housut

No joo, pian alkaa housut kinnaamaa...

Mistä olette housuja hankkineet 'kohtuuhinnalla'?
Postimyynnistä aiemmin tilasin, mutta en edes muista firmaa.
Kaupunki ei kovin iso, ja yhden kaupan valikoimissa koko 42 isoin. Ei riitä mulle.

Uaaaaah!
12223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

H&M:ltä ostin, tosin siksi kun sieltä löytyi juurikin pieniä kokoja mutta oli siellä isojakin mammavaatteita. Housut oli about 30e ja valikoimaa riitti.

Äänestä
  • tais olla just h&m jossa kaveri oli ollu kattomassa, ja siellä tuo 42 isoin. =)
    Ehkä postimyynti on eri. Tai kaupan valikoima suppee just sillon.

    Äänestä

  • housuton kirjoitti:

    tais olla just h&m jossa kaveri oli ollu kattomassa, ja siellä tuo 42 isoin. =)
    Ehkä postimyynti on eri. Tai kaupan valikoima suppee just sillon.

    Henkka maukalla isoin koko kaupoissa on 46, joten jos sitä ei just silloin ollut, kannattaa käväistä uudelleen tai pyytää vaikka tilaamaan toisesta myymälästä, jos suostuvat. Myös heidän nettikaupassaan isoja kokoja.

    Äänestä

H&M:n äitiyshousut ovat aika kapeaa mallia, eli itse muutoin normaalipainoisena mutta isot pohkeet omaavana en voi H&H:n housuja tuosta syystä pitää. Itse löysin mammafarkut OzBaby nimisestä liikkeestä. Googlettamalla lyötyy monta äitiysvaatetta myyvää nettikauppaa.

Äänestä

Itse en ole ostanut raskaushousuja ollenkaan. Muutaman numeron isommat housut ihan normaaleista malleista on mennyt ja hinnat on paljon kohtuullisempia kuin "erityisäitiyshousuissa". Raskaus on kuitenkin sen verran lyhyt aika elämästä, et sitä varten ei oikeastaan kannata hirveästi laittaa rahaa vaatteisiin, siis jos ei oo itselle väliä niin justiin et miten housut istuu... :)

Äänestä
  • alkuperäne kysyi mistä otit housut, jos et ostanu, älä kerro siitä.

    Äänestä

  • simppeliä kirjoitti:

    alkuperäne kysyi mistä otit housut, jos et ostanu, älä kerro siitä.

    Siis ostinhan housut, mutta en raskaushousuja. Ei ap puhunut mitään että millaisia housuja haki... simppeliä.

    Äänestä

H&M:ltä sellaiset vauvamahalle tarkoitetut trikoohousut, niissä löytyi tarpeeksi iso koko. H&M:n äitiyshousut tosiaan kapeaa mallia, ei mun lantiolle niitä saatu kiskottua. Normaalisti koko 42 ja raskaus toi lisää leveyttä lantioon.

Muita en ostanut (kerron silläkin uhalla että saan toruja, niin kuin joku tässä ketjussa), vaan ratkaisin ongelman ensin laajentamalla normifarkkujeni vyötäröä kuminauhalla & pitkä toppi päälle, myöhemmin pidin noita H&M:n trikoohousuja ja tavallisia trikoita pitkien toppien ja tunikojen kanssa. Ostelin halpoja trikoita kun halvalla sai ja loppuvaiheessa ratkoin surutta parit vyötäröltä avarammaksi, niin että masun kanssa mahduimme niihin. Päälle vaan tiukahko pitkä toppi niin peittyy ratkomiset ja muut pikaratkaisut & pysyy alaosa ylhäällä.

Äänestä
  • Milläs raskausviikolla olette alkaneet pitämään äiteysvaatteita?

    Äänestä

  • nirppis1111 kirjoitti:

    Milläs raskausviikolla olette alkaneet pitämään äiteysvaatteita?

    Oli pakko ostaa ekat housut jo raskausviikolla 12. Sen verran alkoi olemaan alavatsa turvoksissa, että normi farkut puristi alavatsaa ikävästi istuessa. Ja teen toimistotyötä, joten istuttua tulee monta tuntia päivässä. Ehkä jotain trikoo housuja olis voinut pitää silloin, mutta sellaisia en omista.

    Äänestä

  • nirppis1111 kirjoitti:

    Milläs raskausviikolla olette alkaneet pitämään äiteysvaatteita?

    kolmatta odotan..

    Äänestä

heips. ostin siis h&m:ltä mammapöksyt kokoa 48, luulin ensin etteivät mahdu, mutta kannattaa kokeilla ensin, itselläni siis leveä lantio ja reidet. sopivat tosi hyvin. lahen sykkeen h&m:ltä löysin. kannattaa käydä tosiaan kysymässä sieltä ja kokeilla ehdottomasti. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


housuton kirjoitti:

No joo, pian alkaa housut kinnaamaa...

Mistä olette housuja hankkineet 'kohtuuhinnalla'?
Postimyynnistä aiemmin tilasin, mutta en edes muista firmaa.
Kaupunki ei kovin iso, ja yhden kaupan valikoimissa koko 42 isoin. Ei riitä mulle.

Uaaaaah!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu