Kannattaako oman tontin osto vai mielummin vuokratontin vuokraaminen?
Miten yleensäkin tuo vuokratontin vuokraaminen onnistuu? Löytyykö niitä netistä vai miten?
(etuovi.comin kautta en löytänyt ainuttakaan vuokratonttia alueeltani)
Maksetaanko vuokratonttia kerran vuodessa vai kuukausittain?
Omaa tonttiahan maksetaan kumminkin joka kuukausi, joten eikö se tule silloin kalliimmaksi?
Kiitoksia jos vastaatte tyhmiin kysymyksiini :)
Vuokratontit?
11
1651
Vastaukset
- tojo10
Tontteja vuokraavat yleensä suuremmat kunnat/kaupungit kaava-alueilta ja vuokra maksettaneen pari kertaa vuodessa. Harvemmin varmaan yksityiset, mutta sekin on mahdollista. Laki antaa tontivuokrasopimukselle tietyt muodot ja ehdot, joista ei voi poiketa (esim. vuokraoikeuden siirrettävyydestä), joten vuokrasopimuksen laadinnassa on syytä kysyä asiaa tuntevalta apua, jos ykstyisen vuokranantajan jostain löytää.
Kannattaako tontti ostaa vai vuokrata riippuu siitä paljonko pääomaa haluaa sitoa. Silloin pyydettyä vuokraa pitää verrata vallitsevaan ja todennäköiseen korkotasoon. Yleensä kun se rakennuskin vie rakentajan pääomista oman osansa. Minulla on myös se käsitys, että kaava-alueella, jossa on paljon vuokratontteja ei tonttia ja rakennusta myydessä pysty kuitenkaan saamaan tontin koko hintaa verrattuna vastaavaan taloon joka myydään vuokratontilla. - taloon
Laatumaa vuokraa tontteja. Vuokran maksu vuosittain. Aikalailla makuasia haluaako maksaa omaa tonttia vai vuokratonttia, sekä tietysti myös rahakysymys. Vuokratontilla kesäasumukseen tai taloon pääsee kiinni pienemmällä pääomalla ja rakennukseenkin riittää enemmän varoja. Omassa tontissa maksaa sitten itselleen koko ajan omaisuutta, mutta jos lainarahaa, niin korkohan siitä menee, nyt on matalat korot, niin osto voi kannattaa, mutta korkeammilla koroilla se ei olekaan yksinkertainen laskutoimitus selvittää asiaa. Laatumaan tontit saa halutessaan pääsääntöisesti lunastaa myöhemmin omaksikin. Suht vähillä alkupääomilla vuokraaminen on käypä ratkaisu.
- 13+6
Tontin vuokraus vs. osto on oikeastaan sama kysymyksenasettelu kuin asunnon vuokraus vs. osto. Paitsi tontin vuokrasopimus on yleensä aina määräaikainen kymmeniksi vuosiksi, ja vuokraoikeuden voi edelleen myydä.
Itse ilman muuta ostaisin tontin (koska silloin pääsee nauttimaan tontin arvonnoususta, vuokratapauksessa arvonnousun kuittaa omistaja, tosin vasta vuokrasopimuksen päätyttyä kymmenien vuosien päästä).- ettänäin...
Niimpä... Voi käydäkin niin kuin Vantaalla muutama vuosi sitten. 25vuotta sitten rakennettu kerrostalo kaupungin vuokratontille, joka oli silloin peltoa/joutomaata ja tontin arvo sen mukainen. Nyt kun 25vuoden vuokrasopimus päättyi laskikin kaupunki käyvän vuokran nykyarvon mukaan. Kaupunki olikin levinnyt tuona aikana joka puolelle kyseistä tonttia ja nykyään se ei olekaan joutomaalla vaan kalliilla hyvällä rakennuspaikalla.
- loppu oli outo
Eiköhn suurin osa vuokratonteista ole kuntien ja kaupunkejen vuokraamia.
Yksityset harvemmin vuokraa tontteja, ainakin minun tuntemat tapaukset ovat vain sukulaisten välisiä, eli vanhemmat esimerkiksi vuokraavat tontit omista maistaan lapsille.
Kaupunkinen vuokrasopimukset tehdään viideksikymmeneksi vuodeksi, taitaa olla laissa, koska aika tuntuu on aina 50 vuotta. Kaupungin nettisivuilta öytyy vapaat tontit, jos sellaisia on vuokrattavissa. Me maksamme vokramme kahdesti vuodessa.
Ethän sinä omaasi maksa kuin yhden kerran ja sitten kiinteistöveroa vuosittain.- Oma maa mansikka
Ostimme omakotitaloa varten tontin kaupungilta. Tarjolla oli myös vuokratontteja, mutta silloin sijainti ratkaisi, emmekä oli katuneet. Nyt, jokunen vuosi myöhemmin, omistustontit erottuvat edukseen, niihin on panostettu enemmän, laatoitettu ja tehty pihasuunnitelmia. Tontin hinta ei mielestäni ollut kohtuuttoman kallis. Jokavuotinen vuokranmaksu, kuukausittaisten lainaerien lisäksi, ei tuntuisi meistä mukavalta. Tosin kiinteistöverolaskua ei postista kolahtaisi ja lainan määrä olisi vähän pienempi. Mutta pian laina on maksettu, toiset maksavat vuokraa aina vaan. Vuokraamalla tontille vasta hintaa tuleekin.
Etsimme nyt mökkitonttia ja olen ihmetellyt noita vuokratonttimökkejä. Eipä tulisi mieleenkään ostaa mökkiä vuokratontilla. Laatumaakin niitä yrittää myydä. - ihan sama
Oma maa mansikka kirjoitti:
Ostimme omakotitaloa varten tontin kaupungilta. Tarjolla oli myös vuokratontteja, mutta silloin sijainti ratkaisi, emmekä oli katuneet. Nyt, jokunen vuosi myöhemmin, omistustontit erottuvat edukseen, niihin on panostettu enemmän, laatoitettu ja tehty pihasuunnitelmia. Tontin hinta ei mielestäni ollut kohtuuttoman kallis. Jokavuotinen vuokranmaksu, kuukausittaisten lainaerien lisäksi, ei tuntuisi meistä mukavalta. Tosin kiinteistöverolaskua ei postista kolahtaisi ja lainan määrä olisi vähän pienempi. Mutta pian laina on maksettu, toiset maksavat vuokraa aina vaan. Vuokraamalla tontille vasta hintaa tuleekin.
Etsimme nyt mökkitonttia ja olen ihmetellyt noita vuokratonttimökkejä. Eipä tulisi mieleenkään ostaa mökkiä vuokratontilla. Laatumaakin niitä yrittää myydä.No jaa, meillä tontin vuokra on alle 500€ vuodessa, tontin tosin saa milloin tahansa lunastaa omakseen jos alkaa siltä tuntua, lunastushinta olisi nyt 18.000€, 8 vuotta sitten se oli 13.000€. Oikeastaan ihan yksi ja sama että onko oma vai vuokralla, ei juuri merkitystä.
- Talo puretaan..
Vuokratontin soppari päättyy keväällä. Vuokraisäntä on jo ilmoittanut uuden vuokravaatimuksen, joka on mielestämme aivan kohtuuton. Hän antoi ainoaksi vaihtoehdoksi kerätä "rojut" pois tontilta ja lähteä sopimuksen viimeiseen voimassaolopäivään mennessä. Tilalle on tulossa joku maksukykyisempi.
- sitten käy niin
Isäntä lunastaa talonne käyvästä hinnasta. 50 vuotta vanha talo ei tietenkään välttämättä ole juuri minkään arvoinen.
- vp
sitten käy niin kirjoitti:
Isäntä lunastaa talonne käyvästä hinnasta. 50 vuotta vanha talo ei tietenkään välttämättä ole juuri minkään arvoinen.
jolloin tontinomistajan ei tarvitse mökkiä lunastaa, vaan mökinomistaja on velvollinen mökin purkamaan/siirtämään ja siivoamaan jäljet.
- oma/vuokra
Omaa maksat pois, mutta todelliset kustannukset ovat maksettu hinta lainan korot kiinteistövero vuosittain. Todellinen kustannus siten hankalampi laskea etukäteen. Vuokratontista maksat vain vuosivuokran ja jää enemmän rahnua rakentamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san31468Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621137- 501120
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731019Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182950Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153932- 89877
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717867Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu110855