuttomista ja ruikuttavista vanhemmistaan ja jatka omilleen "perinnettä"
Mukavaa alkavaa lukukautta kaikille oppilaille ja tarmokkuutta opiskeluun.
Pistä vaan osoitteesi tähän niin käväisen heittämässä kolmisenkymmentä kirjaa päällystettäksi.
Kierrätettäväksi takoitettu kirjan kansi muuttuu ongelmajätteeksi kun se kääritään PVC muoviin.
joten seuraavilla käyttäjillä on hauskempaa lukea siististä kirjasta.Koululla ei ole varoja ostaa joka ruikuttajan lapselle uusia kirjoja.PVC:tä on kummemmissakin paikoissa. Vähennä sieltä, äläkä aina valita!
Pitääkö vanhemilla sitten olla varaa päällystää kirjoja seuraavan vuoden oppilaiden hyväksi?!?!
Kyllä se kirjojen kierrätyskestävyyden lisäys on koulun tehtävä, ei vanhempien.
Onko jotkut vamvemmat ihan oikeesti jotenkin sekasin, aina vaan ottamassa ei koskaan antamassa. Huh huh, lapset on vanhempie ja tulevaisuus on lapsissa,oman ymmärrykseni mukaan jokainen vanhempi on valmis vaikka mihin lasten ja yhteisen edun hyväksi, mutta näin ei näytäkään olevan, olenkin poikkeus, huh. Päälystäkää nyt perkele ne kirjat älkääkä olko ihan tyhmiä!
Itse maksan veroja yli 25.000€ vuodessa, luulisi silä nyt saavan minun lapsilleni sellaiset kannet kuin koulu haluaa. Onko ihna tosi että pitää omalla kustannuksella vielä alkaa muovittamaan kirjojen kansia?
Ehkä olisi parasta sitten poistaa julkiset palvelut ja siirytä aitoon kapitalismiiin. Jos kerran asiat maksetaan itse, niiin sitten ne myös maksetaan itse ja jolla ei ole varaa, niin se on sitten voi voi.
voit aivan varmasti jättää kirjat muovittamatta, kukaan tai mikään taho ei velvoita sinua siihen!! Meidän koulussamme kirjat ovat lasten, meille on aivan saman tekevää, missä kunnossa kirjat ovat, jos oppilas saa ne käyttökelvottomiksi, on vanhempien velvollisuus hankkia uusi. Ne kirjat, jotka ovat koulun, päällystetään koulussa eikä niitä anneta oppilaille kotiin, niitä käytetään tunneilla.
Relaa vähän, nauti lapsestasi ja hänen oppimisestaan niin jalkapallon kuin koulunkin saralla.
Miksi vanhempien pitäisi hankkia uusi kirja, jos lapsi pilaa OMANSA?!?! Eikö se oli heidän oma asiansa?
Vanhempien pitää hankkia uusi kirja, jos lapsi pilaa KOULUN OMISTAMAN KIRJAN!!!
Kirjat ovat koulun omaisuutta, eikä vanhempia pitäisi patistella niitä päällystämään omalla kustannuksellaan. Hienoa jos teidän koulussa koulu päällystyttää kirjansa, itse en ole lasten kanssa sellaiseen kouluun vielä törmänny, vaikka olemme asuneet kolmella paikkakunnalla ja olleet kuudessa koulussa.
Mutta eipä kunnat muutenkaan juuri piittaa laista, vaan toimivat miten huvittaa. Maksuton perusopetus alkaa pikkuhiljaa olla julkinen vitsi.
on tuhonnut OMAN kirjansa käyttökelvottomaksi, ei hänellä enää ole kirjaa. Koulun velvollisuus ei ole antaa hänelle toista rikotun tilalle, vastuu on siinä kohtaa vanhemmalla. Heidän tulee hankkia lapselleen uusi. Sen vuoksi.
Koulun kirjoja on vaikeampi päästä tuhoamaan, ne toki kuluvat käytössä, mutta valvonta pelaa sen verran hyvin, ettei tahallista tuhoa ole päässyt tapahtumaan.
Mutta toisaalta, mitäs tuosta. Verovarojahan niihin vain käytetään, ajatteles, että niidenkin, joilla ei lapsia ole ollenkaan.
Kukaan ULKOPUOLINEN ei voi vaatia hankkimaan uutta tuhotun OMAN tilalle. YMMÄRRÄTKÖ?
Kirjat ovat koulun omaisuutta ja koululla on opetusvelvollisuus, siksi koululla on perusteet vaatia vanehmpia korvaamaan tuhottu koulun omaisuus. YMMÄRÄTKÖ? No ei se mitään, en odottanutkaan että ymmärätäisit, jos se ei tähän mennessä tullu selväksi.
siitä vaan suositellaan, mutta ei ole pakko.
En minä ole päällystänyt kaikkia kirjoja, jonkun olen ja joitakin en. Ei se ole pakko. Miksi suurentelet asiaa?
Ei asiaa suurennella, joka ikinen vuosi meidän lapset sanoo että kirjat PITÄÄ päällystää, OPETTAJA KÄSKI. Parhaimmillaan on uhkailtu jälki-istunnoilla ja numeroiden alentamisella ellei kirjat ole tiettyyn päivään mennessä päällystetty.
Yhteyden otolla kouluun tämä vaatiminen loppuu. Tietysti koska sille ei ole mitään perusteita. Mutta sitten nämä pikkumiaset opettajat kostaa lapselle, kun saivat pomottamisesta nenilleen. Surullista.
Hyvä nimimerkki "vaatimalla vaaditaan"
Käyn itse peruskoulun viimeistä ja törmään usein ympärilläni tuohon asiaan.
Nimittäin asenteeseen jossa ajatellaan että opettaja "vittuilee" lapselle ihan tahallaan pienistä asioista.
Myönsit itsekin että asiat ovat pieniä, miksi siis kyseenalaistaa vanhemmat sinun lastasi tulevaisuutta kohti valmentamaan palkatut ihmiset jotka oikeasti välittävät siitä mitä lapsesi tekee.
Kyseessä on vastuunharjoittelua, sinulle annetaan tehtävä ja riippumatta siitä että sen noudattamattomuudesta ei seuraa suoranaista korvaamatonta vahinkoa.
Otetaampa esimerkki:
Ylä-asteen jokaisena vuonna oppilas täyttää kirjallisen sopimuksen jossa hän lupautuu pitämään huolta
hänelle verorahoilla kustannetusta lokerikosta jonka mm. kuuluisi säilyä vielä seuraavalla ilman korjauksia.
Jokainen terve nuori osaa olla hajottamatta teräslokeroa normaali käytössä
miksi siis uhota? käytännössä tämä sopimus ei rajoita kenenkään elämää ellei satu sairastamaan
erittäin pahaa viikottaista aggressiota.
Tästä kuitenkin tehdään lappu ja miksi, no itse näen että vaikka asia ei ole suuri niin juuri tälläisillä pienillä sopimuksilla opetellaan kanssakäymistä erillisten tahojen kanssa ja ymmärretään että käytössä on myös paljon asioita jotka eivät ole omia mutta niistä huolehditaan silti YHTEISEN HYVÄN nimessä.
Tässä sitten tyypillinen tapaus turhautuu ja saa aggression "typerästä" lapusta
ja päättää olla ottamatta/viemättä/tuomatta sitä enää takaisin yhden vaivaisen allekirjoituksen takia.
Mitä se kertoo ihmisestä joka tulee joka päivä kitisemaan pienistä asioista joiden perimmäinen tarkoitus on vain antaa valmiuksia vastata arjen haasteisiin.
Et osaa heittää purukumiasi koskaan roskiin vaikka olet saanut jo asiasta sanktion?
Silti sinun pitäisi noudattaa tuhansia muita sääntöjä ja lakeja joiden "ideaa et ymmärrä"
Ei kyse ole siitä että maailma tuhoutuu jos lapsesi kieltäytyy näistä asioista.
Se vain tarkoittaa sitä ettei lapsesi henkinen kehitys ole kohdillaan koska hän ei seurata
yksinkertaisia pyyntöjä kuten "Nousisitko, väistäisitkö, vastaisitko, kirjoittaisitko, olisitko tämän kuluvan 30 min ihan hiljaa?"
Kyseessä on tilanne jossa mitataan lapsen kykyä kunnioittaa näitä auktoriteettejä, eli ihmisiä jotka ovat hänestä vastuussa monintavoin. Myös koulukirjojen päällystys on pieni suuri paha jolla saamme kirjat kestämään vuosia kauemmin kuin ilman muoveja. Ei niitä kanneta silkkityynyllä luokkiin.
Niitä paiskotaan, revitään, nakerretaan ja niihin tussaillaan.
Ihan vain sitä omaa ahdinkoa/tylsistymistä puretaan niihin kirjoihin vuodesta toiseen.
Omien kirjojen päällystys on vapaa-ehtoista joskin suositeltavaa, on se jo edustuskysymys tulla revityn kirkkovenekirjan kanssa luokkaan kun vierellä on monia muita kiiltävien ehjien kirjojen kanssa.
Meillä kirjoja päällystetään myös luokissa, koulu tarjoaa muovit.
Vanhempien niskoille se ainakin tässä taloudessa kaatui lähinnä ala-asteella.
Opeta lapsellesi elämää ja kerro hänelle että kokeilee päällystää ainakin suurimman osan kirjoistaan itse.
Luettelemasi esimerkit ovat itsestään selvyyksiä vastuuntuntoiselle ihmielle.
Eiköhän nyt aloiteta siitä että koulu hoitaa sille kuuluvan vastuun. Lain mukaan perusopetus on MAKSUTONTA, koulu järjestää verovovaroilla kynät, kumit ja kirjat sekä opetuksen. Näin ei vaan oikein tahdo enään nykyisin tapahtua.
Koulu nimenomaan järjestää nämä mainitsemasi välineet. Jumalaton kitinä jostain 20 sentin lyijykynistä, pistäisivät nekin rahat minun puolestani parempaan ruokaan.
Kunta (EI koulu) tarjoaa opetuksen, kirjat, ruoat. Myös lapsettomien verovaroja käytetään tähän. Miten voi olla, että joku aikuinen jaksaa jankata täällä kynistä ja kumeista? Opettaisit sinäkin lapsellesi vähän vastuunottoa yhteisistä asioista etkä poraisi turhanpäiväisiä. Oletko ihan täysijärkinen?
Mikä siinä päällystämisessä nyt on niin vaikeeeta. 7 vuotta olen päällystänyt yhdessä lapsen kanssa. No ilmakuplia, ryttyjä niitä tulee, mutta mitäs siitä ei ole tarvis kilpailla kenekään kanssa parhaiten päällystetystä kirjasta. Hyvin ovat kelvanneet ja asiansa ajaneet eli sujanneet kirjankansia.
No haloo. koulu on kunnan järjestämä palvelu kuntalaiselle.
Lapsettomat voivat kyllä pitää turpansa visusti kiinni siilloin kun puhutaan tulevaisuuden veronmaksajista. Lapsettomat ovat tässä suhteessa loisia ja yhteiskunnan syöpäläisiä.
Yksi kynä ja kumi lukuvuodessa on todella huono vitsi. Suoraan sanottuan hävettää asua tällaisessa maassa.
Niin, logiikkasi mukaan siis sairaatkin lienevät yhteiskunnan syöpäläisiä? Heidän hoitonsahan kustannetaan verovaroista, myös terveiden. Oletko oikeasti tuota mieltä, kiinnostaisi tietää.
Ottaa vaan suunnattomasti päähän, kun lapsettomat ovat sitä mieltä että heitä riistetään, vaikka heistä 100% varmuudella jokainen on myös ollut itse laksi ja nauttinut jo lapsiperheiden edut.
Asiahan pitää ajatella niin että jokainen keskimäärin maksaa itse omat kulunsa, ei muiden.
Minulla on 3 lasta, 2 on alaasteella ja 1 yläasteella.
Kärsin reumasta ja sormeni eivät yllä siistiin päällystämiseen kontaktimuovilla, miestä ei ole kotona joka ne päällystäisi.
Minä olen käyttänyt irrallista peperia kirjojen päällystämiseen, tähän käy periaatteessa kaikki kierrätyspperikin ja päälle vaan tarra=== matematiikka ...jne... Ei tule kalliiksi ja kirjat säilyy ehjinä kokolukuvuoden.
Kirja kannattaa päälystää nimenomaan sen takia että se kestäisi lapsesi käytössä sen aikaa kun hänen on tarkoitus sitä käyttää. Jos lapsella on sama kirja käytössä koko lukuvuoden niin se rispaantuu ajan mittaan huomattavasti pahemmin päälystämättömänä kuin päälystettynä ja jos se menee oikein huonoon kuntoon on sinun hankittava uusi sillä kunnalla ei ole varaa kuin siihen tiettyyn budjetoituun määrään, siinä se vain. Kyllä sen minustakin kuuluu olla vapaaehtoista hankitaanko kontaktimuovit vai ei mutta saattaa olla kannattava sijoitus. Minusta olisi ehkä parempi jos koulu kustantaisi ne silloin kun on kyse kirjasta jonka on tarkoitus mennä seuraavalle ikäryhmälle eteenpäin.. Toisaalta jos ainoa syysi olla päälystämättä kirjoja on se että "on epäreilua kun vieraan lapset nauttii meidän kontaktimuoveista" sanoisin että täydellisesti tasan ei mene yhteiskunnassa ikinä ja toisten kanssa tulee toimeen nimenomaan joustamalla pikkuasioista Ja tämä menee kyllä niiden pienimpien pikkuasioiden kastiin jo... Sitä paitsi ainakin minä sain melkein kaikki kirjat ala-asteelta suoraan omaksi ja ison osan yläasteeltakin.
Otan osaa. Miksi ylipäänsä hankit lapsia, jos kirjojen päällystyskin tuntuu näin vaikealta?
Muistan kuinka ala-asteella joissakin aineissa jopa vihotkit piti päällystää. Lapsille annettiin kotitehtäväksi koristella vihot ja tähän koristeluun kuului tietenkin myös vihon päällystäminen. Esimerkiksi biologiasta tuli tehtäväksi kerätä lehtiä luonnosta vihon kansiin ja niiden lopullinen pysyminen varmistettiin sitten tietenkin kontaktimuovilla.
Kaikki tosiaankaan eivät ole käyttänyt päällystämiseen läpinäkyvää muovia, vaan kirjoja on tullut vastaan mm. värikkääseen lahjapaperiin ja sanomalehteen käärittyinä. En sitten tiedä ovatko nämä olleet jotakin lapsen "siistejä" ideoita vai vanhempien mielenilmaus.
Täällä entinen kersa, jonka kirjat olivat päällystetyt lahjapaperilla. Olipa se pikkulikan kiva katsella heppapapereita kun kiusaajilla oli vain muovit. Ja miten kivaa oli kouluvuoden alkaessa valita niitä päällisiä äiteen kanssa :) Pieni ilo suuressa maailmassa ja sitä rataa!
Huhhuh. Kylläpä kärjistyy keskustelu, muutaman paperiarkin vuoksi! Etsin googlesta ohjeita päällystääkseni esikoisen kirjat siististi, varsinkin kun täällä Hollannissa nautitaan ensimmäistä vuotta ilmaisista yläasteen koulukirjoista. Siitä ilosta haluan päällystää siistiksi! Törmäsin ikävä kyllä tähän ääliömäiseen valitukseen... Onneksi tämä on vain suomalaisten ymmärrettävissä. Hui.
Oi miksi pitää päälystää kirjat? Siksi että ne lapsukaiset osaavat sitten vanhempana vastuuntunnossaan maksaa laskut yms. Jos kotona on tuollainen asenne, ettei mitään tarvitse tehdä, se kyllä näkyy sitten tulevaisuudessa myös lapsilla täydellisenä väliinpitämättömyytenä.
Yhden tuttavaperheen pojalle kaikki tarjotttiin ilmaiseksi ja ilman mitään vastuuta.(mm. ruoka tarjottiin tarjottimella huoneeseen). Kuvitella että tästä pojasta tuli aivan vastuuntunnoton ihminen, joka jättää kaikki laskut maksamatta ja töihinkään ei jaksa mennä, kun ei ole just nyt autoa(vanhempien) käytössä. Tuo selitys siis työnantajalle. Yllättäen kenkä viuhui, sillä tuollaisia paskiaisia kukaan ei jaksa katsella.
Kannattaa siis antaa lapselle tehtäväksi kirjojen päällystys, jotta oppii hieman vastuuta yhteisestä omaisuudesta.
Koulukirjat ostetaan yhteisillä verovaroilla. Ne kestävät paremmin, kun ne kontaktoidaan. Niinpä niitä voi kierrättää. Jokainen meistä siten säästää. Kyllä tässä pitää aikuisiakin näämmä neuvoa, miten yhteiskunta toimii.