löytyykö metsän antia

Mie olen kerännyt 30 litraa mustikoita. Kantarelleja pari litraa.
4123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja puolisolla vähän vähemmän. Vielä saatamme poimia, kun huomenna maalle lähdemme. Sieniä en viikko sitten vielä löytänyt, pari punikkitattia vain, mutta ehkä niitä vielä nousee.

Äänestä
  • Jo luulis silmien voivan hyvin! Jälkipolvillakin vielä, pitää olla tiedossa missä niinkin paljon on satanut. Itselläni on rekkana 22 ltr. Onneksi voin ostaa mustikkani , kun en pääse niin hyviin metsiin enää:) kun vaan muistaisi niitäkin käyttää ruokavaliossaan.

    Äänestä

  • Ts** kirjoitti:

    Jo luulis silmien voivan hyvin! Jälkipolvillakin vielä, pitää olla tiedossa missä niinkin paljon on satanut. Itselläni on rekkana 22 ltr. Onneksi voin ostaa mustikkani , kun en pääse niin hyviin metsiin enää:) kun vaan muistaisi niitäkin käyttää ruokavaliossaan.

    tuo marjanpoiminta sellaista meditaatiota. Metsässä oloa, hiljaisuuden kuuntelemista ja kun tekee yksinkertaista, mekaanista työtä, mieli hiljenee kummasti.
    Täytyy kyllä myöntää, että kun mittarissa oli 30 astetta ja hiki valui noroina, alkoi jo kysellä, onko tässä enää mieltä. Mutta kun syksyn kirpeät ilmat tulevat, meitä ei saa metsästä kotiin kovin helpolla.
    Puolukan poiminta vain on vähän reipasotteisempaa hommaa, kuten meirikki tuossa kuvaa...

    Äänestä

Niin mielelläni kun menisinkin on vaikeusasteita :)) Mies ei suostu rämpimään, kyllä toki kuskaisi minut johkin metsän laitaan ja pai..pai! Toisekseen jos olen 20 min. pää alaspäin ja liikun mättähillä, en todellakaan tiedä mistä tulin ja mihin palata!

Kun olin budjettireisulla melko lapissa silloisen firman yhtenä bossina, oli puolukoiden aika. Voi hyvä ihminen sentään, jäkälän päällä kasvoi todella isoja puolukoita, ja kasvuvartensa oli puolta lyhempi kuin tää etelämmässä.

Menin hakeen sangon keittiöstä ja kipusin sähkölinjoja silmällä pitäen ylös, ja...poroja oli etelän flikalle heti vastassa. No jutustelin et olkaa kuin ´kotonanne´ taisivatpa ollakin, mää vain näitä marjoja...en vie jäkäläänne...ja yhtä höpöjä hermostuksissani :)) ne porot ei meinannutkaan noteerata mua mitenkään, joten ämpärini täyttyi vajaassa kahdessa tunnissa...pidin siis sitä sähköjohtolinjaa koko ajan silmieni näkösellä ...muutoin minusta ei ole outoon metsään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auvo h kirjoitti:

Mie olen kerännyt 30 litraa mustikoita. Kantarelleja pari litraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu