Palsta ilman Ruuneperin runoja

on köyhempi! Et antaisi runosuonen kuihtua kokonaan! Iloa ne on tuottaneet, miksi et enää?
6148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minua ja runojanikin sentään joku muistaa. Asia on kuten hyvin tiedetään, nuo runot synnyttivät ainakin kahdenlaista ilmaa. Joku noista näytti pitävän, toiset vihaavan.

Olen myös todennut, että palstalla on itseäni parempia runontaitajia, ainakin runollisesti, Omaperäiset aiheetko runontapaisissani viehättivät?

Tuo runoratsuni on jo vanha ja kangistunut, vanhana syntynytkin eikä niin vaan suostu laukkaamaan.

Oli sellainenkin aika, jolloin jokaiseen aamun alkuun oli runopyyntö ja minä niitä toteutinkin. Kirjoitin mitä merkillisimmistä aiheista, mm. Kahvikupin aamu-uinnista ja pölyhiukkasesta kun joku väitti, ettei pienestä aiheesta voi runoa tehdä.

Olen joskus kuullut televisiosta jonkun kansanmiehen tekemiä runoja ja mieleeni on tullut, osaisinpa minäkin.

Runonkirjoittajan pitäisi olla oppinut ja sivistynyt. Mistäs minä vähän tekniikkaa tunteva kirjoittaisin, pätkästä rautalankaako?

Äänestä
  • Hei.

    Kuules mies, kyllä sinun runojasi kaivataan ja sinutkin siinä samassa muistetaan.
    Ei mikään runoketju ole mielenkiintoinen, kun sinä et ole avaajana, ja osallistujana.

    (miksihän kummassa ei minun laskutehtävääni hyväksytä)

    Äänestä

miehet ei täällä runoile, oishan se niin kiva vaikka Maalaismiehen runoja lukea.

Äänestä
  • juuri niiden aidon kansanomaisuuden ja huumorin vuoksi, eivätkä ne koskaan ylittäneet sopivaisuuden rajaa:D

    Niiden inhimillisyyden takia!

    Äänestä

  • Tähtisilmä** kirjoitti:

    juuri niiden aidon kansanomaisuuden ja huumorin vuoksi, eivätkä ne koskaan ylittäneet sopivaisuuden rajaa:D

    Niiden inhimillisyyden takia!

    se inhimillisyys, se inhimillisyys.Aito kansanomaisuus ? Perustele nyt edes vähän ! Sopivaisuus , kelle sopii kelle ei.

    Äänestä

  • ahhhh!!! kirjoitti:

    se inhimillisyys, se inhimillisyys.Aito kansanomaisuus ? Perustele nyt edes vähän ! Sopivaisuus , kelle sopii kelle ei.

    se niistä kuulsi, ken sitten senkin löysi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaipaava* kirjoitti:

on köyhempi! Et antaisi runosuonen kuihtua kokonaan! Iloa ne on tuottaneet, miksi et enää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu