Mitä se tarkoittaa?
Miksi Jyväskylän yliopisto ilmoittaa sellaisia varasijoja, joihin ei ole mitään realistista mahdollisuutta päästä, kun edes sisäänottokiintiö ei ole noin suuri ja kaikkien ja enemmänkin pitäisi peruuttaa, että tuolta varasijalta pääsisi
vai ilmoitetaanko varasija juuri sen takia, että ymmärtää, ettei ole mitään mahdollisuuksia päästä.
Mihin esseistä voi valittaa?
Miten voi valittaa, miten on perusteita valittaa, ellei saa vertailukohdaksi lukea kaikkien muiden vastauksia.
Mallivastaukset eivät riitä.
Miten voidaan estää, ettei esseiden arvostelussa, kuten myös lääketieteelliseen tiedekuntaan, arvostelussa harjoiteta puhdasta mielivaltaa.
Hiukan sama, kun aika kumma, että kummasti näyttelijöiden lapsia pääsee teatterikorkeakouluun, ja kummasti lääkärien lapsia pääsee lääket. tdk:aan. Onkohan ne kaikki tosiaan niin hyviä?
Moni lääkärin lapsi, kun ei ole päässyt ensimmäisellä kerralla, eipä ole pärjännyt esimerkiksi mat.-luonnot. tiedekunnan opiskelupaikassas, jonka on ottanut vastaan ja ajatellut siten prepata seuraavan vuoden pääsykokeisiin. Joten mitä se kertoo siitä - että ei pärjää kemian 1. vuoden opinnoissa, hi-hi, mutta pääsee sen jälkeen kuitenkin lääketieteelliseen tiedekuntaan?
olen 63. varasijalla biologiaan
sopivat rannalla
1
937
Vastaukset
- varalle.k
Jotkut yliopistot laittaa kaikki varasijoille. Ja osaa varmaan helpottaa tieto, kun näkee, että kuinka kaukana se on ollut.
Esseistä voi valittaa niiden ohjeiden mukaan (14 vrk tulosten julkistamisesta jne) ja niihin paikkoihin, mitkä annetaan. Tänä vuonna Turku vastasi kaikista uusintatarkastuksista. Bilsassahan esseet ei oo kauheen "esseemäisiä". Tilaa on niin vähän, että siihen pitää osata poimia just ne asiat, eikä paljoa yli.. Ne on kuitenkin pisteytetty niin asiakohtaisesti, ettei kauheasti ole joustovaraa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392701
- 532507
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492212Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3341923- 1351655
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161515Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71338Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101197- 421106
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661076